Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Bezpieczeństwo i ekologia dla każdego - system oddymiania szybów windowych LSC Basic firmy D+H
Data dodania: 14.10.11
System oddymiania szybów windowych LSC firmy D+H już dawno zdobył uznanie specjalistów w dziedzinie ekologii i bezpieczeństwa. Jednak do tej pory stosowanie go w niższych budynkach było nieopłacalne. Dlatego też firma D+H wprowadziła na rynek LSC Basic – system oddymiania przeznaczony do szybów windowych o wysokości do 20 metrów.

Zapewnienie odpowiedniej izolacji szybów windowych oraz klatek schodowych jest niezwykle istotne z wielu powodów. Nie tylko pozwala utrzymać odpowiedni mikroklimat na klatce schodowej, ale również zapewnia szybkie odprowadzanie dymu i toksycznych gazów w przypadku pożaru.

Niestety, najpopularniejsze rozwiązanie tego problemu, czyli otwory wentylacyjne umieszczone na dachu, stanowią poważną lukę w izolacji budynku, przyczyniając się do upływu znacznej ilości ciepła oraz powodując nieprzyjemne przeciągi. System oddymiania Lift Smoke Control (LSC) firmy D+H łączy w sobie najnowsze osiągnięcia w dziedzinie przewietrzania i odprowadzania dymu, dzięki czemu nie tylko pozwala zachować odpowiedni mikroklimat wewnątrz budynku, ale jednocześnie pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła.

Image

System LSC firmy D+H pozwala na skuteczne oddymianie i przewietrzanie budynku, fot. D+H Polska

LSC – jak to działa?
System LSC firmy D+H pozwala na stałą kontrolę powietrza pod względem koncentracji szkodliwych gazów oraz natychmiastową reakcję systemu na zagrożenie pożarowe.  Jego sercem jest centrala zintegrowana z klapami dymowymi (lub oknami oddymiającymi) umiejscowionymi w górnej części szybu oraz czujką wyposażoną w system rurek zasysających powietrze z szybu windy. W przypadku wykrycia zagrożenia następuje automatyczne otwarcie otworów wentylacyjnych odprowadzając tym samym toksyczne gazy oraz dym z wnętrza budynku.

Pozwala to znacznie obniżyć ryzyko zaczadzenia, a także ułatwia przeprowadzenie akcji ratowniczej przez odpowiednie służby. Co więcej, system może być rozszerzony o dodatkowe czujniki dymu, akustyczne i optyczne sygnalizatory zagrożenia a także przyciski ręcznego wywołania alarmu. LSC firmy D+H posiada możliwość integracji z centralami sygnalizacji pożarowej (SAP) co dodatkowo zwiększa jego elastyczność oraz niezawodność.

Jednak choć system LSC firmy D+H został stworzony głównie z myślą o bezpieczeństwie osób znajdujących się w budynku, to jego zastosowanie ma też inne zalety, bardziej odczuwalne na co dzień. Po pierwsze, dzięki wyeliminowaniu stale otwartych otworów wentylacyjnych pozwala on znacznie podnieść szczelność energetyczną budynku, co w efekcie ogranicza koszty związane z jego ogrzewaniem. Co więcej, pozwala on na automatyczne i kontrolowane przewietrzanie klatek schodowych, dzięki czemu pozwala uniknąć nieprzyjemnych przeciągów.

Image

Mimo niewielkich rozmiarów, centrala zarządzająca systemem LSC Basic firmy D+H kryje w sobie olbrzymie możliwości, fot. D+H

LSC Basic - tani i niezawodny
System LSC Basic firmy D+H jest kompaktową wersją systemu oddymiania. Stworzono go z myślą o szybach windowych o wysokości nie przekraczającej 20 metrów. Zasada jego działania jest taka sama jak w przypadku zwykłego LSC jednak jego parametry oraz komponenty zostały przystosowane do obiektów o znacznie mniejszej kubaturze. Dzięki temu połączono doskonałą skuteczność i niezawodność systemu LSC ze stosunkowo niskimi kosztami, zarówno początkowymi jak i eksploatacyjnymi.

Dodatkowo, mniejsze wymiary centrali zarządzającej doskonale sprawdzają się w miejscach o ograniczonej powierzchni, nie powodując utrudnień. Mimo swoich niewielkich wymiarów, centrala systemu LSC Basic firmy D+H posiada olbrzymie możliwości rozbudowy, a jej funkcjonalność można bez trudu rozszerzyć przy pomocy takich elementów jak regulator temperatury, sygnalizatory optyczne i akustyczne, przyciski czy nawet czujki pogodowe, które zapobiegają zalaniu szybu bądź uszkodzeniu klap lub okien oddymiających.

LSC Basic firmy D+H pozwala zarządcy wprowadzić komfort i bezpieczeństwo nawet do niewielkich budynków wyposażonych w szyby windowe. Dzięki wszechstronności, niezawodności oraz niskim kosztom, użytkownicy tych obiektów będą mogli cieszyć się komfortem, bezpieczeństwem oraz niższymi kosztami eksploatacji budynku.

 

 

 

01 chik
          sec