Długoterminowa strategia klimatyczno-energetyczna UE przewiduje osiągnięcie neutralności klimatycznej obszaru europejskiego do 2050 roku. Zmiany obejmują także budowę i użytkowanie obiektów mieszkalnych, które w 2019 roku odpowiadały za zużycie aż 40% wyprodukowanej energii oraz 36% emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 

20201219sgg 1

 

Ekologiczne budownictwo – moda czy obowiązek?
Ekologiczne rozwiązania i budownictwo pasywne przez wielu były niegdyś postrzegane jako efekt trendu, jednak kolejne alarmujące raporty nt. stanu klimatu naszej planety i wpływu człowieka na pogłębianie się zmian środowiskowych, wyraźnie przeczą takiej interpretacji. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak fotowoltaika czy energooszczędne okna do domu, możemy znacząco ograniczyć produkcję CO2, uzyskać korzystniejszy bilans cieplny dla nowo powstających budynków oraz poprawić parametry emisji w już istniejących obiektach. Jakie ekologiczne rozwiązania wybrać, by zmniejszyć wykorzystanie nieodnawialnych źródeł energii potrzebnej na ogrzanie domu?

 

20201219sgg 2



 

Komfort termiczny dzięki energii odnawialnej
W celu uzyskania lepszego bilansu cieplnego budynku wprowadzono w życie innowacyjne technologie. Dużą popularnością cieszą się rozwiązania oparte na fotowoltaice – już inwestycja w wysokości 30 tys. złotych pozwala na produkcję 5 kWh energii elektrycznej o wartości 2200 zł rocznie, prowadząc do całkowitego zwrotu poniesionych kosztów w niespełna 14 lat.

 

Im więcej energii elektrycznej zużywa gospodarstwo domowe, tym szybciej zwraca się inwestycja.
Alternatywnym sposobem na pozyskanie energii odnawialnej w gospodarstwie domowym jest wykorzystanie siły wiatru. Domowe elektrownie wiatrowe wymagają jednak więcej przestrzeni, niż panele fotowoltaiczne, wyższy jest też koszt ich montażu. Nie można także zupełnie pominąć hałasu generowanego przez turbiny, które według zaleceń muszą znajdować się co najmniej 300m od najbliższych zabudowań.

 

20201219sgg 4



 

Przeszklenia w budownictwie energooszczędnym i pasywnym
Aby zoptymalizować koszty utrzymania budynku, już na etapie projektu warto wziąć pod uwagę zasady budownictwa pasywnego. Dzięki odpowiedniej orientacji przeszkleń względem kierunków geograficznych, możesz stworzyć budynek przyjazny środowisku o bardzo małym zapotrzebowaniu energetycznym i niskim koszcie eksploatacji.

 

Aby naturalne światło jak najdłużej oświetlało i ogrzewało pomieszczenia użytkowe, największe przeszklenia należy umieścić od strony południowej. Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń użytkowych stanowczo zwiększa komfort ich użytkowania. Należy przy tym pamiętać, że nieodpowiednio dobrane duże przeszklenia w domu ze względu na swoją powierzchnię z najsilniejszego mogą zmienić się w najsłabsze ogniwo i wpłynąć na szybszą ucieczkę ciepła z budynku. Aby temu zapobiec zaleca się stosowanie termoizolacji okien, która ogranicza utratę energii cieplnej – nawet do 30% względem standardowych rozwiązań.

 

20201219sgg 5



 

Energooszczędne szyby dla korzystnego bilansu CO2
Z badań dotyczących materiałów w budownictwie, przeprowadzonych w 2020 roku wynika, że aż 82% architektów spodziewa się w najbliższych latach zwiększonego lub utrzymującego się na tym samym, wysokim poziomie udziału szkła w architekturze. Duże przeszklenia pozwalają na dostarczenie większej ilości naturalnego światła do wnętrz, a co za tym idzie – darmowej energii cieplnej dla użytkowników. Minusem tego rozwiązania jest utrata ciepła w nocy oraz w miesiącach zimowych.

 

Na przeciw tym problemom wychodzi firma Saint-Gobain, tworząc szyby zespolone dedykowane energooszczędnej stolarce okiennej, do których powstania wykorzystywane jest nowoczesne i funkcjonalne szkło niskoemisyjne. Innowacyjne szyby ECLAZ pozwalają na stworzenie ciepłych, dobrze oświetlonych wnętrz, zaś dzięki zastosowaniu dodatkowych powłok ochronią pomieszczenie przed przegrzaniem, a w przypadku wykorzystania laminatów nawet przed włamaniem, zadbają ponadto o komfort akustyczny użytkowników.

 

20201219sgg 6



 

Szyby zespolone a wpływ na środowisko
Obostrzenia techniczne WT 2021 wprowadzają restrykcyjne wymagania energetyczne wobec nowo powstających budynków. Zmiany te są konsekwencją proekologicznej polityki Unii Europejskiej i zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Wszystkie nowe obiekty mają odtąd zużywać prawie o 1/4 mniej energii elektrycznej, co wiąże się bezpośrednio z ograniczeniem zanieczyszczeń wynikających z procesu jej produkcji.

 

Biorąc pod uwagę powyższe, okna do domu wyposażone w szyby zespolone o wysokim parametrze termoizolacyjności są naturalnym wyborem, pozwalającym spełnić nowe normy i uzyskać wysoki komfort termiczny w pomieszczeniach.

 

20201219sgg 3



– Wykorzystywane w projektach obiektów użytkowych i mieszkalnych elementy szklane zajmują coraz większą powierzchnię budynków, dlatego mając na uwadze dobre samopoczucie użytkowników oraz troskę o środowisko naturalne wprowadziliśmy do naszej oferty szkło ECLAZ o doskonałej przepuszczalności światła naturalnego (Lt=77%) oraz wysokich parametrach termoizolacyjnych (Ug=0,5W/m2•K) – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

 

– Dzięki temu duża ilość promieni słonecznych dostających się do wnętrza zostaje zatrzymana w środku. Pomieszczenie nie tylko staje się lepiej doświetlone, ale też cieplejsze. W konsekwencji w łatwy sposób ograniczamy zużycie energii na ogrzanie i oświetlenie domu oraz znacząco obniżamy rachunki za prąd – tłumaczy ekspert.

 

Szyby ECLAZ są eko również ze względu na nowoczesne techniki produkcyjne redukujące emisję gazów cieplarnianych oraz wysoki stopień wykorzystania stłuczki szklanej. Stawiając na ECLAZ możemy być pewni, że to odpowiedni wybór w zgodzie z naturą.

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.