Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

 

 ET-Swiat-Szkla-480x150

Budownictwo pasywne budownictwem przyszłości?
Data dodania: 26.03.14

 

20140316Inoutic Eforte - Low 8Według definicji dr.W.Feista, dom pasywny jest budynkiem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza, w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne, ciepło odzyskane
z wentylacji), tak że budynek nie potrzebuje autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania. Potrzeby cieplne realizowane są przez odzysk ciepła i dogrzewanie powietrza wentylującego budynek.

Według definicji dr.W.Feista, dom pasywny jest budynkiem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza, w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne, ciepło odzyskane 
z wentylacji), tak że budynek nie potrzebuje autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania. Potrzeby cieplne realizowane są przez odzysk ciepła i dogrzewanie powietrza wentylującego budynek.

 

20140316Inoutic Eforte - Low 8


„Koncepcja budynku pasywnego w sposób naturalny łączy się z kwestią wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Budynki te wykazują dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię niż budynki tradycyjne. Niewielkie zapotrzebowanie na ciepło, które dodatkowo pokrywane jest przy pomocy alternatywnych źródeł energii, pozwala zmniejszyć emisję szkodliwych gazów i tym samym chronić środowisko naturalne. Koncepcja ta została sprawdzona w ramach licznych projektów realizowanych od lat w państwach „starej” Unii Europejskiej.

 

Do tej pory zbudowano około 5000 pasywnych jednostek mieszkaniowych. Także w naszym kraju w ostatnich latach powstały pierwsze domy pasywne. Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia, możliwe jest wybudowanie domu, który będzie zużywał zaledwie 15% energii, jaką należałoby dostarczyć do ogrzania analogicznego budynku tradycyjnego, a przy tym będzie on zdrowszy i bardziej komfortowy” – przekonują działacze programu „Budynki pasywne – mistrzowie oszczędzania energii”, realizowanego przez Krajowy Ruch Ekologiczno Społeczny.

 

Czy dom pasywny musi być drogi?
- Budownictwo pasywne intensywnie rozwija się w całej Europie. W Polsce jest to nadal problem, wynikający z rozporządzeń budowlanych, które pozwalają na stosowanie XX-wiecznych technologii, skutkujących 80-90% większym zużyciem energii niż w budynkach pasywnych. Oczywiście problemem jest również brak wiedzy, także wśród fachowców – mówił Günter Schlagowski, twórca Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej na łamach „Gazety Prawnej” – Dom pasywny nie musi być drogi. Zasada ekonomiczna jest taka, że na budowę budynku bierzemy z lewej kieszeni, a na jego utrzymanie z prawej.

 

Dla budynku pasywnego suma wydatków tych obu kieszeni nie jest wcale wyższa niż dla tradycyjnego budynku – takiego, jakie się w Polsce buduje. Budowa w technologii pasywnej jest jedynie ok. 350 zł/m² droższa niż w tradycyjnych technologiach. Warto zaznaczyć, że koszty dodatkowe na budowę domu pasywnego w porównaniu z tradycyjnym budynkiem wynoszą około 7%–13%. Różnica ta systematycznie się obniża i na zachodzie Europy powstają już pierwsze budynki pasywne w takiej samej cenie jak budynki „tradycyjne”. Dodatkowe koszty inwestycyjne na budynek pasywny zwrócą się po około 7 latach – dodaje.Budownictwo przyszłości?
Uczestnicy VI Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego, towarzyszącego poznańskim targom „Budma”, nie mieli wątpliwości: budownictwo pasywne stanie się standardem w budownictwie mieszkaniowym już w najbliższej przyszłości, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej – w 2020 r. Za równie ważną jak zmianę przepisów uznali jednak zmianę sposobu myślenia. Oceniając budownictwo pasywne w skali globalnej jako szansę rozwoju gospodarczego i większej niezależności energetycznej, nie możemy zapominać o przekonaniu inwestorów i mieszkańców o bezpośrednich korzyściach dla każdego z nas: komforcie, oszczędnościach i pozytywnych efektach dla środowiska naturalnego – podkreślali prelegenci.


Dodatkową zachętą dla osób rozważających budowanie w technologii pasywnej może być jednorazowa i bezzwrotna dotacja w wysokości 50 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

20140316Eforte endconsumer brochure title - Low 5

 

 

Energooszczędna stolarka okienna
Budynki o specjalnych potrzebach energooszczędnych wymagają równie wyjątkowych okien. Z myślą o takich właśnie budynkach wielu producentów systemów okiennych oferuje profile o szczególnych parametrach termoizolacyjnych. Jednym z najbardziej cenionych na europejskim rynku systemów energooszczędnych profili okiennych jest Eforte firmy Inoutic / Deceuninck. Często wybierają go inwestorzy, stawiający energooszczędność na pierwszym miejscu, tacy jak niemieckie przedsiębiorstwo GEBAG Duisburger, budujące nowoczesne osiedla apartamentów.


- Głównym celem naszego kontrahenta było zapewnienie najwyższej efektywności energetycznej budynku. Dlatego zastosował w nim innowacyjne technologie – profile okienne Eforte o doskonałych parametrach termoizolacyjności, a także pompy ciepła – jedno z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań w ogrzewnictwie. Po kilku latach mieszkańcy osiedla wciąż bardzo chwalą sobie komfort mieszkania w energooszczędnych budynkach.

 

Nic dziwnego, dzięki zastosowaniu profili Eforte przy produkcji okien energooszczędnych można osiągnąć współczynnik izolacji termicznej wynoszący nawet Uf=0,95 W/m²K, bez konieczności stosowania dodatkowych elementów poprawiających termoizolację. W praktyce oznacza to znaczne oszczędności na ogrzewaniu, sięgające nawet 80% (w porównaniu do kosztów ogrzewania budynku z oknami starego typu) oraz niebagatelny wpływ na ochronę środowiska naturalnego.

 

Nie bez znaczenia jest również doskonała izolacyjność akustyczna profili Eforte, zapewniająca wyjątkowy komfort życia codziennego, bez niechcianego „współuczestnictwa” w życiu sąsiadów, co niestety często zdarza się w budynkach wielorodzinnych. Dzięki wyjątkowym parametrom termoizolacyjnym system Eforte doskonale sprawdza się również w budownictwie pasywnym. – podsumowuje Krzysztof Kalita, Product Manager Inoutic / Deceuninck.

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także