Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Jak obniżyć koszty energii i ogrzewania domu? Praktyczny poradnik Oferteo.pl
Data dodania: 29.01.22

Opłaty za ogrzewanie stanowią znaczą część wszystkich kosztów utrzymania domu. Innowacyjne rozwiązania poprzez lepszą wydajność zmniejszają stosunek wydatków na ogrzewanie względem reszty opłat.

 

Ponadto decydujący się na ekologiczne instalacje mogą starać się o dotacje w programach „Moje ciepło” oraz „Czyste powietrze 2022”.

 

20220109dompress123

 

Jak zatem krok po kroku wybrać najlepszy sposób ogrzewania domu?

 

Krok 1: określ budżet
Kapitał, który jesteśmy w stanie zainwestować w instalację grzewczą, to istotny czynnik wpływający na decyzję o jej wyborze. Dotyczy to nie tylko kwoty zakupu i wykonania instalacji, ale także późniejszych regularnych rachunków.

 

Należy wziąć pod uwagę, że opłaty za ogrzewanie stanowią znaczną część wszystkich wydatków przeznaczonych na utrzymanie domu.

 

Aby zminimalizować te koszty, niezbędny jest wybór systemu, który pochłaniając mało energii, wyprodukuje odpowiednią ilość ciepła. Takim rozwiązaniem jest na przykład pompa ciepła. Początkowy wydatek na wspomnianą inwestycję może sięgać nawet 80 tysięcy złotych.

 

Dostępne są jednak programy dofinansowań, takie jak „Moje ciepło” lub „Czyste powietrze 2022”, które mogą zmniejszyć koszt nawet o 30 tys. zł.

 


Krok 2: zdefiniuj priorytety
Co ma największe znaczenie? Wygoda, cena czy dobro środowiska? Ogrzewanie pompą ciepła lub kotłem gazowym wymaga jedynie ustawienia odpowiednich parametrów i opłacania rachunków.

 

Oba te rozwiązania gwarantują wygodę, ponieważ nie trzeba uzupełniać opału ani czyścić paleniska, jak w przypadku systemów grzewczych na paliwa stałe. Ogrzewanie gazem lub pompą ciepła jest także przyjazne środowisku i przyszłościowe.

 

W celu osiągnięcia jak najniższej emisji CO2 powoli odchodzi się od najbardziej zanieczyszczających rozwiązań. Zatem ogrzewanie na węgiel lub inne paliwo stałe, które jest szkodliwe dla środowiska, nie jest nowoczesną inwestycją.

 

Mając na uwadze czyste powietrze, można zdecydować się także na ogrzewanie elektryczne. Minusem jest jednak cena, ponieważ rozwiązanie to zazwyczaj wiąże się z wysokimi rachunkami za prąd.

 


Krok 3: wybierz rodzaj ogrzewania
Rynek oferuje szeroki wybór instalacji grzewczych. Poznanie różnic między nimi pozwoli zawęzić poszukiwania do tych, które są najbardziej interesujące. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

 

- ogrzewanie gazem – jest ono możliwe tylko, kiedy w pobliżu domu jest sieć, do której można podłączyć budynek. Do wyboru są trzy rodzaje kotłów – tradycyjny, kondensacyjny i pulsacyjny. Oprócz niego potrzeba jeszcze zasobnika ciepłej wody, osprzętu i oczywiście fachowego montażu. Podstawowy koszt instalacji gazowej mieści się w przedziale 3 tys. – 20 tys. zł w zależności od wybranego sprzętu;

 

- ogrzewanie olejem opałowym – jest instalowane w domach, w których nie ma dostępu do sieci gazowej – zakup oleju jest znacznie prostszy niż podłączenie się do sieci gazowej. Dystrybutorzy umożliwiają dostawę opału niemal do każdego domu. Ceny kotła tradycyjnego zaczynają się od 4 800 zł, natomiast koszt kotła kondensacyjnego sięga 10 tys. zł;

 

- ogrzewanie węglem – to obecnie najtańsze ogrzewanie, ale jednocześnie najmniej ekologiczne. Rozwiązanie to jest również bardzo angażujące. Dorzucanie do kotła opału czy usuwanie powstałego po spalaniu popiołu jest konieczne nawet codziennie.

 

Cena za to rozwiązanie to co najmniej 2 tys. zł. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia można kupić w przedziale 5 tys. – 9 tys. zł;

 

- ogrzewanie drewnem – najzwyklejsze piece na drewno, tak zwane kotły spalania górnego, są najczęściej wielopaliwowe. Można więc spalać w nich także węgiel. Taki piec kosztuje co prawda ok. 2 tys. zł, jednak jego wydajność jest na tyle mała, że koszty ogrzewania w skali roku mogą być nieopłacalne;

 

- ogrzewanie na pellet – jest to, z punktu widzenia ekologii, lepsze rozwiązanie niż ogrzewanie węglem. Opał pakowany jest w worki o wadze 15 kg lub 25 kg, dlatego łatwiej go przechować i dosypać do pieca.

 

Po spaleniu pelletu zostaje bardzo mało popiołu – wystarczy, że usunie się go raz w miesiącu. Większość kotłów na pellet ma już wbudowany automatyczny podajnik – dlatego trudno znaleźć urządzenie tańsze niż 3 tys. zł;

 

- ogrzewanie pompą ciepła – wymaga najdroższej instalacji. Koszty początkowe wynoszą nawet 80 tys. zł. Inwestycja może się jednak zwrócić w perspektywie kilkunastu lat, jeśli budynek należy do energooszczędnych.

 

Jest to najwygodniejsze i najbardziej ekologiczne rozwiązanie, a od 2022 r. właściciele nowo wybudowanych nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie na ten cel z programu „Moje Ciepło".

 

 

Krok 4: wybierz projekt i wykonawcę
Jednym z ostatnich, ale nie mniej ważnych kroków, jest wybór właściwego produktu i rzetelnego wykonawcy. Na rynku działa wiele firm, które oferują tego typu produkty i usługi.

 

– Podczas poszukiwań dopasowanej do indywidualnych preferencji oferty należy przejrzeć i porównać jak największą liczbę firm i ogłoszeń.

 

Warto określić, czy szukamy samej usługi lub samego produktu, czy kompleksowego wykonania instalacji. Zdefiniowanie potrzeb pomoże nam zawęzić wybór usługodawców i sprzedawców.

 

Należy zwrócić uwagę na okres gwarancji oraz co wchodzi w jej zakres, na dokładne daty wykonania zlecenia, a także żywotność instalacji – radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl, serwisu łączącego wykonawców usług i dostawców produktów z klientami poszukującymi konkretnej usługi lub produktu.

 

Wykonawców usług oraz dostawców produktów z Twojej okolicy znajdziesz w serwisie Oferteo.pl. Dzięki skorzystaniu z Oferteo.pl zaoszczędzisz cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

 

 

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Więcej na www.oferteo.pl  

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także