Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 02 okladka gif

Świat Szkła 02/2020

(wydanie polsko-angielskie)

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 konferencja 2020

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Mieszkanie bez barier - rozwiązania przyjazne niepełnosprawnym
Data dodania: 18.03.11

 

 

O czym należy pamiętać aranżując komfortowe mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim?


Podstawową sprawą jest otwarta przestrzeń, umożliwiająca swobodne przemieszczanie. Wnętrze urządzone w duchu prostoty i minimalizmu, z niskimi, łatwo dostępnymi meblami, będzie idealnym rozwiązaniem.

 

Nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale i estetykę. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania takich potencjalnie niebezpiecznych miejsc, jak kuchnia czy łazienka.

 

Image 

 

Łazienka - bezpieczna kąpiel
Idealna łazienka to taka, w której przestrzeń manewrowa ma ok. 1,5 metra, bo tyle mniej więcej wynosi pełny obrót wózka inwalidzkiego.

 

Umywalki, poręcze i półki powinny być w miarę możliwości zamontowane nisko, tak, aby zapewnić osobie niepełnosprawnej łatwiejszy dostęp. Umywalka najlepiej jeśli jest podwieszana, gdyż postument może utrudniać podjazd. Jej spód powinien znajdować się nad kolanami siedzącego na wózku.

 

Jeżeli decydujemy się na kabinę prysznicową to jej brodzik powinien mieć antypoślizgowe dno i być wmontowany w posadzkę na równi z podłogą. W przypadku wanny zagwarantowanie wygody i bezpieczeństwa może być trochę trudniejsze. Idealny byłby specjalny podnośnik, ale czasami musi wystarczyć życzliwa pomoc kogoś z najbliższych…

 

Dobrym rozwiązaniem są również specjalne deski toaletowe. Kształtem przypominają podkowę, ze względu na „niedomknięty owal” w przedniej części. Taka budowa znacznie zwiększa jej ergonomiczność.

 

W trosce o bliską osobę można również zdecydować się na zakup bardzo praktycznej deski z funkcją podmywania, dzięki czemu codzienne czynności higieniczne będą przebiegać znacznie sprawniej.

 

Wygodna kuchnia
Kuchnia to miejsce, w którym szczególnie należy zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia i bezpieczeństwo. W szafkach na naczynia zamiast tradycyjnych, świetnie sprawdzą się półki obrotowe. Lodówka powinna być niska i tym samym bardziej przystępna, a kuchenkę gazową z powodzeniem zastąpi płyta elektryczna.

 

Piekarnik należy umieścić 40 centymetrów nad poziomem podłogi. Wówczas można z niego wygodnie korzystać w pozycji siedzącej, bez nadmiernego unoszenia rąk ani uciążliwego nachylania.

 

Oczywiście nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że zainstalowana na odpowiedniej wysokości zmywarka jest dużo lepszym pomysłem niż zlewozmywak…

 

Drzwi do komfortu
Na przestrzeni całego mieszkania dużą rolę odgrywają także odpowiednie drzwi. Z tymi tradycyjnymi osoba niepełnosprawna może mieć problem.

 

Trudno je za sobą zamknąć, a jeżeli w dodatku otwierają się do środka, to ich używanie nie będzie zbyt wygodne. Dlatego każdy model drzwi z oferty firmy INVADO można zamówić w wersji rozsuwanej.

 

– Nasza oferta uwzględnia różne potrzeby klientów. Systemy przesuwne zarówno w wersji naściennej, jak i chowanej w ścianę, są komfortowe i ergonomiczne, a dzięki temu przyjazne również osobom niepełnosprawnym – mówi Joanna Dec-Galuk, manager ds. marketingu i rozwoju produktu firmy INVADO.

 

Nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz są w stanie realnie zwiększyć komfort, ale i samodzielność osób niepełnosprawnych. Dlatego warto je wziąć pod uwagę adaptując mieszkanie na ich potrzeby. Uzyskana dzięki temu swoboda funkcjonowania to wielki krok w kierunku „życia bez barier”.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik