Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 01 okladka

Świat Szkła 01/2021

User Menu

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

Wpływ światła dziennego na zdrowie i komfort użytkowników budynków
Data dodania: 23.01.12

 

Realizacja budynków komfortowych i przyjaznych człowiekowi jest dziś celem architektów, inwestorów i deweloperów. Pilkington Polska prezentuje, jak zastosowanie szkła i systemów szklenia wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie użytkowników budynków i zwiększa punktację w systemie certyfikacji BREEAM.

 

Image

Prywatna willa, Wielka Brytania; fot. Pilkington

 

System certyfikacji BREEAM określa stopień przyjazności budynku dla środowiska w trzech aspektach: ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. Spośród ocenianych w ramach systemu kategorii takich jak: energia, zarządzanie, materiały i odpady, lokalizacja, największe znaczenie dla dokonania oceny budynku w aspekcie społecznym ma kategoria „zdrowie i komfort”.

 

Obejmuje ona te cechy obiektu, które mają bezpośredni wpływ na jakość funkcjonowania użytkowników budynku. Wśród kryteriów ocenianych w tej kategorii są m. in. dostęp do światła dziennego i jego maksymalne wykorzystanie do oświetlenia pomieszczeń oraz zapewnienie użytkownikom możliwości widoku na otaczające środowisko zewnętrzne.

 

Image

Prywatna willa, Wielka Brytania; fot. Pilkington

 

Dostęp światła dziennego do wnętrz decyduje o tym, jak będą się czuć przebywający w danym budynku mieszkańcy, pracownicy, klienci i jest ważnym czynnikiem wpływającym na ich zdrowie i samopoczucie. Uwzględnienie w projekcie budynku rozwiązań, które podnoszą komfort przebywania przynosi konkretne oszczędności.

 

W przypadku budynków biurowych są to: większa wydajność i zadowolenie z pracy, mniejsza liczba zwolnień chorobowych, a także większa lojalność i przywiązanie do pracodawcy, a tym samym ograniczenie rotacji pracowników. Maksymalne wykorzystanie światła naturalnego w budynku najłatwiej zapewnić zwiększając powierzchnię przeszkleń.

 

„Szkło jest materiałem wielofunkcyjnym, który może być stosowany zarówno w konstrukcjach pionowych, jak i poziomych, oferując równie dobre parametry jak lite materiały budowlane, tzn. komfort, bezpieczeństwo i/lub ochronę. Jako materiał transparentny zapewnia ponadto przepuszczalność światła do wnętrz i widok na zewnątrz” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej Pilkington Polska.

 

Image

Pol-Mot, Warszawa - Pilkington Planar; fot. Pilkington

 

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego umożliwiają produkty szklane o wysokiej przepuszczalności światła, takie jak superbezbarwne szkło Pilkington Optiwhite™, którego przepuszczalność światła dla szyby o grubości 4 mm wynosi aż 92%. Wykorzystanie produktów o wysokiej przepuszczalności światła w szybach zespolonych stosowanych w oknach znacznie zwiększa komfort przeszklonych w ten sposób pomieszczeń.

 

Aby uniknąć ograniczenia przepuszczalności światła przez zanieczyszczenia gromadzące się na przeszkleniach w trudnodostępnych miejscach można w nich wykorzystać szkło o właściwościach samoczyszczących, takie jak Pilkington Activ™, które pozwala utrzymać zewnętrzne powierzchnie okien w czystości przez dłuższy okres niż w przypadku zwykłego szkła. Jednocześnie szkło samoczyszczące zapewnia wysoką przepuszczalność światła i redukuje zjawisko kondensacji pary wodnej na zewnętrznej powierzchni okien.

 

Nieograniczony widok na otoczenie zewnętrzne można zapewnić stosując w projektowanym budynku nowoczesny system szklenia strukturalnego (np. Pilkington Planar™). Brak ram, delikatna konstrukcja nośna, czy też wykorzystanie szklanych żeber pozwalają na kreowanie wysoce atrakcyjnego środowiska pracy z większą ilością światła i wspaniałym poczuciem przestrzeni.

 

Kompletne rozwiązania opracowane dla tego systemu szklenia strukturalnego dają architektom możliwość przekształcania podwórzy w przytulne wnętrza, pokrycie przestrzeni szklanym dachem i zbudowanie zachwycających szklanych fasad.

 

Rozwój technologii produkcji szkła spowodował, że obecnie możliwe jest tworzenie jasnych pomieszczeń we wszystkich obiektach budowlanych. Nowoczesne szkło i systemy szklenia pomagają wykreować jasne wnętrza, zwiększając komfort użytkowników. Zapewniają też maksymalne wykorzystanie światła naturalnego, co ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. W systemie certyfikacji BREEAM w kategorii „zdrowie i komfort”, w zależności od rodzaju obiektu, można uzyskać maksymalnie 16 lub 14 punktów, z których na kryteria dotyczące światła dziennego i widoku na zewnątrz przypada po 1 punkcie.

 

Więcej informacji: www.pilkington.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik