Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

Jakie trendy kształtować będą branżę stolarki wg Ponzio - mecenasa konkursu POiD Building
Data dodania: 31.03.21

Trwa etap zgłoszeń obiektów do pierwszej edycji konkursu dla branży stolarki otworowej POiD Building Awards 2021, organizowanej przez związek POiD. W projekcie aktywnie uczestniczą członkowie Związku w tym firma Ponzio, która objęła rolę mecenasa konkursu.

 

20210327ponz

 

Ten nowy projekt jest doskonałym pretekstem do dyskusji na temat rozwoju branży, a co za tym idzie na temat trendów, które będą go kształtować. Czy będzie jeszcze bardziej globalna, ekologiczna i inkluzywna? Na te i inne pytania odpowiada Maciej Borczuk, dyrektor działu technicznego Ponzio Polska Sp. z o.o (fot.)

 

 20210327ponz1

 

Stolarka otworowa w trzech słowach:
Energooszczędna, bezpieczna i trwała – to moim zdaniem cechy najlepiej określające stolarkę aluminiową, której stosowanie jest coraz bardziej dominującym trendem w architekturze, zarówno budynków publicznych, jak i prywatnych.

 

 

20210327ponz2

Okna antywłamaniowe RC 4

Jakie ogólnoświatowe trendy mają swoje odbicie również w naszej branży?

Z perspektywy Europejczyka możemy patrzeć na branżę stolarki globalnie, bo to właśnie wysokorozwinięte kraje wyznaczają trendy oraz narzucają standardy jakości. Dlatego europejskie marki cieszą się renomą na całym świecie. Do głównych trendów zaliczyłbym: zrównoważone budownictwo, ekologię, energooszczędność i bezpieczeństwo.

 

Zrównoważone budownictwo opiera się na wykorzystaniu naturalnego światła, a produkty stolarki otworowej „otwierają się” maksymalnie na światło słoneczne. Pozwalają na to duże gabaryty konstrukcji i coraz większe przeszklenia. Nowoczesne systemy aluminiowe zapewniają też energooszczędność i komfort użytkowania – co jest bardzo ważne w budownictwie zrównoważonym. Wyraźnym trendem jest także bezpieczeństwo. W celu zapewnienia poczucia bezpieczeństwa użytkowników konstrukcji wykonanych w naszych systemach, opracowaliśmy pełną gamę rozwiązań o zwiększonej odporności na włamanie od klasy RC2 do RC4. Ostatnio wprowadzone na rynek okna systemu PE78N w klasie RC4 poza bardzo dużą wytrzymałością zapewniają też elegancki wygląd.

 

20210327ponz3

Opera w Dubaju

Jaki wpływ na decyzje zakupowe klientów będzie miał trend związany z rozwojem budownictwa zrównoważonego i czy pierwiastek eko w dna firmy będzie jednym z kluczowych argumentów wyboru danej marki dla młodych pokoleń?

 

Młodzi ludzie są szczególnie uwrażliwieni na punkcie ochrony środowiska. Są świadomi tego, że bez gruntownych zmian ich warunki życia mogą ulec z czasem znacznemu pogorszeniu. To powoduje, że wybierając określone marki, produkty czy materiały, z których są wykonane bardzo często kierują się trendami eko. Bardzo dobrze w te trendy wpisuje się aluminium, które - jako materiał konstrukcyjny - jest bardzo trwałe i umożliwia wielokrotny odzysk przy użyciu niewielkiej ilości energii.

 

Dzisiaj inwestorem jest głównie pokolenie Y, najczęściej dobrze wykształcone i znające języki obce. To grupa wymagających i świadomych klientów, myślących perspektywicznie i oczekujących rozwiązań, które zaprocentują w przyszłości.

 

 20210327ponz4


Przykład realizacji w systemach Ponzio

Jeśli chodzi o architekturę jednorodzinną, jakiego rodzaju projekty są obecnie najbardziej popularne? Dlaczego?

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej mamy kontakt z projektami dużych domów i rezydencji z dużymi przeszkleniami. Architekci preferują wąskie ramy, duże przeszklenia, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej efektywności energetycznej. Dzięki zaawansowanym techniczne rozwiązaniom, potrafimy sprostać oczekiwaniom zarówno architekta, jak inwestora.

 

Naszą odpowiedzią są m.in. nowoczesne okna w najcieplejszych systemach aluminiowych przeznaczone do domów energooszczędnych (PE78N) i pasywnych (PE96). Dużą popularnością cieszą się też drzwi przesuwne, dlatego wciąż poszerzamy ten segment o nowe rozwiązania. Obecnie najpopularniejszy jest system SL1600, wkrótce pojawi się nowy SL1800 o wyższych parametrach termicznych oraz SL2000 greatvision – skonstruowany w preferowanym przez architektów minimalistycznym stylu.

 

Obowiązkowym elementem każdego współczesnego domu są reprezentacyjne drzwi wejściowe, tu rekomendowanym rozwiązaniem są drzwi płaszczowe z panelem „pływającym” systemu PE78N.


Zmienia się podejście do architektury budynków biurowych, które przede wszystkim mają być komfortowym miejscem pracy. Ten trend jest widoczny od jakiegoś czasu i na pewno będzie się rozwijał. Czy to oznacza, że wygląd zszedł na drugi plan?

 

Patrząc na architekturę nowoczesnych biurowców, miejsce pracy może być jednocześnie komfortowe i estetyczne. Bardzo popularne są wnętrza w stylu industrialnym i loftowym. Doskonale wpisuje się w taką przestrzeń system wewnętrznych ścianek działowych OF90. Pozwala na swobodę kształtowania przestrzeni biurowej, można go też dopasować do stylu danego wnętrza. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz komfortową ciszę, dzięki bardzo dobrym parametrom mechanicznym i akustycznym. Estetyczny wygląd idzie więc w parze z wysokim komfortem pracy użytkowników biura.

 


Dlaczego jesteście uważani za najlepszych specjalistów w branży?

To, że należymy do grona najlepszych specjalistów w branży wynika z długofalowej polityki firmy. Od samego początku największy nacisk kładliśmy na rozwój i możliwości techniczne, które nie byłyby do osiągnięcia bez doświadczonej kadry i nowoczesnej infrastruktury.

 

O konsekwencji w realizowaniu tej strategii świadczy między innymi najnowsza inwestycja w nowoczesne zaplecze produkcyjne, magazynowe i biurowe. Ciągle powiększający się zespół kilkudziesięciu inżynierów w dziale technicznym oraz zaplecze w postaci laboratorium badawczego pozwala nam na szybkie tworzenie i testowanie nowych rozwiązań spełniających oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

 

20210327ponz5


Siedziba Ponzio Polska Sp. z o.o


Konkurs Poid Building Awards 2021 wspierają:

Mecenasi konkursu: Aluprof, FAKRO, Glasssolutions, Ponzio, Reynaers Aluminium

Partnerzy kategorii: okna i drzwi balkonowe: Aluplast, drzwi wewnętrzne: Porta , automatyka domowa i smarthome: Somfy Polska, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe: WIŚNIOWSKI

Patron Honorowy: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Patroni Merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, SARP. Stowarzyszenie Architektów Polskich. Oddział, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (National Energy Conservation Agency), Polski Związek Firm Deweloperskich, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Patroni Medialni: Architektura&Biznes, Architektura.info, ŁadnyDom, ladnydompl, Bryłapl, budujemydompl, DOM SZYTY NA MIARĘ, RBT, ArchitekturaMurator, muratorplus Monter Stolarki, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Wortal Sztuka Architektury, Świat Szkła, Świat Aluminium

poid.eu

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także