Okna, drzwi i brama garażowa w modnym stylu – jak dopasować kolor stolarki do wyglądu domu? |
Data dodania: 19.07.22 |
Dziś okna nie muszą być już tylko białe – możemy wybierać z niezliczonej ilości kolorów i wykończeń. Wyróżniający element budynku mogą stanowić też drzwi wejściowe i brama garażowa. Jak wykorzystać te praktycznie nieograniczone możliwości i dobrze dopasować wygląd stolarki do elewacji domu?
Czy zawsze musi być ona w jednym kolorze? Podpowiadamy, jakie są najmodniejsze trendy i jak stworzyć zgrany wizualnie zestaw.
Gdy wymieniamy więc starą stolarkę lub montujemy ją w nowym domu, stajemy przed decyzją – czy okna, drzwi i brama garażowa mają wizualnie wtapiać się w elewację domu, czy też stanowić jej wyróżnik?
Lakierowanie daje z kolei możliwość pokrycia profili dowolnym kolorem z palety RAL lub NCS. Co więcej, możemy też dobrać okna dwukolorowe, które są wykończone w inny sposób od wewnątrz i inny od zewnątrz. Oferta jest bardzo bogata i wszystko zależy od naszych preferencji. Warto dobrze przemyśleć tą kwestię, gdyż stolarkę okienną użytkujemy przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Jak zatem dobrać okna do swojego domu? Do nowoczesnych budynków o prostej bryle, z elewacją w jasnych kolorach dobrze pasują duże przeszklenia ze smukłymi profilami w odcieniach szarości, np. antracytu. To, co sprawdza się przy minimalistycznej architekturze nie zawsze koresponduje jednak ze stylem rustykalnym.
Tutaj odpowiednie będą więc okna z drewna lub z wykończeniem w ciepłym odcieniu imitującym ten naturalny materiał. Można do nich dopasować również drewniane okiennice, które podkreślą całość kompozycji i zapewnią ochronę przed słońcem. W uniwersalnym budownictwie, gdzie króluje stonowanie, a na elewacji dominują ponadczasowe beże i brązy, można postawić na stolarkę okienną w ciemniejszym wybarwieniu.
– Nasze bramy segmentowe LPU 42 z powierzchnią Duragrain wykonywaną w technologii druku cyfrowego dają szerokie możliwości aranżacji. To nie tylko 24 oryginalne wzory imitujące np. beton, bambus czy różne gatunki drewna, ale także możliwość indywidualnego zaprojektowania wyglądu bramy z wykorzystaniem własnych zdjęć lub dowolnego wzoru. Taka brama to unikat – mówi Michał Simon z firmy Hörmann Polska sp. z o.o., Partnera kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.
Beton czy też zardzewiała stal są obecnie niezwykle modne w aranżacji wnętrz, a teraz możemy wykorzystać tego typu rozwiązania również na ścianach zewnętrznych budynku. Jeśli zestawimy bramę z taką powierzchnią z elementami elewacji w podobnym wykończeniu, uzyskamy niepowtarzalny efekt. Ciekawą opcją mogą być również drzwi wejściowe w niecodziennym kolorze, np. czerwonym, które będą wizytówką naszego domu. Drzwi wejściowe bez problemu dostosujemy do architektury budynku wybierając model nawiązujący do jego stylistyki.
Wygląd stolarki najlepiej wybrać podczas wizyty w stacjonarnym punkcie sprzedaży. Dostępne rozwiązania możemy też przeglądać na stronach internetowych producentów, jednak nie da nam to możliwości fizycznego kontaktu z produktem i zobaczenia go na żywo, co w przypadku aspektów wizualnych ma bardzo duże znaczenie.
Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu oferta wykończenia okien, drzwi i bram garażowych była ograniczona do białego i trzech, czterech innych kolorów. Dziś stajemy przed bardzo trudną decyzją. Możliwości wyboru wręcz przyprawiają o zawrót głowy. Mnogość dostępnych opcji sprawia także, że możemy porzucić zachowawcze, tradycyjne rozwiązania i postawić na oryginalność. Jednocześnie nie znaczy to, że na elewacji zapanuje wizualny bałagan. Wystarczy wyróżniający się element w postaci bramy garażowej lub drzwi wejściowych, aby budynek zyskał wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.
***
Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.
|