Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

baner klej do luster 7 7 2021

 

 Banner Firma Vitrum fiale

 

 

480x100

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Portfenetr - nowoczesny akcent fasady
Data dodania: 01.09.21

20210830schu2Coraz częściej w projektach domów jednorodzinnych pojawiają się pionowe okna z balustradą, czyli portfenetry. Sięgające niemal od podłogi do sufitu otwierane skrzydła nie tylko doskonale doświetlają pomieszczenia, lecz także umożliwiają ich skuteczne wietrzenie o każdej porze roku. Odpowiednio dobrane mogą stać się również indywidualnym akcentem architektonicznym.

Coraz częściej w projektach domów jednorodzinnych pojawiają się pionowe okna z balustradą, czyli portfenetry. Sięgające niemal od podłogi do sufitu otwierane skrzydła nie tylko doskonale doświetlają pomieszczenia, lecz także umożliwiają ich skuteczne wietrzenie o każdej porze roku. Odpowiednio dobrane mogą stać się również indywidualnym akcentem architektonicznym.

 

20210830schu

 

Portfenetry już na stałe wpisały się w krajobraz nowoczesnych osiedli, gdzie ze względu na zwartą zabudowę niekiedy nie jest możliwe zastosowanie płyt balkonowych. Dziś wysokie okno z balustradą nie jest już jednak traktowane tylko jako namiastka balkonu. Dowodem na to są projekty nowych domów jednorodzinnych, gdzie umieszczony w ścianie szczytowej lub lukarnie portfenetr często zastępuje tradycyjne dwuskrzydłowe okno.

 

Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo praktyczne, lecz także doskonale podkreśla prostą, nowoczesną bryłę energooszczędnych budynków. Balustrada złożona z pionowo lub poziomo zorientowanych tralek w odpowiednio dobranej to niekiedy jedyna ozdoba jasnych lub wręcz białych elewacji. Finalny efekt estetyczny zależy jednak w dużej mierze od sposobu montażu balustrady.

 

Portfenetry w systemach Schüco zapewniają ultranowoczesny efekt wizualny, gdyż balustrady są integrowane bezpośrednio z oknami z PVC-U serii LivIng, LivIng Alu Inside i CT 70. Dzięki temu znika konieczność ingerencji w elewację, a jej estetyka pozostaje nienaruszona. Szeroki wybór różnych wersji wypełnień i kolorów balustrad sprawia, że portfenetr może stać się wyróżniającym elementem architektury budynku.

 

20210830schu1

 

Spójna integracja okna z balustradą

Zazwyczaj balustrada jest mocowana do elewacji, co wiąże się z jej uszkodzeniem i naruszeniem warstwy ocieplenia. Alternatywnym rozwiązaniem dla nowoczesnego budownictwa jest system portfenetrów Schüco, w którym balustrada jest łączona bezpośrednio z ościeżnicą okienną. Nie tylko pozwala to uniknąć ingerencji w elewację, lecz także zapewnia klarowny, minimalistyczny wygląd portfenetru zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze. Dzięki dwóm rodzajom systemowych zamocowań montaż balustrady przebiega bardzo sprawnie i może być przeprowadzony jeszcze przed dostarczeniem gotowego portfenetru na plac budowy. Dodatkowo w zależności od indywidualnych upodobań lub architektury budynku można wybrać jeden spośród czterech wzorów balustrad. Dostępne są wersje wypełnień z pionowymi aluminiowymi prętami, poziomymi rurami i prętami ze stali nierdzewnej, a także bezpiecznym szkłem warstwowym typu VSG. Dodatkowym wariantem jest konstrukcja mieszana, szklano-metalowa. Wszystkie aluminiowe powierzchnie mogą ponadto uzyskać dowolny kolor, mogą być anodowane, lakierowane na dowolny kolor z palety RAL lub lakierowane na mokro. Dzięki temu można idealnie dopasować odcień balustrady do ram okiennych, elewacji czy ogrodzenia lub stworzyć oryginalną, kontrastową kompozycję.

 

20210830schu2

 

Jak dopasować balustradę?

W zależności od rodzaju wypełnienia balustrady, portfenetr może stać się elementem podkreślającym charakter budynku lub akcentem zmieniającym optycznie proporcje elewacji. Często wybieranym rozwiązaniem są pionowe aluminiowe balustrady, które nie tylko podkreślają wysokość skrzydła, lecz także optycznie je wysmuklają. Ponadto mogą tworzyć spójną kompozycję z ogrodzeniem o tej samej budowie, zwłaszcza jeśli posiadają tę samą kolorystykę. Natomiast balustrada złożona z elementów o poziomym układzie poszerza optycznie okno, co może być korzystne w przypadku pojedynczych okien umieszczonych w ścianie szczytowej budynku. W zależności od wymagań i oczekiwanego efektu estetycznego istnieje możliwość indywidualnego doboru rozstawu prętów. Mogą być one rozmieszczane w różnych rozstawach z prześwitem do 120 mm, tworząc balustradę o rozpiętości nawet do 1990 mm. Bardzo modnym rozwiązaniem są również transparentne wypełnienia całoszklane, które posiadają bardzo lekki, ultranowoczesny wygląd. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie kolory i materiały zastosowane na elewacji wykluczają zastosowanie dodatkowych, nieprzeziernych elementów, które mogłyby zaburzyć koncepcję estetyczną. W systemach Schüco można znaleźć także mieszany wariant balustrady, z metalową poręczą umieszczoną nad szklanym wypełnieniem, która stanowi dodatkowy element wieńczący nowoczesną konstrukcję elewacji. Rozwiązanie balkonu francuskiego z balustradą mocowaną bezpośrednio do ościeżnicy w systemach Schüco z PVC-U zostało gruntownie przebadane i można je bezpiecznie stosować w różnego rodzaju budynkach – mieszkalnych, publicznych czy komercyjnych.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5650 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2019 roku obrót w wysokości 1,750 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

Schüco International Polska

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik