Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 04 okladka

Świat Szkła 04/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Monumentalny basen Gyarmati Dezső w Budapeszcie w systemach ALUPROF
Data dodania: 18.12.20

Gyarmati Dezső Uszoda to jeden z najnowszych obiektów sportowych w Budapeszcie, oddany do użytku zeszłej jesieni. Wyróżnikiem budynku jest monumentalny kształt i prosta, ciemnoszara fasada. W zaprojektowanym przez pracownię Plant and Tecton kompleksie wykorzystano systemy firmy ALUPROF.

 

20201212Basen Gyarmati Dezsoo w Budapeszcie w systemach ALUPROF fot Batar Zsolt 

 

Klasyka po nowemu

Od połowy lat 90. projektanci coraz częściej sięgają po historyzujące motywy, zwłaszcza w architekturze przestrzeni publicznych. Pracownia Plant and Tecton odwołała się do klasyki i dostosowała ją do obecnie panujących trendów. Połączenie to odzwierciedla współczesną architekturę z najwyższej półki.

 

20201212Basen Gyarmati Dezsoo w Budapeszcie w systemach ALUPROF fot Batar Zsolt 4

 

Wyróżnikiem Gyarmati Dezső Uszoda jest imponująca grafitowa elewacja, będąca mieszanką prostych form. Fasada przywołuje na myśl ciąg kolumn w stylu doryckim, jednak w nowoczesnym, odświeżonym wydaniu. Wszystko dzięki zastosowaniu „plisów” nadających całości lekkości i finezji.

 

20201212Basen Gyarmati Dezsoo w Budapeszcie w systemach ALUPROF fot Batar Zsolt 2

 

Charakterystyczne dla klasycznego porządku ciężkie proporcje, surowość i monumentalizm zostały przełamane łukowym dachem, unoszącym się nad głównym wejściem. Jego kształt nawiązuje do słynnych Term Dioklecjana, które posiadały kolebkowe sklepienia.

 

Tym, co stanowi o wyjątkowości obiektu, jest zgrabne połączenie estetyki i walorów artystycznych z funkcjonalnością. Budynek, w którym przygotowano trybuny dla 1000 widzów, bufet oraz salę fitness mieści 2 duże baseny. Główny, 10-torowy bezfalowy basen konkursowy o wymiarach 51,5x25 m oraz głębokości 220 cm, jest przystosowany do transmisji telewizyjnych i umożliwia organizację międzynarodowych zawodów pływackich.

 

20201212Basen Gyarmati Dezsoo w Budapeszcie w systemach ALUPROF fot Batar Zsolt 3

 

Na drugim – treningowym 20x10 m o głębokości do 120 cm odbywają się m.in. lekcje pływania dla młodzieży z okolicznych szkół. Niewątpliwą atrakcją jest umiejscowiony na zewnątrz, tuż za linią elewacji od strony południowej, odkryty basen o wymiarach 21x33,3 m i głębokości 200 cm, który stwarza odpowiednie warunki do rozgrywania meczów piłki wodnej.

 

Bez kompromisów

Przeszklenia w obiekcie powstały z wykorzystaniem rozwiązań europejskiego dostawcy wysokiej jakości systemów aluminiowych dla budownictwa, odnoszącego sukcesy na całym świecie – firmy ALUPROF SA.

 

20201212Basen Gyarmati Dezsoo w Budapeszcie w systemach ALUPROF fot Batar Zsolt 7

 

Zastosowane systemy charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami w zakresie izolacyjności, co odgrywa dużą rolę w tego typu obiektach, jak Gyarmati Dezső Uszoda. Elewacja powstała w oparciu o system ścian słupowo-ryglowych MB-SR50N HI o podwyższonej izolacyjności termicznej oraz system okienno-drzwiowy MB-86, który oprócz dobrych parametrów termicznych, wyróżnia także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze.

 

20201212Basen Gyarmati Dezsoo w Budapeszcie w systemach ALUPROF fot Batar Zsolt 5

 

– MB-86 jest odpowiedzią nie tylko na trendy zrównoważonego budownictwa, ale i designu. Szerokość ram okien w widoku od strony zewnętrznej zabudowy jest niewielka, dzięki czemu powierzchnia przeszklenia i ilość wpadającego przez nie światła jest maksymalnie powiększona.

 

Dzięki wysokiej wytrzymałości profili możliwe jest wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze, sprawiającej wrażenie smukłej i lekkiej np. panoramicznych przeszkleń dających wrażenie niczym nieograniczonej przestrzeni – mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej ALUPROF.

 

20201212Basen Gyarmati Dezsoo w Budapeszcie w systemach ALUPROF fot Batar Zsolt 6

 

Na uwagę zasługuje także ogromna szklana ściana przestronnego foyer wychodząca na basen sportowy. Przeszklenie wykonano w systemie MB-45, który doskonale nadaje się do konstruowania elementów architektonicznej zabudowy wewnętrznej np. ścianek działowych, gwarantujących bezpieczeństwo użytkownikom.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik