Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Gabinet w domu? Rzućmy na to więcej światła!
Data dodania: 06.11.20

Projektowanie przyszłego domu to zdecydowanie najprzyjemniejszy etap, który umożliwia nam szczegółowe zaplanowanie ilości i rozmieszczenia pomieszczeń według własnej wizji. A stąd już krok do spełnienia marzeń o salonie z tarasem, sypialni z garderobą czy… domowym biurze.

 

20201010sgg 23

 

Miejsce do pracy jest równie ważne, co strefa odpoczynku – zwłaszcza, gdy charakterystyką naszego zawodu jest praca zdalna. Podpowiadamy, jak zaprojektować i urządzić gabinet w domu tak, by home office był produktywny i przyjemny zarazem.

 

Mały gabinet w domu to absolutny must have dla osób wykonujących wolny zawód lub prowadzących własną działalność. Choć nie tylko. Czas pandemii wymógł na wielu przedsiębiorstwach wprowadzenie trybu pracy zdalnej i ukazał całą gamę płynących z niej korzyści, dzięki czemu wiele firm prawdopodobnie na stałe umożliwi swoim pracownikom korzystanie z tego rozwiązania.

 

By jednak praca w domowym biurze była jak najbardziej produktywna, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, jak choćby dostęp do dużej ilości naturalnego światła, komfort termiczny czy odpowiednie wyciszenie pokoju i odizolowanie od zewnętrznych hałasów.20201010sgg 23a

 

Jasny gabinet w domu dla harmonii myśli
I nie chodzi tu o kolor ścian czy mebli, lecz o nasłonecznienie pokoju. Na pewno każdy z nas słyszał o zbawiennym wpływie światła na zdrowie i samopoczucie człowieka. Nie tylko sprawia, że jesteśmy bardziej radośni i dodaje nam energii, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń i jest nam po prostu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Przy niedoborze słońca organizm ludzki zaczyna produkować kortyzol, przez co stajemy się zestresowani i apatyczni. A to na pewno nie wpływa dobrze na naszą wydajność w pracy.


Aranżacja gabinetu w domu powinna zacząć się od odpowiedniego ustawienia biurka względem okien po to, by maksymalnie doświetlić miejsce pracy. Warto wiedzieć, że szyba może stanowić nawet 85% powierzchni całego okna, dlatego w głównej mierze to ona determinuje jego właściwości. Przeszklenie powinno cechować się dobrą przepuszczalnością promieni świetlnych, a skoro planujemy budowę domu – myślmy przyszłościowo i decydujmy się na produkty o najlepszych parametrach, spełniających Warunki Techniczne 2021.

 

Dodatkowym atutem usytuowania biurka przy oknie jest możliwość częstego spoglądania w dal i niwelowania zmęczenia oczu powstałego wskutek długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera, zaś piękne okoliczności natury za szybą napędzą nas do działania i będą źródłem wielu inspiracji.


– Chcąc cieszyć się jasnym gabinetem w domu należy zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności światła danego przeszklenia. Im jest wyższy, tym więcej światła z zewnątrz dociera do wnętrza. Szyby ECLAZ cechują się wysokim parametrem Lt na poziomie 77%, w przypadku zastosowania pakietu dwukomorowego, dzięki czemu do pomieszczenia dostaje się duża ilość naturalnego światła.

 

Dodatkowo, dbają też o walory estetyczne zapewniając naturalne odwzorowanie barw. Z kolei dzięki dużej przezroczystości odnosimy ważenie zacierania się granic między wnętrzem a otoczeniem – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

 

20201010sgg 23b

 


Darmowe źródło ciepła
Komfort termiczny może mieć duży wpływ na naszą pracę. W dusznych lub zbyt zimnych pomieszczeniach trudno skupić się na obowiązkach i sprawnie myśleć. I znów – o odpowiednią temperaturę w pokoju zadbają okna. W domowym gabinecie warto postawić na niskoemisyjne szyby, które będą przepuszczać do wnętrza promieniowanie cieplne oraz światło słoneczne, zatrzymując przy tym ciepło wewnątrz i zapobiegając jego ucieczce.


Tu z kolei należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła Ug (im niższy, tym lepszą termoizolacyjność wykazuje szyba) oraz przepuszczalność energii słonecznej g% (procent całkowitej energii słonecznej przenikającej przez szybę).


– Szyby ECLAZ w pakiecie dwukomorowym charakteryzują się przepuszczalnością energii słonecznej g na poziomie 60%, zaś współczynnik przenikania ciepła osiąga wartość 0,5W/m2K. Decydując się na szkło marki Saint-Gobain zapewnimy sobie i naszym bliskim komfort cieplny przez cały rok – tłumaczy Maciej Mańko.

 


20201010sgg 23c

 


Możliwość pasywnego pozyskiwania energii pochodzącej od światła słonecznego znacznie redukuje opłaty za ogrzewanie i jest przyszłością budownictwa. Zyskują nie tylko nasze portfele, ale – co równie ważne – środowisko.

 


Maksymalna koncentracja
Mało kto wie, że szyby mogą chronić nas także przed hałasem. Za sprawą specjalnych laminatów jesteśmy w stanie ograniczyć ilość niepożądanych dźwięków napływających z zewnątrz. Wytłumienie gabinetu w domu pozwoli nam skoncentrować się na wykonywanych działaniach i znacząco skrócić czas ich realizacji.

 

– W przypadku szkła ECLAZ możliwe jest zlaminowanie dwóch tafli z akustyczną folią PVB SILENCE, która pozwala zwiększyć wyciszenie hałasu nawet o 5 dB w porównaniu do standardowej szyby. Taka zmiana dla ludzkiego ucha stanowić będzie odczuwalną różnicę – dodaje specjalista.

 


Cicho, ciepło, jasno – również w bloku
Dla szczęśliwych posiadaczy mieszkań w bloku również mamy dobrą wiadomość – ich prywatne biuro nie musi być wcale osobnym pomieszczeniem! Przy jego urządzaniu należy kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku gabinetu w domu. Powinniśmy więc zadbać o optymalne nasłonecznienie mieszkania, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz jego izolację akustyczną.

 

Tu warto zastanowić się nad wymianą okien na nowe, posiadające odpowiednio dobrane szyby zespolone, które zadbają o nasz komfort pracy bez konieczności przeprowadzania większej rewolucji aranżacyjnej w swoim M.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik