Aktualne wydanie

2022 05 okladka1

Świat Szkła 5/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Drzwi zamknięte dla dymu i ognia - system odcięć ogniowych firmy D+H
Data dodania: 11.08.10
Rozprzestrzeniający się wewnątrz budynku dym i ogień są olbrzymim zagrożeniem zarówno dla ludzkiego życia jak dobytku. System odcięć ogniowych firmy D+H pozwoli na odseparowanie od siebie stref pożaru, ograniczając tym samym jego skutki i straty, jakie może spowodować.

Zbyt duża ilość drzwi w budynku jest często niewygodna, szczególnie w przypadku obiektów użyteczności publicznej czy biurowców – jednym słowem wszędzie tam, gdzie na korytarzach panuje duży ruch.

Jednak w przypadku sytuacji zagrożenia pożarem może okazać się to zbawienne, ponieważ pozwala zatrzymać dym w zamkniętych strefach. Dzięki temu inne obszary budynku nie są narażone na działanie toksycznych gazów, powstałych podczas spalania różnego rodzaju materiałów. Czy zatem konieczny jest kompromis pomiędzy ilością drzwi a codziennym komfortem korzystania z budynku? Na szczęście nie.

Systemy odcięć ogniowych firmy D+H pozwolą nam zapewnić niezbędne podczas pożaru bariery dla dymu i ognia, bez konieczności borykania się z koniecznością częstego otwierania dużej ilości drzwi, utrudniającą swobodny ruch osobowy bądź towarowy.

Image 

Drzwi zamknięte gdy potrzeba
Idea działania systemu odcięć ogniowych, zwanego również systemem blokad drzwi przeciwpożarowych, jest wyjątkowo prosta. Podczas codziennego użytkowania budynku, drzwi wewnętrzne są blokowane w pozycji otwartej tak, by nie utrudniały one poruszania się po budynku oraz nie tamowały ruchu.

W przypadku uruchomienia ręcznego lub automatycznego wykrycia zagrożenia przez czujniki przeciwpożarowe następuje zwolnienie blokad, a wyposażone w samozamykacze drzwi ulegają automatycznemu zamknięciu. Dzięki temu stają się barierą utrudniającą rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu do niezagrożonych obszarów obiektu.

Na system odcięć ogniowych firmy D+H składa się zestaw elektromagnesów przytrzymujących drzwi oraz sterujące nimi centrale BAZ 04(-N) lub BAZ 2, które są mózgiem całego układu. Centrala po otrzymaniu informacji o zagrożeniu pożarowym, zwalnia chwytak elektromagnetyczny przytrzymujący konkretne drzwi powodując ich zamknięcie.

Komunikat ten może płynąć z bezpośrednio podłączonego czujnika, takiego jak np. optyczna czujka pożarowa MPD 821. Dodatkowo, BAZ 04(-N) i BAZ 2 mogą stanowić część większego systemu i być zewnętrznie sterowane przez centralę sygnalizacji pożaru (np. DF 6000), bądź centralę oddymiania RZN. W ten sposób zarządzający budynkiem ma możliwość indywidualnego dopasowania odcięć ogniowych do konkretnych potrzeb i możliwości.

Warto również wspomnieć, że model BAZ 04-N został wyposażony w podtrzymywanie napięcia w przypadku jego zaniku. Wystarczy jeden akumulator typu 1 o pojemności 1,3 Ah by mieć pewność, że nawet w przypadku awarii zasilania system odcięć ogniowych zadziała zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku central BAZ bez akumulatorów elektromagnesy są zwalniane automatycznie w przypadku zaniku napięcia.

Oczywiście, możliwość zamknięcia drzwi nie ogranicza się tylko i wyłącznie do sytuacji kryzysowej. Istnieje możliwość ręcznego zwolnienia blokady przy pomocy ręcznego przycisku zwalniającego np. UT 4U. W ten sposób zarządca może w razie potrzeby ograniczyć dostęp osób do pewnych obszarów budynków.

Image 

Siła elektromagnesu
Kluczem do poprawnego działania systemu odcięć ogniowych jest dobranie trzymaczy elektromagnetycznych tak, by pewnie i mocno trzymały otwarte drzwi. Dzięki bardzo szerokiej gamie chwytaków dostępnych w ofercie firmy D+H, możemy dopasować odpowiednie rozwiązanie do każdej sytuacji. Przykładem może tu być chwytak uniwersalny GT 50 R 089 firmy D+H. Jest on wyposażony w obrotową głowicę oraz ramię o zmiennej długości, co pozwala na optymalne dostosowanie go do konkretnych drzwi.

Co więcej, jest on przystosowany do montażu nawet w trudno dostępnych miejscach, co również znacznie podnosi jego wszechstronność. Jeśli jednak tego rodzaju uchwyt nie spełnia naszych oczekiwań, możemy również zastosować chwytaki ścienne i podłogowe, dzięki czemu każde, nawet najbardziej nietypowo zamontowane drzwi, będą utrzymane w prawidłowej pozycji.

Poszczególne modele to również różna siła chwytu. Prawdziwym rekordzistą w tej dziedzinie jest GT 70 R 2 firmy D+H, którego siła, z jaką trzymane są drzwi, wynosi aż 1372 N. Pozwala to przeciwdziałać nawet najmocniejszym szarpnięciom. 

System odcięć ogniowych firmy D+H pozwala w łatwy sposób zachować drożność korytarzy w budynku przy jednoczesnej możliwości ograniczenia rozprzestrzeniania się dymu i ognia. Dzięki temu, nic nie obniża komfortu korzystania z budynku przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa osób znajdujących się w budynków, co na pewno docenią wszyscy użytkujący dany obiekt.

Image

więcej informacji: www.dhpolska.pl