Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 01 okladka1

Świat Szkła 1/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

Pilkington Automotive Poland z nagrodą od Państwowej Inspekcji Pracy
Data dodania: 17.12.20

Pilkington Automotive Poland został nagrodzony za wysokie standardy bezpieczeństwa pracy. Konkurs „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” zorganizował i rozstrzygnął Świętokrzyski Okręgowy Inspektor Pracy.

 

20201219pilkington 22a

 

Najlepsi wśród najbezpieczniejszych
Konkurs ma na celu promocję i wyróżnienie pracodawców, którzy organizują pracę
z poszanowaniem najwyższych norm ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Inspektorzy sprawdzają również, czy firmy przestrzegają przepisów prawa pracy. Odbywa się corocznie i wystartować może w nim każda firma.

 

Aplikacje do konkursu zawierają m. in. wskaźniki wypadkowości oraz podejmowane
i planowane działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Oprócz tego oceniane są takie czynniki jak np. stosunek i czas pracy, stan obiektów i pomieszczeń, popularyzacja wiedzy o bezpieczeństwie czy udział pracowników w tworzeniu procedur bhp.

 

Na podstawie przesłanych wniosków inspektorzy wydają wstępną ocenę, po czym przeprowadzają kontrolę w miejscu pracy, gdzie następuje końcowa weryfikacja. Ostatnim etapem jest porównanie wyników zgłoszonych firm. Ostateczną decyzję podejmuje Główny Inspektor Pracy na wniosek konkursowej kapituły; w niej, oprócz jurorów Państwowej Inspekcji Pracy, zasiadają również przedstawiciele największych reprezentatywnych centrali związków zawodowych.

 

Konkurs rozstrzygany jest w trzech kategoriach, które uzależnione są od ilości pracujących osób. Kategoria pierwsza obejmuje firmy do 49 pracowników, druga to zakłady, które zatrudniają od 50 do 249 osób, trzecia skupia placówki, w których pracuje powyżej 250 osób. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19, wręczenie nagród odbyło się bez udziału gości.

 

20201219pilkington 22d

 


Bezpieczeństwo przede wszystkim
Pilkington Automotive Poland uplasował się na pierwszej pozycji w kategorii dużych firm; wyróżnienie to skutkuje również wpisaniem na Złotą Listę Pracodawców, na której znajdują się wszyscy laureaci poprzednich edycji konkursu. Dodatkowo, nagrodzeni otrzymują statuetkę Mecum Tutissimus Ibis – jej nazwa nawiązuje do słów Owidiusza  i tłumaczona jest jako „ze mną będziesz najbezpieczniejszy”.

 


W naszej Grupie bezpieczeństwo zaczyna się już na etapie projektu inwestycyjnego lub modernizacyjnego i dotyczy każdego obszaru pracy. Dochodzi do tego ciągła praca nad dalszą poprawą warunków pracy, ale przede wszystkim nad wdrażaniem i utrwalaniem odpowiednich bezpiecznych zachowań pracowników – mówi Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland.

 

– Pandemia COVID-19 wywołała nowy obszar do objęcia działaniami BHP i nie tylko pozwoliła przetestować nasze rozwiązania, ale również umożliwiła opracowanie nowych, gdyż musieliśmy zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom oraz zapobiec transmisji wirusa. Pierwsze miejsce w konkursie traktujemy jako niezwykle ważne wydarzenie. Cieszymy się, że nasze działania zostały dostrzeżone i być może, jako dobre praktyki, znajdą zastosowanie u innych pracodawców.

 

Traktujemy tę nagrodę również jako motywację do dalszego doskonalenia środowiska bezpieczeństwa pracy. Zamierzamy podążać tą ścieżką i codziennie wdrażać w życie słowa naszego motto – safety first, bezpieczeństwo jest najważniejsze.

 


Z roku na rok konkurencja w konkursie jest coraz ostrzejsza, gdyż bezpieczeństwo  i higiena pracy są kluczowymi aspektami funkcjonowania każdej firmy oraz są uważane za priorytetowe wartości przez wielu pracodawców. Bezpieczne miejsce pracy przekłada się bezpośrednio nie tylko na zdrowie pracowników, ale również na wyniki spółki.

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także