Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

baner klej do luster 7 7 2021

 

 Banner Firma Vitrum fiale

 

 

480x100

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Projektowanie zrównoważonych fasad w gospodarce o obiegu zamkniętym: jak wybrać bardziej ekologiczne aluminium
Data dodania: 05.04.21

20210304sPA123Ekologiczne aluminium

Skąd wiadomo, czy systemy, które wybieramy z aluminium architektonicznego pochodzącego z recyklingu, są wykonane z aluminium, które rzeczywiście było wcześniej używane, czy też są to po prostu odpady z procesu produkcyjnego? A dokładniej, dlaczego miałoby Cię to obchodzić? Ponieważ deweloperzy i architekci coraz częściej starają się projektować z myślą o gospodarce o obiegu zamkniętym, wyjaśniamy tutaj niektóre subtelne, ale istotne terminy i tłumaczymy, jak wybrać odpowiedni produkt do „zielonej” fasady do następnego projektu.

Ekologiczne aluminium

Skąd wiadomo, czy systemy, które wybieramy z aluminium architektonicznego pochodzącego z recyklingu, są wykonane z aluminium, które rzeczywiście było wcześniej używane, czy też są to po prostu odpady z procesu produkcyjnego? A dokładniej, dlaczego miałoby Cię to obchodzić? Ponieważ deweloperzy i architekci coraz częściej starają się projektować z myślą o gospodarce o obiegu zamkniętym, wyjaśniamy tutaj niektóre subtelne, ale istotne terminy i tłumaczymy, jak wybrać odpowiedni produkt do „zielonej” fasady do następnego projektu.

 

20210304sPA123

 

Jak wiadomo, aluminium jest jednym z niewielu materiałów, które zachowują swoje właściwości po recyklingu. Może być przetopione i użyte ponownie w nowych produktach, co czyni je metalem przyjaznym dla środowiska i zrównoważonym materiałem budowlanym. Być może nie wiesz, że aluminium to nie tylko aluminium. To samo dotyczy zawartości pochodzącej z recyklingu. Nieprawidłowe stosowanie terminów może prowadzić do nieporozumień poprzez wyolbrzymianie korzyści dla środowiska - co może potencjalnie podważyć wiarygodność przemysłu aluminiowego.

 

Kiedy więc producenci fasad mówią o tym, że ich systemy są produkowane z aluminium pochodzącego z recyklingu, używając takich terminów jak złom (odpad) produkcyjny czy złom poużytkowy, warto znać różnicę, ponieważ jest ona dość istotna.

 

Złom aluminiowy produkcyjny i poużytkowy - jaka jest różnica?
Po pierwsze, zawartość pochodząca z recyklingu obejmuje zarówno złom produkcyjny jak i poużytkowy w produkcie.

 

Złom wstępny lub technologiczny poddany recyklingowi - Odpad produkcyjny
Jednym ze źródeł jest złom aluminiowy produkcyjny. Są to odpady produkcyjne z procesów wytwórczych, takich jak wyciskanie, gdzie metal nie został przetworzony na produkt konsumencki. Może być anodyzowany lub malowany, ale nie został użyty. Jest on zbierany z produkcji, oddawany do zakładów recyklingu, a następnie ponownie przetapiany na coś nowego. Jest to pozytywne, biorąc pod uwagę fakt, że kiedy poddajemy aluminium recyklingowi, oszczędzamy około 95 procent energii zużywanej do produkcji aluminium pierwotnego.Złom poużytkowy - aluminium wycofane z eksploatacji lub odzyskane
Poużytkowy złom aluminiowy to metal, który został użyty w produkcie, który przeszedł przez cały cykl życia i jest gotowy do utylizacji, recyklingu lub ponownego użycia. Na przykład aluminiowa rama okienna w budynku może być uznana za złom poużytkowy, gdy budynek zostanie zburzony, a aluminium zostanie pozyskane i wysłane do przetopienia, a następnie zastosowane w nowym produkcie.

 


Co oznacza ta różnica - im wyższa zawartość odpadów poużytkowych, tym niższy ślad węglowy.

Trudniej jest wyprodukować najwyższej jakości metal z wysoką zawartością odpadów poużytkowych. Jednakże, daje to niższy ślad węglowy i dlatego jest bardziej atrakcyjne z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa. Wracając do aluminiowej ramy okiennej. Rama aluminiowa została prawdopodobnie poddana anodowaniu i malowaniu. Może również zawierać przekładkę termiczną - izolację wewnątrz ramy. I odwrotnie, złom technologiczny to w zasadzie "czysty" metal.

 

Recykling aluminium z ram okiennych to złożony proces składający się z wielu etapów. Kontrola, separacja, rozdrabnianie, odbarwianie. Metal musi być również prześwietlony w celu określenia pierwiastków stopowych, a następnie posegregowany. Dlaczego? Ponieważ różne rodzaje stopów nie powinny być ze sobą łączone, jeśli chcemy, aby z obiegu recyklingowego powrócił stop o podobnej jakości. Aby te odpady aluminiowe nie trafiały na wysypiska, firma macierzysta Hydro stworzyła Hydro CIRCAL - gamę produktów aluminiowych wykonanych z przetworzonego, poużytkowego złomu aluminiowego, takiego jak fasady i okna, które zostały zdemontowane z budynków i w całości poddane recyklingowi.

 

Obecnie Hydro oferuje Hydro CIRCAL, z co najmniej 75% aluminium ze złomu poużytkowego - jeden z najmniejszych śladów emisji CO2 na świecie: przy 2,3 kg emisji CO2 na kilogram aluminium. Jest to 86% lub 7 razy mniej niż średnia światowa dla wydobycia pierwotnego.

 

Firma pracuje nad wprowadzeniem w przyszłości nowych produktów z jeszcze wyższą zawartością aluminium pochodzącego z recyklingu.

Aby uniknąć wprowadzania klientów w błąd, producent wprowadzający na rynek produkty o wysokiej średniej zawartości recyklingu powyżej 90% powinien ujawnić, jakie frakcje złomu poużytkowgo i produkcyjnego wchodzą w ich skład.

 

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne produkty w projektach budowlanych, wszystkie okna, drzwi i fasady są teraz produkowane z Hydro CIRCAL - wysokiej jakości aluminium pochodzącego z recyklingu lub Hydro REDUXA - certyfikowanego aluminium niskoemisyjnego.

 

Oznacza to, że jako architekci i osoby odpowiedzialne za specyfikację ,Państwa projekty będą już spełniać normy, w tym certyfikaty zielonych budynków, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.

 

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy doborze aluminiowych ścian osłonowych, okien i drzwi pod kątem wiarygodności ekologicznej?

 

- Sprawdź identyfikowalność
Dobrym punktem wyjścia jest sprawdzenie, czy proces produkcji aluminium jest w pełni identyfikowalny oraz czy niezależna strona trzecia, taka jak DNV-GL, certyfikuje produkt.

- Dowód certyfikacji
Systemy mogą również posiadać inne certyfikaty, takie jak ift Rosenheim, EPD (Environmental Product Declaration) lub międzynarodowy certyfikat Cradle to Cradle™.

- Spełnia normy budownictwa ekologicznego
Ponadto na rynku brytyjskim dostępne są produkty z systemów aluminiowych, które spełniają standardowe certyfikaty budownictwa ekologicznego, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.

 

 

Jak można zapewnić wyższą zawartość aluminium pochodzącego z recyklingu w następnym projekcie?

Jeśli następny projekt będzie wymagał zastosowania pakietu systemów aluminiowych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, umieszczenie tego tekstu w dokumencie przetargowym zapewni wyraźne wskazówki dla łańcucha dostaw:

 

System korzysta z materiałów pochodzących z recyklingu w następującym zakresie:
- Aluminium z odzyskiem materiału co najmniej 75 % end-of-life (EoL), np. EN AW-6060 T66. W przypadku aluminium z odzyskiem EoL materiał, który został już zamontowany w budynku i usunięty z niego, jest ponownie poddawany recyklingowi.

Minimalny 75-procentowy udział materiału poużytkowego (≥ 75% EoL) musi zostać zweryfikowany za pomocą niezależnego certyfikatu.

 

Studium przypadku: Loughborough University Science and Enterprise Park

Projektem w Wielkiej Brytanii, w którym zastosowano Hydro CIRCAL jest Loughborough University Science and Enterprise Park (LUSEP). Projekt budynku zakładał uzyskanie bardzo dobrej oceny BREEAM. Aby osiągnąć ten cel, wszystkie strony zaangażowane w projekt musiały mieć wspólny etos zrównoważonego rozwoju, a Hydro CIRCAL był zgodny z podstawowymi wartościami architekta. Współpraca z dostawcą systemów aluminiowych na wczesnym etapie procesu projektowania i ścisła współpraca z nim jest kluczem do osiągnięcia zrównoważonego rozwiązania budowlanego. Dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu i globalnej sieci zasobów, SAPA jest w stanie pomóc architektom w osiągnięciu ich celów i spełnieniu wszystkich wymagań klienta.

 

 

 

 

 

01 chik
01 chik