Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Susza w Polsce – jak się na nią przygotować?
Data dodania: 07.07.21

Od kilku lat w Polsce coraz bardziej zauważalne są deficyty wody. Jednym ze skutecznych sposobów na przeciwdziałanie suszy jest magazynowanie tego cennego zasobu, na przykład w studni, która dobrze sprawdzi się na działce. Taka konstrukcja, aby dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być skutecznie uszczelniona. Jak o to zadbać?

 

 20210707AIB m-uszczelnianie-butyl-klej-susza-studnia


Mimo, że ostatnia zima była dość śnieżna i mroźna, to wystarczył upalny czerwiec, aby w Polsce zaczął powracać problem suszy. W związku z tym, kilkadziesiąt gmin w całym kraju wystosowało do swoich mieszkańców apel o racjonalne korzystanie z wody i nieużywanie jej do podlewania ogródków czy też mycia samochodów.

 

Sposobem na polepszenie zasobów wodnych jest retencjonowanie, stąd też rządowe i lokalne programy wspierające wykorzystanie deszczówki i magazynowanie „błękitnego złota”. W obliczu tego typu wyzwań, na znaczeniu zyskują przydomowe studnie, niegdyś popularne, potem nieco zapomniane.

 

Korzystając z tego źródła, możemy np. nawadniać rośliny w ogrodzie bez zmniejszania zasobów wody pitnej. Warunkiem jest odpowiednie uszczelnienie studni, aby nie dochodziło do przecieków. Jakie rozwiązania wybrać?

 

20210707AIB susza-uszczelnianie-studnia-butyl-klej


Solidna konstrukcja
Najbardziej popularna jest studnia zbudowana z betonowych kręgów, układanych w otwartym wykopie. W takim przypadku niezbędne jest najpierw wykonanie wylewki stanowiącej podstawą najniższego kręgu, a następnie jej izolacja przeciwwodna. Alternatywą dla tej metody jest zastosowanie jako podstawy konstrukcji elementu ze szczelnie zabetonowanym już dnem.

 

Kolejne kręgi układa się wówczas jeden na drugim, dbając o to by były nałożone równo, a potem prawidłowo uszczelnione. W tym celu, pomiędzy nimi powinny być zachowane niewielkie odstępy (można je uzyskać stosując wytrzymałe podkładki), żeby możliwa była aplikacja zaprawy uszczelniającej i aby uszczelniacz nie wypłynął pod naciskiem konstrukcji.

 

Inną technologią budowy studni jest tzw. metoda opuszczania – poszczególne elementy są tu wpuszczane do wcześniej już przygotowanego otworu, co wymaga jednak bardzo dużej precyzji i doświadczonego wykonawcy. Bez względu na technikę prac montażowych, newralgicznymi punktami są połączenia kręgów. Wykonanie ewentualnych późniejszych napraw w przypadku wystąpienia usterki jest trudne i czasochłonne, dlatego już na etapie montaż warto zadbać o zabezpieczenie przed przeciekami z zewnątrz lub od wewnątrz studni.

 

20210707AIB sznur butylowy-butyl-klej uszczelnianie studni hydroizolacja

 

Szczelna studnia z butylem
Przy uszczelnieniu połączeń konstrukcji betonowych, takich ja studnie i odwodnienia, a także zapobieganiu przeciekom połączeń ciężkich elementów bardzo dobrze sprawdzają się rozwiązania na bazie butylu. To materiał, który nie twardnieje, nie kruszy się, jest wysoce przyczepny do różnego rodzaju podłoży nawet w mokrym środowisku i zachowuje pierwotną plastyczność przez cały okres swojej żywotności, co przekłada się na jego wysoką trwałość.

 

– Do hydroizolacji kręgów studni betonowych, pokryw studni, zbiorników i szamb, wszędzie tam, gdzie potrzebne jest stworzenie bariery przeciw przenikaniu wilgoci, można zastosować wstęgi lub sznury butylowe, czyli butyl wytłaczany w formie profilu o przekroju koła lub prostokąta, zabezpieczony nośnikiem. Standardowe rozmiary sznurów to ø3, ø4, ø5, ø15 mm – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, w tym wyrobów butylowych.

 

20210707AIB wstega butylowa-butyl klej uszczelnianie studni hydroizolacja

 

Przed aplikacją butylu betonową powierzchnię należy dokładnie oczyścić – najlepiej przetrzeć ją drucianą szczotką i odpylić. Następnie dopasowujemy długość sznura lub wstęgi do wymiarów izolowanego elementu i mocujemy je na całej powierzchni, dokładnie dociskając, np. z użyciem specjalnego wałka dociskowego. Nie jest przy tym konieczne użycie dodatkowego kleju, gdyż butyl sam w sobie jest klejem. Tego typu sznury i wstęgi mogą stanowić uzupełnienie uszczelnienia studni wykonanego z zaprawy wodoszczelnej lub też samodzielną izolację.

 

Przydomowe studnie niegdyś stanowiły podstawowe źródło wody dla gospodarstw domowych. Dziś, w dobie narastających problemów z dostępnością tego bezcennego zasobu, zwłaszcza w okresie letnim mogą stanowić alternatywę dla korzystania z sieci wodociągowej. Aby nie tracić ani kropli, warto zadbać o odpowiednie uszczelnienie studni, w czym pomoże zastosowanie nowoczesnych rozwiązań izolacyjnych.

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także