Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 09 okladka

Świat Szkła 09/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 a Baner-1

 

Baner 2

Innowacyjny projekt - Certyfikaty C2C i LEED dla AGC Glass Europe
Data dodania: 08.07.11

ImagePoszanowanie środowiska naturalnego jest jednym z głównych filarów misji AGC Glass Europe.

Za priorytet AGC Glass Europe uznaje optymalizację efektywności energetycznej naszych zakładów produkcji szkła. W przypadku pieców do produkcji szkła typu float przyjmujemy globalną strategię opartą na wymianie najlepszych praktyk i wyników badań spółek należących do Grupy AGC.

AGC Glass Europe należy do ścisłej czołówki producentów szkła powlekanego, którego zastosowanie w budownictwie umożliwia obniżenie zużycia energii.

Powłoki o doskonałych właściwościach izolujących pozwalają zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku, podczas gdy powłoki przeznaczone do kontroli słonecznej umożliwiają ograniczenie poboru energii przez systemy klimatyzacji.

Politykę AGC Glass Europe w zakresie ochrony środowiska charakteryzują dwa zasadnicze cele:
• opracowanie nowych produktów o lepszych parametrach ekologicznych na przestrzeni całego cyklu życia, w tym również na etapie recyklingu;

• wdrożenie procesów produkcyjnych zapewniających lepszą ochronę środowiska naturalnego poprzez zastosowanie najczystszych dostępnych obecnie technologii.

Od kołyski do kołyski – przewartościowanie modeli produkcyjnych
W ramach realizacji kolejnego etapu polityki ochrony środowiska nawiązano współpracę z MBDC.

MBDC jest firmą konsultingową założoną w 1995 r. przez architekta i projektanta Williama McDonougha oraz chemika dr Michaela Braungarta, którzy wspólnie opracowali koncepcję Cradle to Cradle („od kołyski do kołyski"). MBDC pomaga klientom zastosować model Cradle to Cradle® w odniesieniu do produktów, działalności i organizacji oraz umożliwia redukcję ilości odpadów dzięki zastosowaniu innowacyjnych projektów.

Koncepcja firmy MBDC skupia się na 3 elementach:
• Produkty i materiały - wybór bezpiecznych i zdatnych do recyklingu/biodegradowalnych materiałów, projektowanie produktów z myślą o ich ponownym przetworzeniu;
• Działalność - zastosowanie w procesach produkcyjnych bezpiecznych środków chemicznych, maksymalizacja wykorzystania energii odnawialnej, minimalizacja śladu węglowego/wodnego, tworzenie zdrowego środowiska pracy;
• Organizacja - przyjęcie i wdrażanie ekologicznych koncepcji, tworzenie struktur zarządzania sprzyjających optymalnemu wykorzystaniu umiejętności i predyspozycji personelu.


Fundamentem koncepcji Cradle to Cradle jest równanie „odpady = surowce".
Wszystkie materiały, które wraz z wykonanym z nich produktem zakończyły cykl życia, mogą zostać użyte do stworzenia innego produktu. Produkty te powinny powstawać w ramach systemu, w którym każdy element jest bezpieczny i pożyteczny, tj. biodegradowalny lub zdatny do pełnego przetworzenia na materiały służące do produkcji kolejnych wyrobów (odpady = surowce).

Certyfikacja Cradle to Cradle
Prawo do stosowania oznaczenia Cradle to Cradle można uzyskać w procesie certyfikacji dzięki przeprojektowaniu produktów, systemu zarządzania przedsiębiorstwem i procesów produkcyjnych.

Istnieją 4 stopnie certyfikacji: podstawowy, srebrny, złoty i platynowy.

AGC jest pierwszym i jak dotąd jedynym producentem szkła w Europie, który posiada certyfikat „Cradle to Cradle" dla produktów z segmentu szkła typu float.

Firma AGC Glass Europe uzyskała srebrny poziom certyfikacji dla produktów z segmentu szkła typu float oraz z segmentu szkieł z powłokami miękkimi.

Produkty mogą otrzymać certyfikację CtoC wyłącznie po spełnieniu poniższych kryteriów:
- Zastosowanie materiałów bezpiecznych dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.
- Projekt produktów i systemów pozwalający na odzyskanie i ponowną utylizację materiałów na drodze recyklingu lub kompostowania.
- Wykorzystanie energii odnawialnej i energooszczędne procesy produkcyjne.
- Efektywne wykorzystanie wody oceniane na podstawie jej jakości po zakończeniu produkcji.
- Przyjęcie strategii odpowiedzialności społecznej.

AGC Glass Europe posiada również certyfikat LEED
LEED to program certyfikacji ekologicznego budownictwa, który promuje kompleksowe podejście do zrównoważonego budownictwa.

Program certyfikacji LEED koncentruje się na następujących zagadnieniach:

1. Koncepcja zrównoważonego systemu zarządzania placem budowy.
2. Efektywne gospodarowanie zasobami wody.
3. Energia i atmosfera.
4. Materiały i surowce.
5. Jakość środowiska wewnętrznego.
6. Innowacyjny projekt.

Celem kategorii „Innowacyjny projekt" jest wyróżnienie projektów oferujących w budynkach innowacyjne rozwiązania oraz zrównoważone praktyki i strategie budownictwa.

Zastosowanie w budynku produktów z certyfikatem CtoC można zgłosić jako innowacyjną strategię we wniosku o przyznanie wyróżnienia „Innowacyjny projekt".

więcej informacji: www.yourglass.com

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik