Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-002a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Yawal S.A. świętuje jubileusz 30-lecia
Data dodania: 16.12.20

Yawal S.A. – wiodący dostawca architektonicznych systemów aluminiowych – obchodzi w 2020 roku jubileusz 30-lecia swojej działalności. Spółka od początku swego istnienia po dzień dzisiejszy niezmiennie współkształtuje współczesne trendy architektoniczne, tworząc innowacyjne rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego projektu.

 

20201127YAWAL

 

Początki firmy

Dokładnie 14 września 2020 roku minęło trzydzieści lat od otwarcia w Warszawie nieistniejącego już baru „Kaczorek” – pierwszej realizacji PPH Yawal wyznaczającej symboliczną datę rozpoczęcia działalności przedsiębiorstwa. Zamiłowanie założyciela firmy – Edmunda Mzyka – do technologii i innowacji przyczyniło się do osiągnięcia przez Yawal pozycji pioniera nowoczesnego produktu w branży stolarki aluminiowej. Początkowo Yawal wykonywał konstrukcje bazujące na systemach importowanych z Europy Zachodniej.

 

Zdobycie wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie pozwoliło jednak już w trzy lata od otwarcia firmy na produkcję pierwszego polskiego systemu profili termoizolowanych. Stał się on wyznacznikiem jakości na rynku dzięki bardzo wysokiemu jak na tamte czasy poziomowi energooszczędności oraz rewolucyjnie nowoczesnemu wyglądowi. Był to dla firmy moment przełomowy. Pojawiły się pierwsze firmy produkujące konstrukcje z systemów Yawala m.in. PŚB Leszek Pluta, PPU HEGOR Sp. z o.o., BUD-AL Wiesław Mikuła, Z.P.U. TONTOR czy ZIMNY Sp. z o.o.

 

20201116YAW

 

Podmioty te dziś nadal współpracują z Yawalem. Wkrótce zrealizowano szereg inwestycji, w ramach których powstała malarnia oraz wydział mostka termicznego. Uruchomiono produkcję akcesoriów systemowych. Z producenta stolarki aluminiowej Yawal przekształcił się w przedsiębiorstwo systemowe nie tylko dystrybuujące profile aluminiowe na potrzeby architektury, ale dysponujące nowoczesnymi technologiami oraz oferujące usługi szkoleniowe. Dołączający do zespołu młodzi inżynierowie cenili nowe podejście firmy do współpracy i produktu.

 

Część z nich pracuje w firmie do dziś. Dyrektor Wsparcia Technicznego i Sprzedaży Obiektowej Sławomir Bardziński wspomina: „Yawal dał swoim partnerom biznesowym i architektom coś niespotykanego na początku lat 90. – wsparcie techniczne. Nie tylko sprzedawaliśmy klientom swój produkt, razem z nimi od podstaw tworzyliśmy cały projekt. Od koncepcji rodzącej się w głowie inwestora po konsultacje z architektem i realizację stolarki. Dziś jest to standard działania systemodawcy, wówczas była to niezwykła wartość dodana”.

 

20201127YAWAL1

 Terminal w Świecku - pierwsza realizacja na systemie Yawal

 

Z podejścia firmy skoncentrowanego na potrzebach klienta wzięło swój początek motto firmy „Nadać myśli kształt”. Jego sedno mieściło się w wolności i swobodzie tworzenia, którą dawała architektom i inwestorom wytwarzana przez Yawal technologia. Hasło to po dziś dzień przyświeca działaniom spółki. Jedyne, co uległo zmianie, to koncepcje i wizje, które są coraz bardziej śmiałe, a mimo to możliwe do realizacji dzięki systemom Yawal.

 

20201127YAWAL2

Debiut na giełdzie 1998 r.

 

 

Przekształcenia i inwestycje

W roku 1996 dokonano zmiany formy prawnej firmy. W miejsce dwóch poprzednich przedsiębiorstw powołano spółkę YAWAL S.A. W tej formie prawnej firma funkcjonuje do dzisiaj. W 1998 roku Yawal S.A. utworzył spółkę Final S.A., a w 1999 zakończyła się budowa przynależącego do niej zakładu wyciskania profili aluminiowych zlokalizowanego w Dąbrowie Górniczej.

 

20201127YAWAL3

 

W dobie rosnącej i coraz bardziej wymagającej konkurencji również ze strony firm zagranicznych, z którymi YAWAL prowadził ścisłą współpracę, a także w wyniku coraz większego popytu na systemy profili aluminiowych przyszedł czas na kolejne inwestycje. W lipcu 1997 roku w nowym budynku w Herbach powstały przestronne hale magazynowe oraz uruchomiona została wysokowydajna malarnia proszkowa wyposażona m.in. w nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Już wtedy Yawal S.A. szczególnie dbał o ochronę środowiska.

 

W 2007 roku miało miejsce otwarcie nowej tłoczni Finala w Herbach. W latach 2009-2010 zmodernizowano lakiernię Grupy, uruchamiając najpierw linię produkcyjną malowania drewnopodobnego a następnie w pełni automatyczną linię pionową lakierowania proszkowego. W 2011 ruszył wydział obróbki mechanicznej, magazyn wysokiego składowania oraz wydział prefabrykacji. W 2018 rozbudowano magazyny w Dąbrowie Górniczej w związku z rosnącym zapotrzebowaniem klientów.

 

20201127YAWAL4

Otwarcie lakierni w Herbach, 1994r. 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także