Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

Planujesz budowę domu lub zakup mieszkania? Wybierz najlepszy projekt!
Data dodania: 12.02.21

Z danych statystycznych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że co roku wydaje się ponad kilkadziesiąt tysięcy pozwoleń na budowę domu, a kilkaset tysięcy mieszkań oddaje się do użytku. Stąd wielu prywatnych inwestorów podejmie niedługo decyzję o budowie domu lub zakupie nowego miesz-kania. Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie tylko w 2021 roku być zadowolonym ze swojego zakupu.

 

Nowy rok to nowe inwestycje. Zmiany społeczno-gospodarcze, które miały swoje miejsce w roku 2020, odbiją się także na decyzjach deweloperów oraz inwestorów. Rok 2021 to czas budowania na miarę no-wych potrzeb, które powstały między innymi w wyniku pandemii, wymuszającej na nas izolację i dystans społeczny. Domy i mieszkania mają być przede wszystkim funkcjonalne, ciepłe, bezpieczne i jasne.

 

 

202122awilux agnieszka jerzyk 

Agnieszka Jerzyk Fot. Awilux

 


Inwestycje na miarę 2021 roku
Projekty domów i mieszkań spełniających nowe potrzeby inwestorów muszą zapewnić przyszłym miesz-kańcom wielopoziomowy komfort. Przestronność i wygoda mieszkania stały się nowym, głównym wy-znacznikiem w decyzjach o zakupie nieruchomości. Do tej pory szczególną uwagę w wyborze projektu domu zwracaliśmy na jego funkcjonalność oraz kwestie ekonomiczne. Jednak - jak pokazała pandemia koronawirusa - wnętrze, w którym spędzamy swój wolny czas i regenerujemy nasz organizm, powinno także sprzyjać naszemu zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu.

 

- Trend na wybieranie projektów z dużymi przeszkleniami rósł w siłę od kilku lat, jednak to rok 2020 poka-zał, dlaczego potrzebujemy dużej ilości dostępu do światła naturalnego. Zaczęliśmy spędzać w domach coraz więcej czasu, a zmiany związane z przeniesieniem pracy z biur do czterech kątów sprawiły, że zaczę-liśmy odczuwać dyskomfort, który wcześniej był nam nieznany. Potrzebujemy kontaktu z naturą i mak-symalnego doświetlenia, dlatego decydując się na zakup domu lub mieszkania, będziemy częściej kiero-wać się wielkością przeszkleń – podpowiada Rafał Buczek z firmy AWILUX.

 

- Rynek stolarki otworowej ofe-ruje inwestorom szereg nowoczesnych rozwiązań, które spełniają wyśrubowane wymagania techniczne i designerskie, a także gwarantują pełne doświetlenie, które dobrze wpływa na samopoczucie i zdrowie. W poszukiwaniu idealnego projektu domu lub mieszkania warto więc zwracać uwagę na rozwiązania okien-ne, które zagwarantują nam pełny komfort.

 


Zgodnie z prawem
- Niezależnie od naszych potrzeb, duży nacisk podczas budowy lub zakupu istniejącej już inwestycji po-winniśmy także kłaść na wykorzystane w procesie prac budowlanych materiały. Ma to związek z nowym prawem budowlanym i warunkami technicznymi, które weszły w życie 1 stycznia. Oznacza to, że wybiera-jąc gotowy projekt, będziemy musieli zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyki i funkcjonalności, ale także na zastosowane rozwiązania – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, produkującej stolarkę okienną i drzwiową.

 

Nowe prawo jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, kiedy ustalono szczegóły dotyczące charakterystyki energetycznej nowych budynków powstałych na terenie państw członkowskich. Ustawa określa wymagania dla nowych budynków m.in. w zakresie współczynnika przeni-kania ciepła - U (W/m2K), a tym samym tworzy pewne utrudnienia dla osób chcących rozpocząć budowę domu, a także zakup nowego mieszkania powstałego w 2021 roku. Na inwestorach będzie spoczywał ob-owiązek sprawdzenia zakupionych materiałów pod kątem ich energooszczędności.

 

202122awilux schueco ase 67 pd aranzacja 

Schüco ASE 67 PD Fot. Awilux/ Schüco

 


Gotowy projekt czy twórczość własna?
Wiele mówi się o projektowaniu domów i wnętrz na miarę potrzeb i możliwości przyszłych mieszkańców. Czy oznacza to, że gotowe i uniwersalne projekty powinny odejść do lamusa? Jak mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX, takie rozwiązania to idealna baza startowa, którą warto dostosować do potrzeb inwestora.

 

- Gotowy projekt nie jest finalnym tworem. Posiada oczywiście pewne ograniczenia konstrukcyjne, któ-rych nie można zmienić, jednak zawsze warto ulepszyć go pod kątem swoich potrzeb. Gotowe projekty zakładają pewne odstępstwa, a elementem, który zawsze można dopasować do wymagań inwestora, jest stolarka otworowa. Modyfikacje te zakładają zmianę materiałów, z których te elementy będą wyko-nane i dostawców systemów, a także funkcjonalności okien, czyli np. sposobów otwierania.

 

Dobrym przykładem są okna balkonowe, ponieważ w wielu projektach mamy do czynienia nie tylko z systemami przesuwnymi, ale także z oknami wieloskrzydłowymi. Inwestor zawsze powinien mieć możliwość zmiany koncepcji projektu i wyboru rozwiązania, które będzie spełniało wszystkie potrzeby mieszkańców. Świa-domy wybór stolarki okiennej pozwoli nam na komfortowe, funkcjonalne i bezpieczne użytkowanie – dodaje ekspert AWILUX.

 

202122awilux schueco ase 80 aranzacja 

System ASE 80.HI Fot. Awilux/ Schüco

 

 

Mieszkanie lub dom od dewelopera
Deweloperzy i firmy wykonawcze ze względu na nowe prawo będą musieli zapewnić nowy standard pod kątem jakości realizacji i energooszczędności wykorzystanych materiałów. Jest to ogromna szansa dla nabywców, ponieważ będą oni otrzymywać teraz lepsze propozycje mieszkań czy domów. Jednak nowe przepisy dotyczą inwestycji oddanych do użytku w 2021 roku i nie mają wpływu na starsze obiektu.

 

Decydując się na zakup takiej inwestycji, należy być czujnym i przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną pod kątem zastosowanych rozwiązań i ich parametrów. Niskiej jakości sto-larka okienna przyniesie w perspektywie czasu więcej strat niż korzyści. Warto także pamiętać o tym, że rozwiązania, które nie spełniają wymogów prawnych są podstawą do braku wydania pozwolenia na od-biór inwestycji, a tym samym są też podstawą do zerwania umowy z deweloperem.

 

- Poszukując wymarzonego domu lub mieszkania, w pierwszej kolejności uwagę zwracamy na lokalizację i ogólny projekt, czyli wielkość inwestycji i rozmieszczenie pomieszczeń. Jeśli dana inwestycja spełnia te dwa wymagania, ale w projekcie znajdują się elementy rozmijające się z naszymi podstawowymi potrzebami pod względem parametrów, należy włączyć tryb zdroworozsądkowego podejmowania decyzji.

 

202122awilux agnieszka jerzyk 2

 Agnieszka Jerzyk Fot. Awilux

 

Jeżeli ja-kość oferowanego przez dewelopera produktu, którym jest mieszkanie lub dom, jest niska, to trzeba się zastanowić i być może przewartościować nasze podejście. Prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie odłożenie decyzji w czasie lub podpisanie umowy z innym deweloperem, ponieważ w dłuższej perspekty-wie możemy nie być zadowoleni z tego wyboru na wielu poziomach - począwszy od braku komfortu użyt-kowania, a na usterkach lub wysokich kosztach utrzymania kończąc – przestrzega Rafał Buczek z firmy AWILUX.

 

202122awilux agnieszka jerzyk 3

 Agnieszka Jerzyk Fot. Awilux

 

Projekty domów w 2021 roku z pewnością będą odpowiedzią na to, co dzieje się w prawie budowlanym oraz to, jak zmieniły się potrzeby inwestorów. Poszukując idealnego rozwiązania warto dokładnie poznać nasze możliwości pod kątem samodzielnej adaptacji, wykorzystanych materiałów oraz zastanowić się nad tym, czego najbardziej nam brakuje i czego najbardziej potrzebujemy, by dom lub mieszkanie, w którym spędzimy kolejne lata pozwoliło nam na rozwój pasji, efektywną pracę i głęboką regenerację.

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także