Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Montaż drzwi zewnętrznych zimą – poradnik CAL
Data dodania: 25.09.13

Niskie temperatury późną jesienią i zimą zatrzymują prace budowlane na zewnątrz. Jeżeli zgodnie z harmonogramem budowy planujemy montować drzwi wejściowe do domu w ostatnim kwartale roku, powinniśmy wybrać do tego celu odpowiednio wykwalifikowanych fachowców. Prace montażowe przy niskich temperaturach wymagają zastosowania szczególnych środków ostrożności. 

20130922CAL montaz drzwi 


Zimowa aura nie sprzyja montażowi drzwi zewnętrznych. Nieodpowiedni dobór materiałów czy niepoprawne ich zastosowanie może być zgubne w skutkach zarówno dla skrzydła, jak i ościeżnicy. – Najczęstszym następstwem błędnego zamontowania drzwi zewnętrznych z powodu niskiej temperatury powietrza jest nieszczelne połączenie między murem a ościeżnicą – mówi Grzegorz Kosiński, ekspert Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. – Powoduje ono powstawanie tzw. mostków termicznych, które uciążliwie wychładzają przedsionek oraz gromadzenie się kropel wody na ościeżnicy. Często jest również przyczyną powstawania pleśni, a nawet pęknięcia ościeżnicy pod wypływem nadmiaru wilgoci – dodaje.


Technologia odporna na mróz
Za warunki zimowe należy uznać moment, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej pięciu stopni Celsjusza. Zmienia się wówczas piany montażowe z letnich na specjalne, zimowe specyfiki. Dzięki nim bezpiecznie montuje się drzwi zewnętrzne nawet, jeżeli na dworze ochłodzi się aż do minus dziesięciu stopni. – Zimowe piany montażowe różnią się od letnich przede wszystkim składem chemicznym oraz rodzajem gazu użytego jako nośnika, co przekłada się na lepszą tolerancję przez nie niskich temperatur – tłumaczy ekspert firmy CAL.

– Zastosowanie odpowiedniej piany montażowej zimą jest niezbędne. Letnie piany nie sprawdzają się na mrozie, ponieważ trudno jest wówczas kontrolować ich proces rozprężania, przez co możliwe jest ich „przedawkowanie”. W praktyce powoduje to niedostateczną izolację przestrzeni między ościeżnicą a ścianą montażową – dodaje. Istnieją także alternatywne sposoby montowania drzwi, jak taśmy rozprężne lub specjalistyczne wełny montażowe, które, podobnie jak zimowe piany, pozwalają prawidłowo zamontować drzwi przy niskich temperaturach.

 

20130922CAL drzwi zima


Bezawaryjne w trakcie odwilży
Skutki błędnego montażu drzwi zewnętrznych zimą dadzą się we znaki inwestorowi dopiero w pierwszych dniach wiosny, kiedy temperatura przez dłuższy czas utrzyma się na plusie. – Nie należy zapomnieć o odpowiedniej regulacji okuć, aby po zimie uniknąć problemów ze skrzypieniem czy niedomykaniem się skrzydła – radzi Grzegorz Kosiński z firmy CAL. – Ich dopasowanie zimą wymaga ogromnej wprawy ze strony montażysty oraz świadomości, jak będzie zachowywał się dany materiał na mrozie – dodaje.

 

Zanim więc wybierzemy ekipę montażową powinniśmy upewnić się, ze posiada ona stosowną wiedzę praktyczną i techniczną, aby podjąć się prac w nietypowych warunkach. Poprawny montaż drzwi jest bowiem gwarancją ich pełnej funkcjonalności zarówno pod względem izolacji wnętrza przed zimnem, jak i antywłamaniowości.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik