Czy Polakom grozi niedobór wody pitnej? Komentuje ekspert Netatmo |
Data dodania: 23.02.21 |
W wyniku zmian klimatycznych i ich konsekwencji dla gospodarki wodnej, pojawiły się pogłoski jakoby Polska miała być w czołówce europejskich krajów zagrożonych niedoborem wody pitnej. Chociaż według najnowszych badań sytuacja nie jest krytyczna, to wciąż pozostaje wiele do poprawy w kwestii odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych.
Niestety, w obszarach o gęstej zabudowie, gdzie brakuje terenów zielonych, większość wód pochodzących z opadów atmosferycznych trafia do sieci kanalizacyjnej i w ten sposób bezpowrotnie się marnuje.
Odpowiednie magazynowanie i korzystanie z wód opadowych pozwoliłoby na zmniejszenie negatywnych skutków potencjalnych susz, które w ostatnich latach coraz częściej nawiedzają europejskie kraje, w tym Polskę. Przedłużająca się susza w lecie 2020 roku wymuszała częste podlewanie przydomowych ogródków. Duży pobór wody oraz niewydajna infrastruktura doprowadziły do lokalnych niedoborów wody.
Inteligentny Deszczomierz Netatmo – element Stacji Pogodowej
Spośród 18 miast objętych wspomnianą kontrolą NIK, jedynie 5 miast promowało gospodarowanie wodami opadowymi lub oferowało programy finansujące przedsięwzięcia, które miały na celu zatrzymanie wód opadowych w obrębie nieruchomości. Niezależnie od rozwiązań systemowych można podjąć próbę wykorzystywania opadów atmosferycznych we własnym zakresie.
[1] Źródło: https://stopsuszy.pl/nie-braknie-nam-wody-pitnej/ [1] Źródło: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/wody-opadowe-i-roztopowe.html |