Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Miejsce na słońcu
Data dodania: 09.03.11

G. P. Wirth podjął próbę wprowadzenia do architektury pojęcia zaczerpniętego z branży mody: „prewashed“. Fenomen polegający na tym, że człowiek może nagle poczuć się w zabytkowym budynku jak u siebie w domu tłumaczy na przykładzie dżinsów, które nosi się tym chętniej, im dłużej się je posiada.

Zjawisko to znalazło odzwierciedlenie w przemyśle związanym z modą, który wprowadził do sprzedaży dżinsy z efektem sprania. Ich właściciel może mieć uczucie, że nosi je od dawna. Dlatego szczególny urok zabytkowych budynków Wirth określa mianem „spranej architektury“. Spranej w dosłownym znaczeniu – w wyniku deszczu, burzy i wiatru. A także wyblakłej na słońcu.

Image 

Siatka cięto- ciągniona MEVACO do realizacji balustrad i aranżacji wejścia

Warto wiedzieć, że G. P. Wirth jest architektem, który stworzył jeden ze sztandarowych projektów Norymbergi – słoneczną esplanadę. Zleceniodawcą była firma P&P Wohnbau Bayern GmbH, przedsiębiorstwo budowlane, które zdobyło renomę dzięki renowacji zabytkowych budynków. Również G. P. Wirth ma wyrobioną markę. W południowych Niemczech wykazał się architektonicznym talentem i finezją przy realizacji projektu „Apartamenty do mieszkania i pracy“. Tym bardziej cieszy nas fakt, że docenia on możliwości siatki cięto-ciągnionej nie tylko dlatego, że doskonale harmonizuje ona z zabytkową budowlą o przemysłowym charakterze.

Chodzi przede wszystkim o to, że siatka cięto-ciągniona łączy przeciwieństwa: zapewnia prywatność nie tracąc przejrzystości. „Najgorsze, co może się stać, to sytuacja, kiedy projektujesz filigranowe elementy balustrady, a użytkownik nie potrafi zaakceptować jej transparentności i zasłania całość na przykład matą trzcinową“, mówi Wirth. W takim przypadku idealnym materiałem jest właśnie siatka cięto-ciągniona: zapewnia intymność nie zasłaniając widoku, emanuje transparentnością, kusi przepuszczalnością światła i powietrza. Wirth twierdzi, że w przeszłości eksperymentował już z innymi materiałami, między innymi ze szkłem i drewnem, ale żaden nie może równać się z właściwościami siatki cięto-ciągnionej.

Image

Siatka cięto- ciągniona MEVACO do realizacji balustrad i aranżacji wejścia

Należy zaznaczyć, że słoneczna esplanada jest zabytkowym obiektem budownictwa przemysłowego. Położenie w zielonej, spokojnej dzielnicy śródmieścia, dobry dojazd i wieloletni pustostan skupiający uwagę urbanistów. Budynek wybudowany w latach 20-ych przez pocztę jako hala postojowa dla pojazdów nawiązuje swoją architekturą do założeń Bauhausu. Budowlę zwieńczają kopułowe dachy o rewolucyjnej w tamtych czasach konstrukcji łupinowej typu Dywidag. Budynek umieszczono na liście zabytków chronionych jako jeden z pierwszych nowoczesnych obiektów przemysłowych. Po 10 latach całkowitego zastoju pomieszczenia przekształcono na przełomie lat 2007/2008 w 64 mieszkania o podwyższonym standardzie.

G. P. Wirth: „Każdy zabytek stanowi wyzwanie dla architekta, który z jednej strony musi respektować substancję budowlaną, z drugiej natomiast wkomponować w nią nowe, niezbędne elementy. Zabytek jest przy tym zawsze sceną, na której prezentowane są nowoczesne elementy – nigdy kulisami.“ Specjalizujące się w konstrukcjach stalowych przedsiębiorstwo Roger Keller zastosowało w Fürth-Burgfarmbach siatkę cięto- ciągnioną MEVACO do realizacji balustrad na balkonach i aranżacji wejścia do ogrodu, co stanowi idealne dopełnienie projektu apartamentów przemysłowych. Mieszkańcy Norymbergi są chyba tego samego zdania, ponieważ mieszkania cieszą się olbrzymim powodzeniem. Norymberga zgłosiła ten obiekt do międzynarodowego konkursu urbanistycznego. Lato może już nadejść.

więcej informacji: www.mevaco.pl