Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Zielone technologie Schüco dla niebieskiej planety
Data dodania: 05.04.11

Firma Schüco, będąc prekursorem w dziedzinie ochrony klimatu, dostarcza kompletnych rozwiązań powłok budynków, które umożliwiają oszczędzanie i pozyskiwanie energii w każdej strefie klimatycznej. Bogaty wachlarz systemowych rozwiązań ciepłych okien, fasad, technologii generowania a także zarządzania energią pozwala już dziś projektować efektywne energetycznie budynki, które staną się kluczowym elementem zrównoważonej przyszłości.

Image

Nowoczesne budownictwo wg Schüco, Cristal Park, Warszawa; Fot.: Schüco

Powstała w 1952 roku firma Schüco w ciągu prawie 60 lat swojego istnienia rozwinęła się z rodzinnego przedsiębiorstwa produkującego aluminiowe witryny w światowego lidera w dziedzinie energooszczędnych rozwiązań powłok budynków, które odpowiadają na potrzeby jutra. Specjalistyczna wiedza zdobywana przy stałej współpracy z partnerami w ponad 75 krajach świata zaowocowała stworzeniem przyszłościowych rozwiązań systemowych spełniających najwyższe wymagania w zakresie wydajności, bezpieczeństwa, komfortu i wzornictwa.

To one umożliwiają realizację obiektów w różnych klasach energetycznych, od spełniających krajowe standardy aż po budynki pasywne i o dodatnim bilansie. Aby ułatwić wybór odpowiedniego standardu Schüco wprowadziła podział na trzy klasy energooszczędności: E, E2, E3.

Image

Nowoczesne budownictwo wg Schüco,siedziba Schüco International Polska, Siestrzeń k/ Warszawy; Fot.: Schüco

W ofercie Schüco dostępne są technologie systemowe w standardzie Energy Buildings, który zakłada użycie optymalnych pod względem izolacyjności okien, drzwi i fasad oraz skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.
Firma Schüco wcześniej niż inni połączyła wytwarzanie energii z efektywnością energetyczną wdrażając swój innowacyjny program Energy2, umożliwiający budowanie obiektów oszczędzających i pozyskujących energię z promieni słonecznych.

Kolejnym krokiem są budynki magazynujące i w niezależny sposób sterujące dystrybucją energii elektrycznej za pomocą zdecentralizowanej sieci Schüco SmartNet, czyli obiekty realizowane w standardzie Energy3. To istotny krok w kierunku samowystarczalnych budynków przyszłości.

Image

Dom jednorodzinny z oknami, drzwiami  i kolektorami słonecznymi Schüco; Fot.: Schüco

Innowacyjne technologie Schüco
Według szacunkowych danych sektor mieszkaniowy jest największym konsumentem wytwarzanej w skali ogólnoświatowej energii (jego udział to aż 40%). Zmniejszenie tego udziału jest możliwe, jedynie poprzez budowę efektywnych energetycznie budynków. Szansę na to firma Schüco upatruje w ogromnym potencjale oszczędzania energii poprzez optymalnie dobrane powłoki budynków. Właściwie zaprojektowane nie tylko potrafią zapobiegać utracie ciepła czy chłodu, lecz także pozyskiwać energię do zasilania urządzeń elektrycznych i umiejętnie zarządzać jej zasobami.

Image

Ślusarka aluminiowa Schüco z żaluzjami CTB w kompleksie biurowym; Fot.: Schüco

Wychodząc naprzeciw obecnym i przyszłym potrzebom budownictwa mieszkaniowego oraz komercyjnego Schüco wprowadza do swojej oferty przełomowe innowacje, które odzwierciedlają proekologiczną strategię firmy. Prezentowane na tegorocznych targach BAU 2011 aluminiowe okna w standardzie pasywnym Schüco AWS 90.SI+ osiągają wartość współczynnika przenikania ciepła na poziomie Uw = 0,8 W/m2K, dzięki czemu stanowią idealne rozwiązanie dla budownictwa niskoenergochłonnego.

Uzyskanie tak doskonałego parametru cieplnego dla okien aluminiowych było możliwe dzięki optymalizacji strefy izolacyjnej przy zastosowaniu piankowych przekładek termicznych, jednolitemu uszczelnieniu środkowemu oraz izolacji we wrębie podszybowym. Uzupełnieniem oferty pasywnej stolarki aluminiowej jest system drzwiowy Schüco ADS 90. SI o współczynniku przenikania ciepła  Ud ≤ 1,0 W/(m²K).

Certyfikowane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt fasady FW 50+.SI oraz FW 60+. SI o wąskich szerokościach zewnętrznych 50 i 60 mm pomagają znacząco poprawić charakterystykę energetyczną budynku a w rezultacie podnieść jego wartość rynkową. Zgodna ze standardem budownictwa pasywnego ochrona cieplna systemu na poziomie Ucw ≤ 0,80 W/(m²K) gwarantuje oszczędność energii na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem.

Image

Fasada z przeziernymi modułami fotowoltaicznymi Schüco ProSol TF; Fot.: Schüco

Energia potrójnie skumulowana
Zmiany klimatu powodowane emisją gazów cieplarnianych do atmosfery to proces, którego nie da się odwrócić. U jego źródeł tkwi nieefektywne gospodarowanie światowymi zasobami energii, dlatego oprócz pozyskiwania energii z nieodnawialnych źródeł, na znaczeniu zyskują kwestie zarządzania jej dostępnymi rezerwami.

Wykorzystanie efektywnych systemów solarnych Schüco otwiera możliwości wykorzystania energii odnawialnej do zasilania niektórych systemów w budynku, m.in. chłodzenia czy hybrydowej wentylacji. Podniesienie klasy energetycznej budynku według koncepcji Energy2 umożliwiają wydajne panele fotowoltaiczne Schüco ProSol TF, które można estetycznie zintegrować z elementami fasady budynku.

Dodatkowe obniżenie rocznego zapotrzebowania budynku na energię pierwotną do nawet 40 kWh/m2 umożliwia bezprzewodowe zintegrowanie z automatyką budynku aktywnych elementów, takich jak okna wyposażone w okucia mechatroniczne Schüco TipTronic oraz cienkolamelowe żaluzje zewnętrzne Schüco CTB.

Zadania wietrzenia lub nocnego schładzania budynku mogą być realizowane bezobsługowo poprzez automatyczne otwieranie pojedynczych okien lub całych pasów okiennych. Firma Schüco nie poprzestaje jednak na koncepcji Energy2, proponując jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania dla energooszczędnego budownictwa przyszłości.

Image

System okienny Schüco AWS 90.SI+; Fot.: Schüco

Krokiem w stronę budynków niezależnych pod względem energetycznym jest rozwiązanie zdecentralizowanej sieci prądu stałego Schüco SmartNet. Budynki wg koncepcji Energy3 to obiekty, które za pośrednictwem inteligentnych systemów sterowania i magazynowania zasilają odbiorniki prądu, takie jak oświetlenie, wentylacja, chłodzenie, automatyka czy systemy IT. Tego typu obiekty będą funkcjonować jak niezależne elektrownie i odprowadzać nadwyżki energii do lokalnych sieci.

Ponad 60 lat doświadczenia i specjalistyczna wiedza sprawiają, że firma Schüco jest pionierem oraz liderem innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie konstrukcji okien, drzwi i fasad a także systemów solarnych. Wizja technologii budowlanych pod znakiem Schüco jest rozwijana w kierunku budynków w pełni niezależnych energetycznie, które w jeszcze większym stopniu przyczynią się do ochrony naturalnych zasobów naszej planety.

Image

Nowoczesne budownictwo wg Schüco, Sky Office, Dusseldorf, Niemcy; Fot.: Schüco

więcej informacji: www.schueco.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik