Baner 2

ABC paneli szklanych
Data dodania: 07.04.14
Kiedy zdecydujemy się na zakup bardzo modnych ostatnio paneli szklanych, może nas zdziwić, jak szeroki wybór produktów oferuje rynek. Warto dobrze przemyśleć taką inwestycję, aby naszą nową dekoracją cieszyć się przez lata.


Zazwyczaj na panele szklane można było się natknąć w kuchni lub łazience, gdzie dobrze sprawdzają się jako zamiennik płytek, jednak coraz częściej można je spotkać w sypialni, salonie czy pokoju dziecinnym. Pytanie brzmi, na co zwrócić uwagę przy ich kupnie?

 

- Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy zadecydować, jest dobór szkła. Klientom zawsze polecam panele wykonane na bazie szkła hartowanego ze względu na jego ośmiokrotnie większą wytrzymałość od szkła zwykłego – mówi Wiesław Śmigielski, właściciel firmy Colour Glass z Poznania specjalizującej się w produkcji paneli szklanych.

 

– Produkt ten jest mało podatny na uszkodzenia mechaniczne np. obtłuczenia lub odpryski, a także na przypadkowe, niechciane zarysowania. – dodaje. Kiedy już panel zostanie zamówiony, warto wiedzieć, jak powinien przebiegać proces jego montażu, aby być pewnym, że wszystkie czynności zostały wykonane odpowiednio.

 

20140404ABC Paneli szklanych autor colour glass


ETAP I - POMIAR
Pomiary wykonywane są za pomocą laserowych mierników pozwalających wyłapać nawet minimalne nierówności niewidoczne gołym okiem. Od wymiarów wnęki należy także odjąć odpowiednie luzy czyli po kilka milimetrów, aby panel swobodnie wszedł w wyznaczone miejsce. Jedynym wymogiem są wcześniej zamontowane szafki oraz blat.


ETAP II -WYBÓR GRAFIK
Zespół profesjonalnych grafików dopasowuje wybrane motywy do wymiarów paneli w rozmiarach rzeczywistych. Każdy projekt jest realizowany indywidualnie z uwzględnieniem wcześniejszej aranżacji pomieszczenia (np. kuchenka, okap, zlew czy kontakty). Istnieje również możliwość dopasowywania kolorystyki panelu do wystroju wnętrza np. pod kolor mebli, boazerii lub ścian.

 

20140404ABC Paneli szklanych autor colour glass2

 


ETAP III - WYKONANIE PANELI
Panele wykonane są ze szkła spełniającego normę szkła bezpiecznego CE. Panele laminuje się wielowarstwowo w specjalistycznym piecu próżniowym pod wysoką temperaturą. W skład laminatu wchodzą po kolei folia z wydrukiem wysokiej jakości, transparentna folia EVA oraz tafla szkła. Następnie wszystko zostaje obklejone wokół by nie dostały się do środka żadne zanieczyszczenia. Tak przygotowany wypał zostaje włożony do nagrzanego pieca na około dwie godziny. Folia EVA rozpuszcza się, a tym samym na stałe zgrzewa grafikę ze szkłem.


ETAP IV – TRANSPORT
Szklane wyroby muszą być przewożone w pionie oraz odpowiednio zabezpieczone przed stłuczeniem czy obiciem w trakcie jazdy. Kolejną przeszkodą na drodze panelu do mieszkania są wąskie klatki schodowe, windy oraz ciasne zakręty. Taktyka noszenia szkła, wyczucie oraz odpowiednia ilość włożonej siły gwarantuje maksimum bezpieczeństwa.

 

20140404ABC Paleni szklanych autor colour glass1

 


ETAP V – MONTAŻ
Szklane panele to maksymalnie duża powierzchnia z minimum cieć i łączeń, dlatego montaż nie trwa długo, a przede wszystkim jest czysty. Szybę z silikonem nałożonym punktowo dociska się do ściany i blokujemy przed osuwaniem. Szparę pomiędzy szybą, a blatem traktujemy jak fugę i wypełniamy silikonem bezbarwnym lub w kolorze. Następnie wykonywane są dodatkowe prace wykończeniowe, by klient mógł od razu korzystać z kuchni bez ograniczeń.


Szklane panele nie bez powodu zyskały ostatnimi czasy tak dużą popularność. Ich niewątpliwe zalety czynią z nich materiał dobrze sprawdzający się w wielu pomieszczeniach. Trzymając się wyżej wymienionych wskazówek i pamiętając o zwracaniu uwagę na szczegóły, możemy być pewni, że kupując ten produkt podejmujemy dobrą decyzję.