Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Skanska sprzedaje dwa biurowce w Bukareszcie w Rumunii za 97 mln EUR
Data dodania: 17.12.20

Skanska sprzedała budynki biurowe Campus 6.2 i 6.3 w Bukareszcie firmie S IMMO AG, austriackiej firmie z branży nieruchomości. To pierwsza akwizycja kupującego dokonana z firmą Skanska i największa transakcja, jaką Skanska zawarła do tej pory na rynku rumuńskim.

 

20201219skanska

 

Budynki Kampus 6.2 i 6.3 są częścią nowoczesnego, czteropiętrowego parku biznesowego Campus 6. Znajdują się one w samym sercu najgorętszego sub-rynku Bukaresztu, Centrum-Zachodu. Drugi i trzeci budynek projektu to łącznie blisko 38 000 mkw. Powierzchni najmu i 463 miejsca parkingowe. Są wynajęte w 99%, a głównymi najemcami są firmy Microsoft i Société Générale European Business Services.

 

„Kompleks biurowy Campus to flagowa inwestycja Skanska w Bukareszcie. Firma S IMMO AG podjęła bardzo dobrą decyzję inwestycyjną o zakupie drugiej i trzeciej fazy Campus 6 wynajętej tak znakomitym najemcom. Bukareszt jest dla nas jednym z najważniejszych rynków Europy Środkowo-Wschodniej, na którym możemy inwestować, i stał się jednym z najważniejszych rynków IT&C w Europie.

 

Wiele międzynarodowych firm rozpoczęło swoją działalność w Bukareszcie, co wpłynęło na duży popyt na nowe biura. Cieszymy się, że nasz projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród firm IT i finansowych, co świadczy o najwyższej jakości naszych inwestycji ”- powiedział Arkadiusz Rudzki, Wiceprezes Wykonawczy ds. Leasingu i Sprzedaży w jednostce handlowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Bukareszt przyniósł 410 euro całkowitego wolumenu inwestycji w I półroczu 2020 r., czyli ok. 90 procent wolumenu dla Rumunii. Pomimo pandemii Covid-19, rynek napędzają transakcje biurowe, które stanowią 85% całkowitego wolumenu transakcji. Dynamiczny rozwój miasta sprawia, że ​​jest ono atrakcyjne dla nowych i powracających inwestorów, którzy poszukują nowych możliwości biznesowych i solidnych zwrotów z inwestycji ”[1].

 

„Kampus 6.2 i 6.3 to pierwszorzędne uzupełnienie naszego portfolio w Bukareszcie. Jesteśmy przekonani, że rynek biurowy w stolicy Rumunii będzie nadal silnie rósł po lekkiej, związanej z pandemią stagnacji. Po ukończeniu, obie nieruchomości dodadzą długoterminowej wartości do portfela S IMMO w Europie Środkowo-Wschodniej i zapewnią pozytywny wkład w zyski ”- powiedział Friedrich Wachernig, członek zarządu S IMMO AG, wyrażając swoje zadowolenie z przejęć.

 

Druga faza Campus 6, zaprojektowana przez Westfourth Architecture, składa się z dwóch jedenastokondygnacyjnych budynków biurowych klasy A. Znajduje się na dobrze znanym sub-rynku IT&C w Bukareszcie - Centrum-Zachód, w odległości krótkiego spaceru od Uniwersytetu Politehnica.

 

Okolica zapewnia doskonałe połączenia komunikacyjne oraz łatwy dostęp do centrum miasta. Oferuje również amfiteatr oraz szeroką gamę udogodnień, w tym restauracje, kawiarnie, banki, centra fitness, boiska do piłki nożnej i tenisa, a także Ogród Botaniczny Bukaresztu.

 

Przyszłościowe miejsca pracy będą w pełni dostosowane do potrzeb i wymagań najemców, zwłaszcza pracowników pokolenia millenialsów. Budynki zostaną wyposażone w innowacyjną aplikację mobilną Connected by Skanska. Aplikacja umożliwia poznanie budynku i otoczenia, a także zapewni wirtualne przyjęcie, dzięki czemu gość będzie mógł korzystać z niego prosto i przyjemnie. W budynkach znajdzie się także system parkingowy, który rozpozna tablice rejestracyjne i przydzieli wolne miejsca.

 

Skanska koncentruje się na realizacji projektów zorientowanych na człowieka, które mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie najemców. Drugi i trzeci budynek Campus 6 zapewni najemcom dużo naturalnego światła dziennego, a także pierwszą w Rumunii bieżnię na dachu o długości 280 m. Kampus 6.2 i 6.3 zostanie wyposażony również w przechowalnie rowerów z szatniami i prysznicami, a także parking ze stacjami ładowania przystosowanymi do pojazdów elektrycznych.

 

Dzięki nowoczesnym zrównoważonym rozwiązaniom oba budynki otrzymały już certyfikat LEED Gold i pierwszy w historii certyfikat WELL Silver for Core & Shell w Rumunii. Co więcej, są wśród 9 projektów Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, które mają teraz otrzymać oparty na dowodach, niezależny WELL Health-Safety Rating, przyznający wysokiej jakości powierzchnie biurowe o najwyższych standardach bezpieczeństwa, które zmniejszają ryzyko przenoszenia chorób i ułatwiają tworzenie zdrowe i bezpieczne miejsca pracy w rzeczywistości post-COVID. Kampus 6.3 został oddany już w październiku 2020 r., a zakończenie Campus 6.2 planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r.

[1] Source: JLL CEE Investment Market H1 2020