Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

Nanotechnologia na szybie samochodowej
Data dodania: 25.06.10

Powlekanie szyb nanopowłoką hydrofobową w punktach AUTOGLASS JAAN

Stosowane dotychczas m.in. w lotnictwie i przemyśle zbrojeniowym powłoki hydrofobowe, dziś dostępne są także dla branży motoryzacyjnej.

Ogólnopolska sieć punktów AUTOGLASS JAAN, należących do grupy NordGlass, oferuje usługę hydrofobizacji, czyli pokrywania powierzchni szyb samochodowych hydrofobową  nanopowłoką.

Chroni ona szyby przed zabrudzeniami, a także poprawia widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych. To rewolucyjne rozwiązanie zwiększa zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy.

Image 

Nanotechnologia to ogólna nazwa szeregu technik i sposobów projektowania, opisywania, tworzenia oraz stosowania rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych. Jej istotą jest zdolność manipulowania pojedynczymi atomami, dzięki czemu otrzymane struktury charakteryzuje zupełnie nowy układ molekularny, a co za tym idzie – wyjątkowe właściwości. W tej skali nie funkcjonują już prawa fizyki klasycznej, lecz prawa mechaniki kwantowej, zatem materiały uzyskane w wyniku procesów w skali nano mają niespotykane dotychczas, pożądane cechy.

Dzięki kontroli nad niezwykle małymi drobinkami metali, które rozpyla się w idealnie czystej, demineralizowanej wodzie, możliwe stało się uzyskanie roztworów nanokloidalnych, o wyjątkowych właściwościach. Są to niezwykle specjalistyczne materiały powłokowe, które do tej pory wykorzystywano w lotnictwie, budownictwie, przemyśle zbrojeniowym, czy optyce. Sieć NordGlass, jako specjalista w dziedzinie szyb samochodowych, postanowiła wykorzystać nanopowłokę hydrofobową, jako innowacyjną usługę, adaptującą nanotechnologię do potrzeb kierowców.

Usługa powlekania szyb nanopowłoką, dzięki której zniwelowane zostają mikronierówności tafli szkła,  daje bardzo dobre efekty odkraplania się wody i cieczy olejowych. Dzięki temu zabieg ten, nazywany hydrofobizacją, wpływa na znaczne polepszenie komfortu użytkowania szyb samochodowych, zwiększając aż o 70% odporność na osadzanie się na nich zanieczyszczeń.

Oszronione szyby można łatwo, dokładnie i bez uciążliwego skrobania oczyścić. Deszcz, błoto, czy inne pryskające na szybę ciecze odkraplają się bardzo łatwo, a podczas jazdy przy prędkości 80 km/h - spływają z szyby samoistnie, bez użycia wycieraczek. Krople smoły, smugi olejowe, resztki po owadach i roślinach, czy inne ciężkie zanieczyszczenia można bez problemu usunąć wycieraczką.

Warto tu podkreślić dodatkową korzyść, wynikającą ze znacznie zmniejszonego zużycia pióra wycieraczki, a także zmniejszonego o 60% zużycia płynu do spryskiwaczy. Dzięki powłoce hydrofobowej kierowca ma zawsze zapewnioną dobrą widoczność, bez konieczności używania dodatkowych środków chemicznych, czy narzędzi czyszczących. Dodatkowo hydrofobizacja wpływa na zmniejszenie efektu odblasku świateł aut jadących z przeciwka, a także na zwiększenie ostrości widzenia w ciemności i podczas deszczu.

Produkt nanoszony jest bezpośrednio na czystą, umytą wcześniej specjalistycznym środkiem, powierzchnię. W ten sposób tworzy się na szybie cienka, chemiczna i mechanicznie długotrwająca warstwa. Jej efektywność utrzymuje się do 20 000 przejechanych kilometrów, czyli średnio przez rok. Ponad to mycie samochodu w myjni nie wpływa na usunięcie, lub obniżenie skuteczności powłoki.

Usługa wykonywana może być na szybach wszelkich marek samochodów osobowych, ciężarowych i specjalistycznych.

Hydrofobizacja to doskonała propozycja zarówno dla tych, którzy planują dalekie, wakacyjne podróże, jak i dla tych, ceniących sobie komfort na co dzień. Usługa ta wykonywana jest we wszystkich punktach AUTOGLASS JAAN, rozlokowanych na terenie całego kraju, a jej cena nie jest dużym obciążeniem dla kieszeni kierowcy.