Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

Narożniki całoszklane od Yawal - efektowne wykończenie elewacji
Data dodania: 11.01.21

Współczesna architektura bazuje na prostych i minimalistycznych bryłach pozbawionych tradycyjnych ozdobników. Z tego powodu to właśnie stolarka okienno-drzwiowa z wielkogabarytowymi przeszkleniami stanowi najważniejszą i najbardziej efektowną dekorację ich elewacji.

 

202101057yaw1

 

Wśród różnych rodzajów okien na szczególną uwagę zasługują rozwiązania narożne. Gwarantują one nie tylko praktycznie nieograniczony dostęp światła słonecznego, ale też nadają lekkości bryle budynku, nie wspominając o niezwykle spektakularnym wyglądzie tego typu konstrukcji. Przeważnie rozwiązania narożne montowane są w salonach czy kuchniach, optycznie powiększając ich przestrzeń oraz wpływając na sposób aranżacji wnętrza.

 

202101057yaw2

 

Coraz częściej jednak możemy się z nimi spotkać również w sypialniach, biurach a nawet łazienkach. Z całą pewnością nadają oryginalnego wyglądu oraz pozwalają na uzyskanie efektu panoramicznych ścian, szczególnie w przypadku narożnych okien tarasowych.

 

 

Typy rozwiązań narożnych

W zależności od efektu, który chce uzyskać inwestor, możemy mieć do czynienia z oknami z profilem narożnym tzw. słupkiem lub okna narożne, które łączone są pod kątem 90o na zasadzie szyba do szyby za pomocą specjalistycznego silikonu.

 

To ostatnie rozwiązanie prezentuje się niezwykle efektownie właśnie ze względu na brak jakiegokolwiek widocznego aluminiowego elementu łączącego pakiety szybowe w narożu.

 

202101057yaw3

 

Konstrukcje tego typu można wykonać na bazie systemów okienno-drzwiowych TM 102HI i TM 77HI, przesuwnych DP 180 i Moreview oraz systemów fasadowych FA 50N i FA 50N SL znajdujących się w ofercie Yawal S.A. Interesującą i niebanalną opcją jest również możliwość wykonania narożnika całoszklanego łączonego pod dowolnym kątem na bazie systemu Moreview.

 

Narożniki łączone na zasadzie szyba do szyby należą do konstrukcji nieotwieranych. Systemy Yawal pozwalają również na projektowanie otwieranych narożników wyposażonych w ruchomy słupek, dzięki któremu uzyskiwany jest np. efekt „otwieranej ściany”.

 

202101057yaw4

 

 

Bez względu na typ wybranego rozwiązania narożnego, należy pamiętać, że tego rodzaju konstrukcje muszą być odpowiednio zaplanowane już na etapie projektu architektonicznego. Wiąże się to z dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi nadproża czy np. właściwego wzmocnienia stropu.

 

202101057yaw

 

Co więcej, są one bardziej narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych, dlatego warto postawić na trwałe konstrukcje wykonane z aluminium odznaczające się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjności cieplnej, które oferuje Yawal.

Yawal

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik