Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Okna do salonu – wygodne i eleganckie
Data dodania: 19.03.14

 Nowoczesne systemy okuć sprawiają, że nawet bardzo duże okna w salonie dają się otwierać bez wysiłku. Oprócz tego można jeszcze bardziej poprawić ich funkcjonalność. Firma Roto oferuje szereg rozwiązań, które sprawią, że okna i drzwi tarasowe w salonie będą wygodną w obsłudze ozdobą domu.

 

Salon to miejsce, w którym toczy się życie rodzinne – spędzamy w nim wspólnie czas, podejmujemy gości, urządzamy spotkania towarzyskie i rodzinne przyjęcia. Zwykle zależy nam na tym, aby ta część domu była elegancka i dobrze doświetlona światłem dziennym. Planujemy więc bardzo duże drzwi tarasowe, sięgające od podłogi po sufit, a czasem nawet zajmujące całą ścianę.

 

 20140311ROTO drzwi balkonowe salon

Wyjście z salonu na taras powinno być wygodne i eleganckie: drzwi balkonowe bez widocznych zawiasów Roto NT Designo z nowoczesną klamką RotoSwing. Foto Roto

 

Takie przeszklenia są nie tylko efektowne, ale także umożliwiają połączenie wnętrza z ogrodem lub tarasem. Decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy zadbać o umiejętne dobranie do nich okuć. Zapewni nam to komfortową obsługę, a jednocześnie swobodne i bezpieczne przejście między salonem a ogrodem.

 

Drzwi uchylane i rozwierane
Wciąż bardzo popularne są drzwi tarasowe uchylno-rozwierne, wykonane z drewna i PVC. Jeśli planujemy zakup takich przeszkleń o znacznych gabarytach, musimy się liczyć z tym, że ich skrzydła będą dość ciężkie. Warto od razu pomyśleć o ich wygodnej obsłudze i – nie mniej ważnym – wyglądzie.

 

Zapewni nam to okucie Roto NT Designo. Utrzyma ono skrzydło o masie do 150 kg, a ukryte we wrębie zawiasy przy zamkniętym oknie będą zupełnie niewidoczne. Pozostawią również dostatecznie dużo miejsca, by móc dozbroić okno do klasy antywłamaniowej RC2 włącznie.


W ciepłe dni swobodne korzystanie z tarasu umożliwi nam pozostawienie całkowicie otwartych drzwi. Dobrze jest je wtedy zabezpieczyć przed nagłym, gwałtownym zamknięciem przez silny wiatr.

 

Bezpiecznym sposobem zatrzymania skrzydła w wybranym położeniu jest zamontowanie w klamce hamulca rozwarcia. Wystarczy po otwarciu przekręcić klamkę w dół, a skrzydło zostanie stabilnie zablokowane w wybranej pozycji.

 

 20140311ROTO taras no people

Połączenie domu z tarasem: drzwi balkonowe w nowej, eleganckiej odsłonie: maks. masa skrzydła – 150 kg, klasa zabezpieczeń RC2 oraz niewidoczne zawiasy Designo. Foto Roto


Z kolei zamykanie drzwi tarasowych z zewnątrz po wyjściu do ogrodu zdecydowanie ułatwi nam magnetyczny zatrzask balkonowy.

 

Przymyka on skrzydło dociągnięte do ościeżnicy (uchwytem po zewnętrznej stronie drzwi). Przyciąganie magnesu sprawia, że drzwi nie otworzą się same, nietrudno jednak dostać się z powrotem do środka – wystarczy pchnąć skrzydło. Można na nim polegać, ponieważ praktycznie nie ulega zużyciu podczas eksploatacji i do końca działa niezawodnie.

 

 20140311ROTO hamulec w klamce balkon

Hamulec rozwarcia Roto blokuje skrzydło w wybranej pozycji po przekręceniu klamki do dołu o 45o. Foto Roto

 

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania warto zdecydować się również na niski próg z izolacją termiczną Roto BKV Eifel TB. Dzięki temu uzyskamy niemal płaską powierzchnię (zaledwie 2 cm) przy wyjściu na taras. Korzyść jest duża – wygodne, szerokie wyjście bez przeszkód, które jednocześnie zatrzymuje ciepło i chroni przed zimnem, wilgocią i wodą.

 

20140311ROTO Patio Life Drive

Drzwi przesuwne z Roto Patio Life mają izolowany termicznie niski próg z lekkim spadkiem na zewnątrz. Chroni on przed zimnem oraz umożliwia komunikację bez barier. Foto Roto

 

Drzwi przesuwne
Wygodniejsze w obsłudze będą drzwi tarasowe – z profili drewnianych oraz drewniano-aluminiowych – wyposażone w okucia unośno-przesuwne Roto Patio Life.

 

System ten pozwala na zamontowanie skrzydeł o wiele większych niż w drzwiach uchylno-rozwiernych. Jedno takie przesuwne skrzydło może mieć szerokość do 3225 mm, wysokość do 2670 mm i wagę nawet 400 kg.

 

Mimo tego jego obsługa jest lekka i bezproblemowa, ponieważ nie jest ono zawieszone na zawiasach, lecz przesuwa się na wózkach po szynie jezdnej o długości do 6,5 m. Skrzydło takich drzwi nie jest narażone na zatrzaśnięcie w czasie silnego podmuchu wiatru, a po otwarciu nie wchodzi do wnętrza.

 

Dodatkowo, system Patio Life ma funkcję bezpiecznej mikrowentylacji, niewidocznej przy zamkniętym skrzydle, dzięki której dom będzie „oddychał” nawet podczas naszej nieobecności.

 

Drzwi tarasowe są wyposażone w niski próg, odpowiadający wymogom normy dla budownictwa „bez barier”.

 

 20140311ROTO Prog BKV izotermy

Niski próg Roto Eifel TB: przegroda termiczna profilu przeciwdziała skraplaniu się pary wodnej i zawilgoceniu od wewnątrz. Foto Roto

 

Dodatkowe udogodnienia
Mechanizm umożliwiający otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych doskonale uzupełni klamka RotoSwing. Nowoczesny design, łagodnie wygięty i ergonomiczny kształt zapewnią elegancki wygląd i wpasują się w reprezentacyjny charakter salonu. Klamka ta jest dostępna w dwóch wersjach – standardowej i z kluczem.

 

20140311ROTO Zatrzask magnetyczny 

Zatrzask magnetyczny Roto stabilnie trzyma drzwi także podczas przeciągu i przy silniejszych podmuchach wiatru. Foto Roto

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik