Jak szyby przeciwsłoneczne wpływają na komfort w budynku? |
Data dodania: 12.07.21 |
Dane są jednoznaczne – robi się coraz cieplej, co oznacza również więcej upałów. W takiej sytuacji korzystamy z klimatyzacji, ale zużywa ona energię i przyczynia się do dalszego wzrostu temperatur. Czy szkło przeciwsłoneczne może wpłynąć na komfort w mieszkaniu?
Potwierdzają to inne dane i przewidywania – według informacji zebranych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną do 2050 roku 37% produkowanej energii będzie zużywane na klimatyzowanie pomieszczeń . Ponieważ produkcja energii jest coraz droższa, a wraz ze wzrostem temperatur będziemy częściej używać klimatyzatorów, będziemy więcej płacić. Dzieje się to już teraz – według badań, gospodarstwa domowe wyposażone w klimatyzację płacą nawet o 42% wyższe rachunki za prąd .
Szkło przeciwsłoneczne – jak wpływa na zużycie energii
Odpowiedni dobór szyb może spowodować, że zimą nie będziemy musieli mocno dogrzewać mieszkań, a w lecie będziemy mogli zminimalizować koszty klimatyzacji lub całkowicie wyeliminować jej użycie – mówi Ryszard Chłopek, Product Manager w Pilkington Polska w podcaście „Natchnieni szkłem”.
Pilkington Suncool™ można poddawać hartowaniu i laminowaniu, a także łączyć z innymi rodzajami szkła. Przykładowo, użycie szyby zespolonej o konfiguracji 6 mm Pilkington Suncool™ 50/25 – 16 mm – 4 mm Pilkington Opitfloat™ Clear daje współczynnik Lt o wartości 50%, zaś współczynnik g na poziomie 0,27. Pozwala to znacząco zwiększyć efektywność energetyczną budynku.
Szkło przeciwsłoneczne może być stosowane w budynku każdego rodzaju. Powszechnie używa się go w biurowcach (np. Nautilus w Krakowie czy Atrium Tower w Warszawie), ale jest wykorzystywane również w galeriach handlowych czy obiektach użyteczności publicznej takich jak uniwersyteckie biblioteki. Podsumowując, szkło może stać się w najbliższej przyszłości skutecznym sposobem walki ze zużyciem energii przez klimatyzację oraz może zapewnić komfortową temperaturę wewnątrz budynku bez emisji gazów cieplarnianych. 1 https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Energy_statistics_-_an_overview#Primary_energy_production
|