Siedlecki multipleks NoveKino to ciekawy szklany projekt, w którym dobór szkła został zróżnicowany w zależności od umiejscowienia przeszkleń w budynku, położenia względem stron świata i ekspozycji na słońce. Zastosowanie na elewacji i dachu trzech różnych rodzajów wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego z grupy Pilkington Suncool™ pozwoliło wykreować komfortowe wnętrza i zwiększyć efektywność energetyczną obiektu.

 

20140922NoveKino Siedlce 1 fot Pilkington

 


Szkło stanowi motyw przewodni elewacji budynku NoveKino Siedlce. W multipleksie znajdują się cztery sale kinowe, część usługowa, a także powierzchnie biurowe rozlokowane na wyższych kondygnacjach. Charakterystyczną cechą obiektu jest asymetryczna bryła oraz przeszklenia dachu i fasad, które nadają całości nowoczesny i „lekki” charakter.

 

„Koncepcja architektoniczna obiektu nawiązuje do jego lokalizacji” − mówi arch. Tadeusz Żera z pracowni żera2 Architekci, autor projektu architektonicznego. „Położenie budynku na skraju dwóch ważnych dla mieszkańców miasta obszarów parkowych, stało się inspiracją dla przeszklonych elewacji. Dzięki przeszkleniom od podłogi do sufitu, krajobraz z zewnątrz przenika do wnętrz, a przebywający w pomieszczeniach użytkownicy, mogą cieszyć się kontaktem z otaczającą zielenią”.

 

20140922NoveKino Siedlce 2 fot Pilkington

 

Szklane fasady i dach zaprojektowano, dobierając szkło o określonych parametrach, właściwych dla umiejscowienia przeszklenia i ekspozycji na słońce. Wykorzystano w nich ponad 400 mkw. szyb zespolonych, wykonanych z trzech rodzajów wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego o właściwościach niskoemisyjnych z grupy Pilkington Suncool™.


Słońce pod kontrolą
„Projektując przeszklenia multipleksu NoveKino uwzględnialiśmy szereg aspektów, także tych związanych z dalszą eksploatacją budynku. Przeprowadzona symulacja geograficzna wskazała, że różne części budynku będą narażone na mniejszą lub większą akumulację biernych zysków cieplnych.

 

Dlatego zróżnicowaliśmy użyte w projekcie rodzaje szkła przeciwsłonecznego w zależności od ekspozycji danej części budynku na słońce” – mówi arch. Tadeusz Żera. I tak w trzech częściach budynku: na dachu, na cofniętej elewacji frontowej i na odsłoniętej fasadzie centralnej zastosowano trzy różne rodzaje wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego odpowiednio Pilkington Suncool™ 50/25, Pilkington Suncool™ 70/40 i Pilkington Suncool™ 66/33.

 

20140922NoveKino Siedlce 3 fot Pilkington

 

„Szeroki asortyment produktów w grupie szyb przeciwsłonecznych Pilkington Suncool™ pozwala na dobór idealnie dopasowanego rozwiązania, które spełni nie tylko estetyczne wymagania projektantów, ale także zapewni odpowiednie parametry użytkowe właściwe dla różnych części projektowanego obiektu” − mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej w NSG Group, która jest właścicielem marki Pilkington.


Przeszklony dach, dzięki któremu wnętrza budynku NoveKino Siedlce zyskały maksymalne doświetlenie i wrażenie przestronności, jest szczególnie narażony na zbyt dużą ilość biernych zysków cieplnych. Dlatego w świetlikach zastosowano szkło Pilkington Suncool™ 50/25, które charakteryzuje się bardzo niską przepuszczalnością energii słonecznej (przy zastosowanej konfiguracji szyb wartość parametru g wynosi 27%). Taki wybór szkła ogranicza poziom nagrzewania się pomieszczeń i zmniejsza nakłady na klimatyzację.

 

20140922NoveKino Siedlce 4 fot Pilkington


W fasadzie wejściowej, cofniętej i osłoniętej przed działaniem promieni słonecznych, zastosowano szkło przeciwsłoneczne z tej samej grupy, ale o parametrach zapewniających jak największy dostęp naturalnego światła. Wykorzystane w tym miejscu szkło Pilkington Suncool™ 70/40, cechuje wysoka przepuszczalność światła (parametr LT wynosi 69% dla zastosowanej konfiguracji szyb) co gwarantuje dobre doświetlenie wnętrz za szkłem.


Z kolei w wysuniętej fasadzie frontowej, o największej przeszklonej powierzchni wystawionej na działanie słońca, konieczne było zastosowanie produktu łączącego kompleksową ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń i dobrą izolacyjność cieplną z dobrym doświetleniem wnętrz. Dlatego w tej części elewacji w szybach zespolonych wykorzystano szkło Pilkington Suncool™ 66/33, które w zastosowanej konfiguracji szyb zapewniło przepuszczalność światła (parametr LT) na poziomie 65% przy całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (parametr g) równej 36%.


Bezpieczeństwo i cisza w pakiecie
Ze względu na duży format przeszkleń i związane z tym wymagania statyczne, w szybach zespolonych zastosowanych w budynku siedleckiego multipleksu wykorzystano bezpieczne szkło laminowane Pilkington Optilam™. Grubość szkła laminowanego została dopasowana do lokalizacji przeszklenia. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i zwiększoną zdolność do przenoszenia obciążeń, w świetliku zastosowano szkło Pilkington Optilam™ o grubości 8,8 mm, które zespolono z hartowanym szkłem przeciwsłonecznym.

 

20140922NoveKino Siedlce 5 fot Pilkington

 

Proces hartowania zapewnił większą wytrzymałość szkła na zginanie. Szkło laminowane o grubości 8,8 mm spełnia wymagania bezpieczeństwa w klasie 1(B)1 i wymagania ochrony w klasie P2A. Z kolei w szybach zespolonych na fasadzie budynku użyto szkła laminowanego Pilkington Optilam™ o grubości 6,4 mm i klasie bezpieczeństwa 2(B)2. Zastosowanie we wszystkich przeszkleniach szkła laminowanego przyniosło też dodatkowe korzyści w postaci podwyższonej izolacyjności akustycznej i ograniczenia poziomu hałasu zewnętrznego.


Nowoczesna architektura budynków komercyjnych powinna odpowiednio łączyć artystyczne wizje architektów, wymagania inwestorów i potrzeby użytkowników w zakresie komfortu i bezpieczeństwa. Przeszklenia multipleksu NoveKino Siedlce są doskonałym przykładem odpowiednio dobranych rozwiązań spełniających wszystkie te wymagania i gwarantujących wymierne korzyści w długofalowej eksploatacji budynku.


Więcej informacji na stronie:
http://projects.pilkington.com/Poland/DisplayProject.aspx?id=5223&search_id=2991190

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.