Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

Jakie rozwiązania budowlane będą popularne w 2021 roku?
Data dodania: 11.01.21

Czy kolejny rok przyniesie rewolucyjne zmiany w trendach budowlanych oraz wnętrzarskich? Zdaniem eksperta firmy AWILUX, produkującej okna i drzwi w klasie premium, będzie to rok rozkwitu dotychcza-sowych rozwiązań i czas, w którym pierwsze skrzypce będą grały potrzeby i pragnienia inwestorów.

 

20210101awilux nero style by awilux

Nero Style by Awilux fot. Awilux

 

Trendy w branży budowlanej nie są równoznaczne z modą, którą znamy ze świata designu, samochodów czy odzieży. To efekt wieloletnich działań i rozwoju produktów, a także wzrostu świadomości inwestorów w zakresie wybierania rozwiązań nowoczesnych, energooszczędnych i funkcjonalnych. 2021 będzie ro-kiem, w którym podstawą stanie się dopasowanie domu i jego wyposażenia do potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców. Innowacyjne rozwiązania budowlane staną się jego elementem uzupełniającym, jednocze-śnie umożliwiającym stworzenie projektu szytego na miarę.

 


Duży rozmiar
Projekty współczesnych domów charakteryzuje rozmach w zakresie formy i stylu. Inwestorzy coraz czę-ściej decydują się na duże przeszklenia oraz geometryczne kształty bryły budynku. Wielkogabarytowe przeszklenia nadają inwestycjom luksusowego charakteru, ale co najważniejsze - optycznie powiększają pomieszczenia, doświetlają wnętrza i sprawiają, że przebywanie wewnątrz jest o wiele bardziej komfor-towe.

 

- Tendencję do wybierania dużych przeszkleń można było zauważyć już w poprzednich latach. Inwestorzy nierzadko decydowali się na wygodne systemy panoramiczne, okna narożne, a nawet szklane szczyty. Potrzeba większej niż zazwyczaj ekspozycji na naturalne światło to także wynik przymusu izolacji i dy-stansu społecznego, który zmusił nas w 2020 roku do spędzania większości swojego czasu w domach. Właśnie z tego powodu w nadchodzącym roku inwestorzy z pewnością większą uwagę będą poświęcać lepszemu doświetleniu wnętrz – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

 

20210101Awilux okna w kolorze antracytu

  fot. Awilux

 

Przeszklenia w rozmiarze XXL są atrybutem nowoczesnych domów. Rozwiązania dostępne w ofercie firmy AWILUX dają możliwość stworzenia ogromnych realizacji, a jednocześnie ukrycia wszelkich mechanizmów odpowiadających za otwieranie skrzydeł czy progu.

 

Duże okna można w prosty sposób dostosować do naszych potrzeb i budynków, zarówno poprzez zastosowanie różnych materiałów, z których są wykona-ne, jak również poprzez wybór sposobu otwierania skrzydła, koloru i szerokości ram czy rodzaju zastoso-wanych okuć.

 

Okna aluminiowe zapewniają największe możliwości w zakresie tworzenia dużych prze-szkleń. Rozwiązania z oferty AWILUX pozwalają uzyskać nawet 12 metrów szklanej ściany. Konstrukcje wykonane w tej technologii cechuje największa wytrzymałość oraz nośność, a także doskonałe parametry termoizolacyjne.

 


W bieli czy w kolorze?
Współczesne okna lubią kolor - stąd takie rozwiązania będą najczęściej wybierane w nadchodzącym roku. Według danych sprzedażowych firmy AWILUX w latach 2019-2020 największą popularnością cieszyły się okna w kolorze antracytu, szarości, a także w odcieniach drewna, takich jak winchester, złoty dąb czy orzech. Trend ten z pewnością utrzyma się także w kolejnym roku, a producenci prognozują, że odważ-niejszy inwestorzy zdecydują się także na czarną stolarkę okienną.

 

20210101Awilux Schueco ASE 80 aranzacja

 System ASE 80.HI Fot. Awilux/ Schüco

 

- W naszej ofercie pojawiły się w ostatnim czasie czarne okna, które podbiły serca wielu bezkompromiso-wych konsumentów. Kolekcja Nero Style nadaje zarówno wnętrzom domów, jak i elewacjom luksusowe-go charakteru, ale również wpisuje się w modę ostatnich lat, czyli projekty domów industrialnych czy mi-nimalistycznych. Jeśli chodzi o ciemną kolorystykę stolarki okiennej, można powiedzieć, że za granicą zo-stała ona pozytywnie przyjęta przez inwestorów już kilka lat temu, a odwaga do realizowania takich in-westycji pojawiła się w tym roku także w Polsce - i będzie rosła w siłę – dodaje Rafał Buczek.

 

Okna z linii Nero Style by AWILUX to innowacyjne rozwiązanie dostępne w idealnie czarnym kolorze. Ele-gancka okleina Black Ultimate nadaje profilom matowe wykończenie, na którym nie widać śladów palców czy plam. Okna z linii Nero Style by AWILUX gwarantują pełne czarne wykończenie – wraz z klamką i ramką międzyszybową – dzięki czemu możliwe jest wykonanie oryginalnej, jednokolorowej i eleganckiej aran-żacji.

 


Dom zautomatyzowany
W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszyły się systemy inteligentnego zarządzania domem, które za pomocą pilota lub smartfona pozwalały użytkownikom zarówno zadbać o bezpieczeństwo pose-sji, jak i wykonywały szereg czynności bez konieczności użycia siły rąk. Jednak elektronika, która odpo-wiedzialna była za sterowanie niemal całym domem, mogła przytłaczać inwestorów, którzy zaczęli świa-domiej podejmować decyzje zakupowe.

 

- Ważnym, jak nie najważniejszym elementem automatyzacji domu, jest właściwe doradztwo techniczne już na etapie projektowania inwestycji. Inwestor nie zawsze potrzebuje szeregu udogodnień, które w per-spektywie czasu zamiast ułatwiać jego życie, zaczną stanowić problem.

 

20210101awilux rolety ak therm

 AK-THERM  fot. Awilux

 

Dobranie właściwych elementów automatyzacji budynku zależne jest od potrzeb użytkowników, dlatego warto zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od naszego domu, ponieważ to on ma służyć nam, a nie my jemu. Inną kwe-stią dotyczącą właściwego doradztwa jest to, że w wielu przypadkach odłożenie decyzji zakupowej na później wiąże się z tym, że do zakupu nigdy nie dojdzie lub będzie się on wiązał z niepotrzebnymi pracami remontowymi, które pochłoną czas, nerwy i pieniądze – dodaje ekspert z firmy AWILUX.

 

Decydując się na automatyzację domu, warto podjąć tę decyzję na etapie projektowania, wybierając jed-nego systemodawcę, który połączy wszystkie nasze potrzeby. Niezwykłą wygodą i trendem, który ma szansę rosnąć na popularności, są systemy inteligentnego zarządzania osłonami zewnętrznymi, takimi jak rolety czy żaluzje, a także systemy alarmowe oraz czujniki otwierania i zamykania okien.

 

Rok 2021 będzie czasem, w którym inwestorzy postawią na realizację wymarzonych projektów skrojonych na swoja miarę. Z pomocą w stworzeniu idealnych projektów pomogą doświadczeni doradcy z firmy AWILUX, którzy zaproponują rozwiązania odpowiadające wszelkim potrzebom przyszłych mieszkańców.