Varso 1 i Varso 2 – nowa ikona Warszawy |
Data dodania: 17.12.20 |
Powstający właśnie kompleks Varso swoją wysokością niedługo przebije Pałac Kultury i Nauki, stając się najwyższym budynkiem Polski i Unii Europejskiej. Kompleks przyciąga uwagę nie tylko wysokością, ale także jakością wykonania i dbałością o środowisko.
Coraz więcej i wyżej
Pierwotnie kojarzone z architekturą Stanów Zjednoczonych, drapacze chmur szybko pojawiły się w innych miejscach świata. Obecnie, najwięcej wieżowców powstaje w Azji, głównie w Chinach, Japonii i na Bliskim Wschodzie – w Azji znajduje się 116 spośród 144 istniejących w 2019 roku budynków powyżej 300 metrów wysokości; 22 mieszczą się w Dubaju[1].
Z każdym rokiem buduje się coraz więcej coraz wyższych wieżowców, nawet pomimo pandemicznych trudności sektor budowalny nie zwalnia. W samym 2019 roku do użytku oddano 26 wież z wysokością przekraczającą 300 metrów; raporty pokazują też, że z roku na rok rośnie liczba realizacji o wysokości co najmniej 200 metrów[2]. -the-way-in-supertall-skyscraper-construction/ [2] www.skyscrapercenter.com/year-in-review/2019/
Zielone oblicze Chmielnej
Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2016 roku, zakończą się w 2021 roku. Varso oferować będzie nie tylko dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych, ale również pomieści w sobie restaurację i hotel. Dostępne będą również dwa tarasy widokowe; pierwszy na 49 kondygnacji, drugi na 53. Roztaczać będzie się z nich widok na całą Warszawę i jej okolice.
Efektywność energetyczna budynków Varso 1 i Varso 2 w połączeniu z dbałością o komfort i zdrowie użytkowników przełożyły się na najwyższą z możliwych ocenę „Outstanding” w certyfikacji BREEAM. Kompleks uzyskał również precertyfikat WELL Core & Shell. W obiektach Varso 1 i Varso 2 przewidziano m.in. stacje do ładowania aut elektrycznych, oświetlenie stref wspólnych kontrolowane czujnikami ruchu czy system kontroli dostępu i klimatyzacji zarządzany przez BMS.
Na dachach kompleksu przewidziano zielone tarasy dostępne dla pracowników. W wieży Varso zaproponowano parking dla 250 rowerów wraz z odpowiednią infrastrukturą dla rowerzystów oraz podobne rozwiązania instalacyjne jak w niższych budynkach. Rodzaj i zakres rozwiązań proekologicznych były analizowane na wczesnym etapie projektu w celu wybrania najkorzystniejszych.
Varso 1 i Varso 2 to budynki o szklanych fasadach wpuszczających maksimum światła dziennego, mają odpowiednio 19 i 21 kondygnacji i są połączone przeszklonym łącznikiem. Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania zmniejszające wpływ budynku na środowisko naturalne oraz zredukowano jego emisję gazów cieplarnianych. Na fasadzie zainstalowano szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE SKN 176II, produkowane przez firmę Saint-Gobain Building Glass Polska. W kompleksie użyto uchylne zespolenia dwukomorowych, zapewniając stały dostęp świeżego powietrza.
Dbałość o środowisko nie musi oznaczać redukcji komfortu przebywających we wnętrzu budynku ludzi. Zastosowane w Varso wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne z jednej strony zapewniło odpowiednią ilość światła dziennego, z drugiej strony ograniczyło ciepło, które przedostaje się przez szkło z energii słonecznej. Pozwoliło to na stworzenie przestrzeni, która wpływa pozytywnie na efektywną pracę. – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska
Architektura oraz zastosowane w kompleksie rozwiązania przyczyniły się do uznania Varso Place za jeden z piętnastu najlepszych i najciekawszych powstających polskich biurowców przez redakcję Property Design[3]. Kompleks stanie się też żywym elementem tkanki miejskiej poprzez wprowadzenie w przyziemie budynku funkcji usługowe i handlowych, przez co obiekt otworzy się na okolicznych mieszkańców i będzie tętnił życiem także w godzinach popołudniowych.
Zespół budynków VARSO pozwoli przywrócić tej części Warszawy jej przedwojennego ducha wyrażonego w nowoczesnej formie. _ktore_odmienily_krajobraz_polskich_miast_w_2020_roku,32195_4.html
|