Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 01 okladka

Świat Szkła 01/2021

User Menu

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

Jak cię widzą, tak cię pisza - czyli szkło SGG COOL-LITE w zastosowaniu
Data dodania: 03.10.11

Wśród najnowszych, kluczowych realizacji firmy Saint-Gobain Glass widać pewną prawidłowość. Jest nią to, że najchętniej wybieranym produktem w gamie szkieł zewnętrznych są szkła z grupy SGG COOL-LITE.  To produkt nowoczesny, ceniony  przez architektów, przetwórców oraz instalatorów.

Budynek administracyjny kancelarii Sejmu w Warszawie, Teatr w Tarnowie, nowoczesny kompleks biurowców Green Office oraz Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) w Krakowie – cztery inwestycje w różnych miejscach kraju łączy zastosowane szkło. Jest to SGG COOL-LITE SKN 174 II – hartowane szkło z powłoką przeciwsłoneczną z oferty firmy Saint-Gobain Glass. To szkło na miarę potrzeb współczesnego świata, ponieważ inteligentne działanie powłoki przeciwsłonecznej oszczędza energię i zmniejsza koszty klimatyzacji budynków.

Szkło SGG COOL-LITE oferowane jest w kilku gamach produktów, różniących się od siebie parametrami technicznymi, możliwościami obróbki oraz wyglądem zewnętrznym (kolorem, intensywnością, właściwościami refleksyjnymi). Z uwagi na szerokie spektrum możliwości przetwórczych najbardziej cenione przez klientów są szkła z gamy ST oraz szkła z grupy SKN charakteryzujące się doskonałą selektywnością i neutralnym zabarwieniem.

Image

fot. Saint-Gobain Glass

Oznaczenie II w nazwie produktu oznacza, że jest to szkło w opcji hartowanej – specjalnie przygotowane tak, by było odporne na uderzenia, obciążenia mechaniczne oraz pęknięcia spowodowane naprężeniami termicznymi. Użycie szkła hartowanego w miejscu przybywania ludzi korzystnie wpływa na bezpieczeństwo, ponieważ w przypadku pęknięcia, szyba ze szkła hartowanego rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach, co zmniejsza ryzyko zranień.

Image

fot. Saint-Gobain Glass

Jednym z interesujących przykładów zastosowań szkła SGG COOL-LITE SKN 174 II jest budynek administracyjny kancelarii Sejmu RP.  Budynek o tyle niezwykły, że 7/8 jego kubatury znajduje się pod ziemią. Tak oryginalny projekt wymogły względy lokalizacyjne: teren, na którym znajduje się obiekt podlega ścisłej kontroli konserwatorskiej, ponadto budynek nie mógł być większy niż parkowy pawilon, co rozmijało się z potrzebami inwestora, który potrzebował dużego obiektu gdzie miały się znaleźć pomieszczenia administracyjne Sejmu, sortownia listów, magazyny oraz garaż.

Image

fot. Saint-Gobain Glass

Architekt sięgnął więc po niestandardowe środki wyrazu i trzykondygnacyjny budynek umieścił pod ziemią, wzorem łodzi podwodnej na powierzchnię wystawiając tylko „kiosk”, czyli szklany pawilon w którym mieści się recepcja oraz windy. Konstrukcja pawilonu oparta została na szkle firmy Saint-Gobain Glass. To z niego wykonane są  pionowe, rytmicznie powtarzające się elementy fasady pawilonu widocznego nad ziemią oraz fragmenty budynku, który znajduje się  poniżej powierzchni gruntu.

Szkło daje efekt transparentności i wizualnej lekkości obiektu oraz maksymalnie wtapia go w zabytkową tkankę krajobrazu. W szkle, niczym w lustrze, przeglądają się drzewa, które multiplikując swoje odbicia zwiększają optycznie ilość zieleni otaczającej pawilon. Ponadto, dzięki wykonaniu budynku ze szkła, ze światła dziennego korzysta również druga kondygnacja obiektu (poniżej gruntu) która jest doświetlona światłem dziennym przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej proporcji przepuszczalności energii. 

Image

fot. Saint-Gobain Glass  

Inną reprezentatywną realizacją z użyciem szkła SGG COOL-LITE jest kompleks biurowy Green Office realizowany w Krakowie. To inwestycja szczególna pod względem idei, ponieważ nowoczesna architektura łączy się tu z najwyższej klasy technologią, której filarem jest proekologiczna idea stworzenia miejsca przyjaznego człowiekowi i naturze. Do realizacji tych założeń inwestor oraz architekt wybrali sprawdzonych partnerów, których produkty i technologie spełniają surowe normy w zakresie energooszczędności i ekologii.

Image

fot. Saint-Gobain Glass

Jednym z nich jest firma Saint-Gobain Glass, producent szkła budowlanego, dostawca materiału przeszkleń elewacji wszystkich trzech budynków Green Office, o łącznej powierzchni biurowej ponad 21 tys  m2. W tej realizacji szkło SGG COOL-LITE SKN 174 II stanowi wypełnienie szyb zespolonych w budynkach. Zaletą zastosowania powłoki przeciwsłonecznej są m.in. niższe koszty klimatyzowania budynku.

Image

fot. Saint-Gobain Glass

Wreszcie zaś MOCAK (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie), dynamiczny projekt  przygotowany przez studio Claudio Nardi Architects na terenie dawnej Fabryki Schindlera. Ze szkła SGG COOL-LITE SKN 174 II wykonany jest w dużej mierze przeszklony front wejścia głównego, szklane „nadbudówki” oraz szyby zespolone w pozostałych budynkach muzeum.

W tym miejscu wartością szkła firmy Saint-Gobain Glass oprócz zalet energooszczędności i bezpieczeństwa jest również neutralna kolorystyka, która podkreśla piękno architektury budynku.

Jak cię widzą, tak cię piszą – mówi stare przysłowie. W przypadku firmy Saint-Gobain Glass lista obiektów referencyjnych i ich ranga są najlepszym listem polecającym i rekomendacją dla przyszłych zastosowań szkła SGG COOL-LITE oraz innych szkieł zewnętrznych z powłokami funkcyjnymi.

Image

fot. Saint-Gobain Glass

Więcej informacji o asortymencie szkła SGG COOL-LITE firmy Saint-Gobain Glass można znaleźć na stronie internetowej www.saint-gobain-glass.com

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik