Aktualne wydanie

2021 01 okladka

Świat Szkła 01/2021

User Menu

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 20210102RT Digital

Skandynawsko w Polsce
Data dodania: 22.12.13

 

Prosta forma połączona z funkcjonalnością – oto główne wyznaczniki stylu skandynawskiego, który w Polsce bije ostatnio rekordy popularności.

 

Styl skandynawski narodził się w latach 30 -tych dwudziestego wieku. Jak sama nazwa wskazuje – wywodzi się ze Skandynawii, głównie Szwecji i Danii. Wiele pomysłów wzorniczych autorstwa Bruno Mathssona, Josefa Franka, Arne Jacobsena czy Alvara Aalto stanowi dziś prawdziwe ikony designu.

 

20131199Domino 3 aranzacja Invado

 

Światło
W związku z tym, że na północy Europy mniej jest słońca, wnętrza są jasne. Królują w nich biele i delikatne szarości z dodatkiem błękitu, czyli barwy, które dobrze odbijają światło. Ożywiająco wpływają natomiast mocne akcenty kolorystyczne, które pojawiają się w nowoczesnej odsłonie skandynawskich wnętrz.

 

Niezwykle ważne są w nich także lampy. Urządzanie światłem to domena Skandynawów, którzy uwielbiają proste, nieco industrialne modele, nadające wnętrzom osobliwego charakteru. W każdym mieszkaniu obowiązkowo znajdują się także lampiony i latarenki, które poza tym, że świecą, tworzą ciepły i domowy klimat.

 

20131199Drzwi forniowane Domino Invado

 

Podłogi
Skandynawskie podłogi są jasne. Najlepiej białe. Deski pomalowane w tym kolorze sprawiają, że przestrzeń automatycznie wydaje się większa. Bardziej praktyczne, a zachowujące klimat, są posadzki w kolorze dębu bielonego. Dzięki widocznemu usłojeniu zabrudzenia są na nich mniej widoczne. Jeszcze łatwiejsze w codziennym utrzymaniu są deski w kolorze naturalnego drewna – buku, dębu lub jesionu.

 

W duecie z parkietem dobrze czują się małe, filcowe lub wełniane dywaniki, dzięki którym robi się przytulniej i cieplej. Całości dopełniają charakterystyczne listwy przypodłogowe. – Kolekcja Skandynawska to nasza propozycja dla osób, które chcą urządzić swój dom w takim właśnie stylu. Białe, wysokie, ozdobnie frezowane lub – do wnętrz nowoczesnych – bardziej geometryczne profile, spójnie dopełnią całości – mówi Adam Hucz z firmy Invado, produkującej drzwi wewnętrzne i listwy przypodłogowe.

 

Meble
Meble w stylu skandynawskim są proste, jasne i funkcjonalne, a także ekologiczne. Troska o środowisko naturalne jest bowiem bliska sercom Skandynawów i mocno widoczna w codziennych wyborach. Właściwie nie funkcjonują u nich meblościanki. W ich miejsce pojawiają się komody, witryny, ciekawie zaaranżowane półki. Nieważne są komplety, spójny charakter nie oznacza, że poszczególne meble powinny być jednakowe.

 

W skandynawskie wnętrza dobrze wpisują się białe drzwi wewnętrzne – Atos lub Aramis z kolekcji Invado. Łączy je proste wzornictwo, które idzie w parze z dbałością o komfort codziennego życia, czyli to, co najważniejsze w urządzanych wnętrzach.

 

20131199listwa P124 Prestige Invado

 

Dodatki
Prosto ze Skandynawii przybył do nas trend pokazujący w dodatkach graficzne motywy zwierzęce – głównie niedźwiedzie, sarny czy lisy. Designerskim elementem wystroju, stanowiącym hit ostatnich sezonów, jest poroże. Absolutnie nie chodzi jednak o to, którego myśliwi pozbawiają upolowane zwierzęta. Na topie są rogi wykonane z masy papierowej, plastiku czy drewna, w rozmaitych, najlepiej intensywnych kolorach.

 

Motyw jelenia pojawia się także na poduszkach, grafikach, kubkach oraz poduszkach i jak każda moda zapewne w końcu przeminie, albo się znudzi. Nie trzeba się tym jednak przejmować, bo dodatki to w końcu element wystroju, który najłatwiej wymienić. Dzięki temu stwarzają tak duże pole do popisu i powalają poszaleć.

 

20131199Tivoli aranzacja INVADO