Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Balustrady z blachy perforowanej
Data dodania: 25.08.10

Co powiedziałaby o tym Heidi?

W Hirzel, rodzinnej miejscowości Johanny Spyri, autorki książek o Heidi, znajduje się architektoniczna perełka, która łączy w sobie balustradę i elementy oświetlenia, zapewniając kreatywną iluminację na klatce schodowej.

Zapraszamy na wycieczkę do pięknej Szwajcarii. Do ojczyzny Johanny Spyri, która mieszkała w Hirzel, na malowniczą przełęcz położoną między Jeziorem Zurychskim a jeziorem Zug. Miejscowość Hirzel ma ok. 2000 mieszkańców i kryje kilka osobliwości. Na przykład mówi się „der Hirzel”. Można mieszkać lub pracować „im Hirzel” lub „auf dem Hirzel”.
.

Image

Hirzel jest przesycone tradycją: miejscowość wciąż utożsamia się z gminą rolniczą, zgodnie ze swoim wiejskim charakterem. Jednak i tutaj dotarła nowoczesność : oddalone od Zurychu o zaledwie 20 kilometrów miasteczko jest dla mieszkańców szwajcarskiej metropolii nie tylko wymarzonym miejscem wypoczynku, lecz dla osób o dobrej sytuacji materialnej również prawdziwą odskocznią i możliwością ucieczki z miasta. Hirzel to region, który umiejętnie łączy przeciwieństwa.

Biuro projektowe GKS Architekten+Partner AG z Lucerny wybudowało w Hirzel dziesięć domów wielorodzinnych, które nie odbiegają charakterem od miejsca, w którym się znajdują: inspirowane starymi domami wiejskimi, które często widuje się w centralnej części Szwajcarii – jednak dostosowane do współczesnych realiów, zarówno pod względem formy, jak i zastosowanych materiałów. Podziw budzi przede wszystkim widok częściowo ogólnodostępnej, częściowo prywatnej klatki schodowej w tych domach: schody nie kręcą się, jak w większości przypadków, wokół próżni, lecz oplatają delikatnie podświetlony od środka sześcian z blachy perforowanej.

Image 

To na pewno wywarłoby ogromne wrażenie na Heidi, która miałaby o czym opowiadać dziadkowi. Wykorzystanie rozświetlonej bryły można bez trudu uzasadnić biorąc pod uwagę jest walory funkcjonalne: na klatce schodowej potrzebna jest balustrada. Niezbędne jest także oświetlenie. Dlaczego nie połączyć obu elementów w jednej konstrukcji?

Można też, tak jak zrobili to architekci Rolf Gmür i Eugen Antón, nadać projektowi zupełnie nowy wyraz. Inspirację stanowiły szafy i witryny spotykane często w obszarze wejściowym starych domów: zamiast szczelnych drzwiczek mają drewniane lub ratanowe kratki, za którymi stoją cenne naczynia lub figurki świętych – równie widoczne jak chronione. Taka sama jest natura blachy perforowanej: zarówno praktyczna, jak i estetyczna

więcej informacji: www.mevaco.pl