banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Jak wykonać elewację ażurową budynku i obiektów małej architektury?
Data dodania: 05.03.22

Elewacja ażurowa to wielowymiarowe spojrzenie na fasadę budynku. Świetnie współpracuje z obszernymi przeszkleniami, dzięki czemu nie zaburza projektu inwazyjnymi wycięciami na okna. Sprawdza się także zarówno w nowo powstających realizacjach, jako wizualna modernizacja starszych obiektów, a także jako element dekoracyjny otoczenia domu.

 

20220209JAF elewacja azurowa

fot. JAF Polska

 

Wertykalne ułożenie desek sprawia, że bryła zyskuje lekkości, a także mocno współczesnego charakteru. W jaki sposób wykonać elewację ażurową? Na jaki materiał najlepiej się zdecydować? Na te pytania odpowiadają eksperci JAF Polska. Żaluzjowa forma elewacji wprowadza nowoczesny wygląd fasady, dodając architektonicznej lekkości budynkom.

 

To oryginalne rozwiązanie, które w dyskretny sposób chroni wnętrze przed rażącym słońcem oraz ciekawskimi spojrzeniami. Zamiast desek tworzących jednolitą „taflę” przylegającą do ściany, daje fasadzie budynku odetchnąć - dosłownie i w przenośni. Żaluzje elewacyjne to sposób, aby dostosować istniejący budynek do wymagań nowych mieszkańców.

 

Zamiast burzyć istniejące ściany, możemy je subtelnie ukryć pod deskami. Jak się do tego zabrać? Zacznijmy od materiałów - do tworzenia elewacji ażurowych wykorzystuje się m.in. drewniane deski elewacyjne, specjalne panele z blachy perforowanej i efektowane dyle szklane. - podpowiada Darina Lazarova z JAF Polska.

 

 

Świerkowo, sosnowo, modrzewiowo…

Elewacje ażurowe najprościej wykonać przy użyciu ażurowych profili desek elewacyjnych. Konkretny przekrój deski zależy od preferowanego materiału. Popularnym wyborem jest odporny z natury modrzew syberyjski, dostępny w profilach 45x45 lub 45x70 mm.

 

Warto również rozważyć wytrzymałą Termososnę, czyli sosnę poddaną profesjonalnej obróbce termicznej. W ofercie firmy JAF do wyboru mamy profile 42x68 oraz 32x68 mm. Atrakcyjną cenowo alternatywą będzie świerk skandynawski o profilu prostopadłościanu.

 

20220209JAF elewacja azurowa 2

fot. JAF Polska

 

Co ciekawe, świerk i modrzew mogą być już fabrycznie pomalowane, a nawet zabezpieczone przed ogniem (trudnopalne). To ogromne usprawnienie prac elewacyjnych, a co za tym idzie znaczna oszczędność pieniędzy inwestora. Dostępna w JAF termososna to innowacyjne połączenie sił natury i człowieka.

 

Starannie wyselekcjonowane drewno sosnowe poddawane jest zaawansowanej obróbce termicznej w specjalnych piecach. Dzięki temu zyskuje wzorową stabilność wymiarową oraz niesamowitą odporność na biodegradację, która wynosi nawet do 30 lat. Przy tradycyjnym ułożeniu elewacji podnosi właściwości izolacyjne budynku o około +25%.

 

Wizualnie przybiera piękny karmelowy odcień, bez wycieków żywicznych (kojarzonych z tradycyjnym drewnem sosnowym). Kolejną propozycją jest znany i lubiany modrzew syberyjski z JAF. To godny rywal dla gatunków egzotycznych oraz absolutny bestseller ostatnich sezonów.

 

Ten wytrzymały gatunek drewna iglastego jest odporny nie tylko na pogodę, ale i uszkodzenia mechaniczne, czy też regularne ścieranie. Jest to ważny aspekt pod kątem dopasowania tarasu. Niska chłonność wody chroni przed potencjalnym rozwojem grzybów i pleśni. Uwagę przykuwają wyraziste usłojenie oraz jasna barwa syberyjskich desek.

 

20220209JAF elewacja azurowa 3

Obiekty małej architektury. fot. JAF Polska

 

- Do minimalistycznej estetyki pasować będzie świerk skandynawski. Szorstka elewacja jest też bardziej wytrzymała niż strugana na gładko. Nowością jest możliwość zamówienia jej w wybranym kolorze lub wariancie trudnozapalnym. To gotowy produkt, który możemy śmiało pokazać klientowi bez obaw, że na budowę przyjedzie coś zupełnie innego. Fabryczne malowanie to wygoda montażu oraz gwarancja koloru.

 

Naturalna elewacja w świetnej cenie. - tłumaczy Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska. Pomimo stosowania materiałów pochodzenia naturalnego, możemy zrezygnować z powierzchniowej konserwacji - bez utraty parametrów technicznych. Dotyczy to modrzewia syberyjskiego oraz termososny.

 

Pamiętajmy jednak, że nie dotyczy to zabezpieczenia walorów kolorystycznych. Drewno pod wpływem działania promieni UV naturalnie patynuje, zamieniając swoją pierwotną barwę na odcienie szarości. Natomiast świerk skandynawski, niezależnie od upodobań estetycznych, wymaga chemicznej impregnacji.

 

 

Materiały dla przyszłości

Fasada budynku to idealne miejsce na łączenie wyrafinowanych materiałów, które możemy zastosować również w bliskim otoczeniu domu, czyli tzw. obiektach małej architektury. Dzięki temu otrzymamy spójne rozwinięcie naszej wizji. Ażurowy garaż, wiata śmietnikowa i ogrodowa pergola to tylko niektóre z miejsc, gdzie elewacja żaluzjowa prezentuje się znakomicie.

 

Jednak wygląd to nie wszystko. Liczy się również bezobsługowość, czyli niski stopień wymagań konserwacyjnych. Na szczęście pod tym względem natura nie ma się czego wstydzić - zwłaszcza przy wsparciu nowoczesnych metod obróbki i impregnacji drewna. - Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna.

 

Każdą z nich z powodzeniem spełnia ażurowa elewacja z drewna. To modny sposób, a zarazem uniwersalne rozwiązanie, aby odmienić fasadę budynku i wyróżnić ją na tle innych. Wybierając odpowiedni rodzaj oraz dostosowany profil desek elewacyjnych JAF, możemy cieszyć się szlachetnym surowcem i nowoczesnym wyglądem na lata. Reszta w naszych rękach lub… wyobraźni naszego architekta. – podsumowuje Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.

 

JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży.