Od ilości do jakości
Czasy PRL-u to drewniane okna typu skrzyniowego, które pod względem trwałości i jakości pozostawiały, delikatnie rzecz biorąc, wiele do życzenia. Następnie technologiczną nowinką były okna wykonane z polichlorku winylu (PVC). Okna z tego materiału po dziś dzień  są najtańsze, co przekłada się na ich sprzedaż. Następnie Polacy zaczęli doceniać okna wykonane z drewna. Skłania ich ku nich naturalność materiału oraz coraz lepsze standardy produkcji.

-Dobre jakościowo okna tzw. okna energooszczędne stanowią dzisiaj ważny segment rynku okien. Segment wysokiej jakości, ale wciąż daleko mu do produktów z najwyższej półki – tłumaczy Marcin Ksokowski z IFTM Internorm.

Czym jest luksus w oknach?
Dobra luksusowe można definiować dwojako. Towarem luksusowym są dobra trudno dostępne, ale okien to dotyczyć nie będzie. Zatem pozostaje druga koncepcja, w której kryterium wyróżnienia dobra luksusowego jest jego doskonałość. Okna luksusowe będą zatem oknami charakteryzującymi się najwyższymi parametrami w zakresie jakości wykonania, wzornictwa i funkcjonalności. Czym zatem będzie luksusowe okno?
-Najbardziej wymagające zarówno konstrukcyjnie jak i materiałowo są okna stosowane w budownictwie pasywnym. Tam nie ma miejsca na żadne nawet najmniejsze niedoskonałości, ponieważ normy, które mają spełniać okna pasywne są niezwykle wyśrubowane – dodaje przedstawiciel Internorm
Możliwość zastosowanie okien w budownictwie pasywnym potwierdzają stosowne certyfikaty wydane przez Instytut Domu Pasywnego w Darmstadt. Testy przeprowadzane są na seryjnych oknach (tajemnicą poliszynela jest fakt, że niektórzy producenci okien uzyskują najlepsze parametry w badaniach okien wykonanych jednorazowo, zaś seryjnie produkowane są okna o gorszych parametrach) o standardowych wymiarach. Efektem badań są certyfikaty pasywności.

-Jako jedyna firma posiadamy certyfikaty pasywności na siedem produktów z naszej oferty. Wynika to z blisko osiemdziesięcioletniego doświadczenia w produkcji okien austriackiej centrali oraz większej świadomości potrzeby ekologicznych rozwiązań, które w Polsce nie są jeszcze tak rozwinięte jak na Zachodzie. Stąd też tak wiele pasywnych produktów w naszej ofercie – tłumaczy Marcin Ksokowski z IFTM Internorm.

Zaawansowane technologie
Okna pasywne wykonywane są z różnych materiałów. Będą to zarówno specjalne profile PVC wraz z nakładkami aluminiowymi czy konstrukcje łączące drewno i aluminium. W przypadku okien najwyższej klasy materiał jest sprawą drugorzędną, ponieważ kluczowa jest stosowana technologia.
-Przykładowo producenci okien drewnianych, aby osiągnąć bardziej korzystne parametry stosują egzotyczne gatunki drewna. My oszczędzamy egzotyczne lasy i stosujemy jedynie świerk i modrzew, które są hodowane specjalnie na potrzeby produkcji okien. Atutem Internorm jest całościowa koncepcja produkcji okien obejmująca wszystkie etapy od badań i rozwoju, poprzez produkcję a skończywszy na logistyce. Dzięki temu powstają luksusowe okna ¬– dodaje przedstawiciel Internorm

Luksusowe okna – konieczność czy kaprys?
Można zastanawiać się nad tym, czy sprzedawcy okien powinni posiadać w swojej ofercie okna z najwyższej półki. Warto tu zaznaczyć, że budownictwo pasywne będzie coraz popularniejsze zaś świadomi konsumenci, nie znajdując okien jakich potrzebują zwrócą się gdzie indziej. Dlatego warto brać udział w tworzeniu się rynku luksusowych okien w Polsce już dziś, aby zaprocentowało to w przyszłości.

więcej informacji: www.okna-pasywne.pl i www.internorm.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.