Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Innowacyjny projekt - systemy naturalnej wentylacji firmy D+H w budynku centrali koncernu MAN
Data dodania: 02.08.10

Systemy naturalnej wentylacji zdobywają coraz większą liczbę zwolenników. Ich ekologiczny i energooszczędny charakter sprawia, że inwestorzy chętnie sięgają po tego typu rozwiązania, szukając alternatywy dla typowych systemów klimatyzacyjnych. Przykładem może być budynek centrali koncernu MAN w Monachium wyposażony w nowoczesny system naturalnej wentylacji firmy D+H.

Budynek firmy MAN, znanego na całym świecie producenta samochodów ciężarowych, autobusów oraz maszyn i pojazdów użytkowych, należy do ciekawszych obiektów architektonicznych w Monachium. Jego futurystyczne i harmonijne kształty już z daleka przyciągają wzrok. Jednak nie tylko walory estetyczne świadczą o wyjątkowości tego budynku.

Image

Na uwagę zasługują również zastosowane w nim rozwiązania techniczne, m.in. zaprojektowany przez firmę D+H system naturalnej wentylacji pomieszczeń oparty na równolegle wysuwnych oknach na profilach Reynaers wyposażonych w napędy CDC i VLD. W odróżnieniu od tradycyjnych okien rozwierno-uchylnych, powierzchnia okna nie jest wychylana, tylko wysuwana równolegle do szklanej fasady.

Gwarantuje to znacznie wyższe parametry wymiany powietrza niż w przypadku rozwiązań tradycyjnych, a dodatkowo zapewnia bardzo ciekawy efekt wizualny – monolityczna początkowo fasada budynku, w momencie wysunięcia okien, nabiera trójwymiarowości. 

Image 

Za otwarcie okna odpowiadają w każdym przypadku dwa napędy łańcuchowe CDC 200/350 BSY+ o kompaktowej budowie z wysuwem zaprogramowanym na 300 mm oraz liniowy napęd blokady VLD 51/038. Uzyskano dzięki temu gwarancję stabilnego otwarcia oraz pełną szczelność każdego z okien.

Co więcej, wszystkie zastosowane napędy zabudowane są wewnątrz systemu profili, dzięki czemu nie są one widoczne i nie wpływają na wygląd ogólny budynku, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Sterowanie oknami odbywa się poprzez panele znajdujące się przy wejściu do wszystkich pomieszczeń.

Image 

Pozwala to korzystającym z nich osobom na dopasowanie wietrzenia do indywidualnych potrzeb. Łącznie w całym budynku zastosowano aż 88 napędów CDC i 44 napędy ryglujące VLD firmy D+H.

System naturalnej wentylacji firmy D+H zamontowany w budynku koncernu MAN, pozwolił firmie nie tylko na poprawienie warunków panujących w biurowcu.

Wysoka jakość i doskonałe dopasowanie poszczególnych elementów, uczyniły z monachijskiej siedziby firmy prawdziwą perełkę architektury.