Planujesz budowę domu lub zakup mieszkania? Wybierz najlepszy projekt! |
Data dodania: 12.02.21 |
Z danych statystycznych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że co roku wydaje się ponad kilkadziesiąt tysięcy pozwoleń na budowę domu, a kilkaset tysięcy mieszkań oddaje się do użytku. Stąd wielu prywatnych inwestorów podejmie niedługo decyzję o budowie domu lub zakupie nowego miesz-kania. Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie tylko w 2021 roku być zadowolonym ze swojego zakupu.
Nowy rok to nowe inwestycje. Zmiany społeczno-gospodarcze, które miały swoje miejsce w roku 2020, odbiją się także na decyzjach deweloperów oraz inwestorów. Rok 2021 to czas budowania na miarę no-wych potrzeb, które powstały między innymi w wyniku pandemii, wymuszającej na nas izolację i dystans społeczny. Domy i mieszkania mają być przede wszystkim funkcjonalne, ciepłe, bezpieczne i jasne.
Agnieszka Jerzyk Fot. Awilux
- Trend na wybieranie projektów z dużymi przeszkleniami rósł w siłę od kilku lat, jednak to rok 2020 poka-zał, dlaczego potrzebujemy dużej ilości dostępu do światła naturalnego. Zaczęliśmy spędzać w domach coraz więcej czasu, a zmiany związane z przeniesieniem pracy z biur do czterech kątów sprawiły, że zaczę-liśmy odczuwać dyskomfort, który wcześniej był nam nieznany. Potrzebujemy kontaktu z naturą i mak-symalnego doświetlenia, dlatego decydując się na zakup domu lub mieszkania, będziemy częściej kiero-wać się wielkością przeszkleń – podpowiada Rafał Buczek z firmy AWILUX.
- Rynek stolarki otworowej ofe-ruje inwestorom szereg nowoczesnych rozwiązań, które spełniają wyśrubowane wymagania techniczne i designerskie, a także gwarantują pełne doświetlenie, które dobrze wpływa na samopoczucie i zdrowie. W poszukiwaniu idealnego projektu domu lub mieszkania warto więc zwracać uwagę na rozwiązania okien-ne, które zagwarantują nam pełny komfort.
Nowe prawo jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, kiedy ustalono szczegóły dotyczące charakterystyki energetycznej nowych budynków powstałych na terenie państw członkowskich. Ustawa określa wymagania dla nowych budynków m.in. w zakresie współczynnika przeni-kania ciepła - U (W/m2K), a tym samym tworzy pewne utrudnienia dla osób chcących rozpocząć budowę domu, a także zakup nowego mieszkania powstałego w 2021 roku. Na inwestorach będzie spoczywał ob-owiązek sprawdzenia zakupionych materiałów pod kątem ich energooszczędności.
Schüco ASE 67 PD Fot. Awilux/ Schüco
- Gotowy projekt nie jest finalnym tworem. Posiada oczywiście pewne ograniczenia konstrukcyjne, któ-rych nie można zmienić, jednak zawsze warto ulepszyć go pod kątem swoich potrzeb. Gotowe projekty zakładają pewne odstępstwa, a elementem, który zawsze można dopasować do wymagań inwestora, jest stolarka otworowa. Modyfikacje te zakładają zmianę materiałów, z których te elementy będą wyko-nane i dostawców systemów, a także funkcjonalności okien, czyli np. sposobów otwierania.
Dobrym przykładem są okna balkonowe, ponieważ w wielu projektach mamy do czynienia nie tylko z systemami przesuwnymi, ale także z oknami wieloskrzydłowymi. Inwestor zawsze powinien mieć możliwość zmiany koncepcji projektu i wyboru rozwiązania, które będzie spełniało wszystkie potrzeby mieszkańców. Świa-domy wybór stolarki okiennej pozwoli nam na komfortowe, funkcjonalne i bezpieczne użytkowanie – dodaje ekspert AWILUX.
System ASE 80.HI Fot. Awilux/ Schüco
Mieszkanie lub dom od dewelopera
Decydując się na zakup takiej inwestycji, należy być czujnym i przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną pod kątem zastosowanych rozwiązań i ich parametrów. Niskiej jakości sto-larka okienna przyniesie w perspektywie czasu więcej strat niż korzyści. Warto także pamiętać o tym, że rozwiązania, które nie spełniają wymogów prawnych są podstawą do braku wydania pozwolenia na od-biór inwestycji, a tym samym są też podstawą do zerwania umowy z deweloperem.
- Poszukując wymarzonego domu lub mieszkania, w pierwszej kolejności uwagę zwracamy na lokalizację i ogólny projekt, czyli wielkość inwestycji i rozmieszczenie pomieszczeń. Jeśli dana inwestycja spełnia te dwa wymagania, ale w projekcie znajdują się elementy rozmijające się z naszymi podstawowymi potrzebami pod względem parametrów, należy włączyć tryb zdroworozsądkowego podejmowania decyzji.
Agnieszka Jerzyk Fot. Awilux
Jeżeli ja-kość oferowanego przez dewelopera produktu, którym jest mieszkanie lub dom, jest niska, to trzeba się zastanowić i być może przewartościować nasze podejście. Prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie odłożenie decyzji w czasie lub podpisanie umowy z innym deweloperem, ponieważ w dłuższej perspekty-wie możemy nie być zadowoleni z tego wyboru na wielu poziomach - począwszy od braku komfortu użyt-kowania, a na usterkach lub wysokich kosztach utrzymania kończąc – przestrzega Rafał Buczek z firmy AWILUX.
Agnieszka Jerzyk Fot. Awilux
Projekty domów w 2021 roku z pewnością będą odpowiedzią na to, co dzieje się w prawie budowlanym oraz to, jak zmieniły się potrzeby inwestorów. Poszukując idealnego rozwiązania warto dokładnie poznać nasze możliwości pod kątem samodzielnej adaptacji, wykorzystanych materiałów oraz zastanowić się nad tym, czego najbardziej nam brakuje i czego najbardziej potrzebujemy, by dom lub mieszkanie, w którym spędzimy kolejne lata pozwoliło nam na rozwój pasji, efektywną pracę i głęboką regenerację. |