Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 05 okladka1

Świat Szkła 5/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

et-swiat-szkla-480x120-02

 

 Online Banner480100 px

 

 partnerzy medialni baner

 

Nowoczesne systemy parkingowe
Data dodania: 30.09.13

 

Producenci systemów parkingowych stale podnoszą jakość swoich produktów, prześcigając się w stosowaniu nowoczesnych technologii. Sprawdziliśmy jakie cechy są ważne dla użytkowników takich systemów.
Klienci bardzo wysoko stawiają poprzeczkę producentom. Ich oczekiwania dotyczą schludnego wyglądu, funkcjonalności i kosztów eksploatacji.

 

 20130929FAAC DEMIT automatyka napedy systemy parkingowe 2

 

Kończy się era kupowania po najniższych cenach, a zaczyna dbanie o koszty całkowite systemu kontroli dostępu. Nabywcy przekonują się, że suma późniejszych wydatków na konserwację i naprawy sprzętu zakupionego po niższej cenie, może być bardzo wysoka. Przekłada się to, nie tylko na różnicę w cenie zakupu, ale na utratę realnych przychodów oraz dyskomfort zarówno dla kierowców, jak i obsługi parkingu, przy wyłączeniu systemu.

 

Niezawodność
Wybierając system parkingowy, inwestor powinien zagłębić się w szczegóły parametrów poszczególnych jego elementów, ponieważ źle dobrany sprzęt może być zbyt obciążony i wymagać częstych napraw. System powinien odpowiadać wielkości parkingu, ale także musi spełniać nasze oczekiwania dotyczące dodatkowych funkcji. Warto zwrócić uwagę na możliwości szlabanu, ilość cykli, jaką może bez szwanku przepracować do pierwszej kontroli. Jeżeli w miejscu użytkowania odbywa się wzmożony ruch, musi to mieć przełożenie na daną „częstotliwość użytkowania”. Mówiąc o niezawodności, powinniśmy kierować swoje myśli na producenta produktu.

 

20130929FAAC DEMIT automatyka napedy systemy parkingowe 3

 

Ważne jest jego uczestnictwo w całej procedurze zakupu systemu, począwszy od porad co do odpowiedniego wyboru, poprzez instalację, a skończywszy na serwisie produktów. Niezawodna firma to ta, blisko swojego klienta – rozbudowana sieć dealerów zapewnia możliwość szybkiej reakcji na każde zgłoszenie i obniża koszty całkowite, poprzez zniwelowanie tych za dojazdy. Na niezawodność składa się także system jako całość. W momencie użytkowania systemu jednego producenta i chęci dokupienia któregoś z elementów u innego, okaże się, że są one niekompatybilne. Marka HUB dysponuje wieloma rozwiązaniami, wśród których wybiera się te, które odpowiadają wymaganiom klienta, bez dodatkowych zmian.


Szczelność
Każdy Właściciel parkingu chciałby mieć pewność, że jego parking jest „szczelny”, co oznacza, że wszystkie wjazdy i wyjazdy pojazdów na jego terenie są rejestrowane. Na tą szczelność systemu parkingowego składa się soft (oprogramowanie, zainstalowane urządzenia, prawidłowy projekt oraz instalacja). Dobre oprogramowanie rejestruje wszelkie zdarzenia na i wokół parkingu. Pętle indukcyjne, stosowane w systemach marki HUB, rozpoznają nie tylko pojawienie się pojazdu przy szlabanie, ale również kierunkowość jego przejazdu. Jeżeli przy wjeździe na parking zostanie pobrany bilet, a samochód wycofa się, pętla to wychwyci i anuluje bilet. Szczelność systemu parkingowego można zwiększyć poprzez zastosowanie dodatkowej funkcji rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

 

20130929FAAC KasComp Serwis automatyka napedy systemy parkingowe 1

 


Oszczędność
W miejscach funkcjonowania systemów parkingowych firmy HUB zaobserwowano zwiększenie obrotów od 30% do nawet 60%, dzięki dokładności oprogramowania. Ale korzyści wynikających z ich stosowania jest znacznie więcej. Zespół obsługi danego parkingu można ograniczyć do jednej osoby kontrolującej działanie systemu oraz doglądającej monitoringu. Poprzez usytuowanie kasy automatycznej wewnątrz parkingu, a nie na linii wyjazdu, oszczędzamy czas, który spędzilibyśmy na staniu w kolejce do opuszczenia parkingu, bo kierowca przed nami szuka drobnych albo przedłuża ważność karty abonamentowej.

 

Oszczędzamy również czas na szukaniu wolnego miejsca, informacja o ich liczbie i usytuowaniu wyświetla się przed wjazdem. Oszczędności płynące z inwestycji w system parkingowy HUB obejmują również obszar energooszczędności. – Instalując do systemu parkingowego szlaban marki Magnetic, dzięki opatentowanej technologii silnika MHTM Micro Drive, możemy zmniejszyć pobór mocy nawet dziesięciokrotnie w porównaniu do standardowych szlabanów – wyjaśnia Sławomir Mroczek, Ekspert ds. zakupionej w zeszłym roku przez FAAC Polska marki Magnetic. Już na etapie planowania zakupu systemu parkingowego warto się zastanowić czy w przyszłości będziemy rozbudowywali istniejący parking lub uzupełniali o dodatkowe urządzenia, np. dodatkowe Kasy Automatycznie. Takie zmiany niosą za sobą nie tylko koszty dodatkowe urządzeń, ale mogą oznaczać dopłatę np. do licencji oprogramowania.


Funkcje dodatkowe
Funkcje dodatkowe czynią systemy parkingowe HUB bardziej innowacyjnymi. W ich skład wchodzi między innymi, wspomniany już wcześniej LPR, podnoszący te systemy do rangi PRESTIGE. Za jego sprawą dochodzi do rozpoznania numerów rejestracyjnych wjeżdżającego na parking samochodu i uwidocznienia ich na pobieranym bilecie wjazdowym. Kamera, podłączona do oprogramowania, wykonuje dwa zdjęcia tablicy rejestracyjnej, pod różnym kątem, w celu wyeliminowania czynników mogących zakłócać odbiór faktycznego obrazu. Oprogramowanie OCR dokonuje analizy sfotografowanych numerów rejestracyjnych, zapamiętuje, by przy wyjeździe samochodu je zweryfikować, co zwiększa bezpieczeństwo na parkingu.

 

Drugą innowacyjną funkcją jest walidacja offline’owa. To bardzo przydatna funkcja w sytuacjach, gdy przyjeżdżający do biura gość zaparkuje na płatnym parkingu. Gdy firma ma podpisaną umowę z jego właścicielem i dysponuje taką drukarką, może zdalnie rozporządzać danymi miejscami postojowymi. Walidacja offline’owa, czyli rabatowanie w oddali, pozwala na wydanie biletów, całkowicie lub częściowo niwelujących opłatę parkingową, z miejsca dowolnie oddalonego od tego parkingu. Dzieje się to za sprawą bezprzewodowej drukarki, wielkości terminala płatniczego, którą, w zależności od potrzeb, można zaprogramować na całkowite rabatowanie, bądź częściowe. Istnieje również opcja ustawienia odpowiedniego czasu, w którym samochód może przebywać na danym miejscu parkingowym.


Systemy parkingowe marki HUB zapewniają bezpieczeństwo, prestiż i wygodę użytkowania parkingów, a ich innowacyjne funkcje dodatkowe generują nowe możliwości, chociażby dla wspomnianych przedsiębiorców. FAAC Polska, która wyłoniła w tym roku HUB jako dział odpowiedzialny za systemy parkingowe, zapowiada dalszą pracę nad udoskonalaniem swoich produktów – LPR i walidacja offline’owe to dopiero początek innowacyjnych rozwiązań.

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także