Zintegrowane projektowanie obejmujące oszklenie
Convenience Glazing

Rozmiary oszklonych powierzchni, usytuowanie budynku jak również jego ukierunkowanie i przeznaczenie to tylko kilka czynników, które należy uwzględnić przy zintegrowanym projektowaniu obejmującym oszklenie. Uwzględnienie tych parametrów przy ogólnym projektowaniu energetycznym jest określane przez producentów i inżynierów terminem Convenience Glazing. Innym ważnym punktem jest tutaj uwzględnienie wymogów estetycznych oszklonych fasad.

 Nawet na zaśnieżonym szczycie Jungfraujoch-Top of Europe, w Szwajcarii, szkło SILVERSTAR SELEKT, o całkowitym współczynniku przenikalności energii 42%, zapewnia podstawową ochronę przeciwsłoneczną wystarczającą w tym regionie


   W przypadku oszklonej fasady, bez względu na to czy chodzi o skuteczną izolację cieplną, czy też kolorystykę – nowoczesne, funkcjonalne oszklenie musi być dobrane w zależności od potrzeb tak technicznych jak i estetycznych.

Dlatego też niezbędnym jest projektowanie właściwego oszklenia, które poza aspektami energetycznymi uwzględni możliwości wykorzystania światła dziennego w pomieszczeniach oraz wygląd zewnętrzny, tzw. Street Appeal. Różnorodność gamy materiałów proponowanych przez producentów wymaga wysokiego poziomu kompetencji projektanta podczas wyboru właściwego oszklenia.

Inteligentne zastosowanie oszklenia o zaawansowanej technologii

   Istnieją trzy wielkości ważne przy wyborze właściwego oszklenia: całkowity współczynnik przenikalności energii (współczynnik g), współczynnik przepuszczalności światła (LT) jak również współczynnik przenikalności cieplnej określany jako współczynnik U (dawny współczynnik k). Cechy fizyczne szkła zmieniają się zależnie od stosunku między tymi parametrami.

Architekci i projektanta mają do dyspozycji przede wszystkim trzy grupy materiałów:
• szkło o wysokim współczynniku izolacyjności cieplnej Silverstar ENplus, pomyślane by zapewnić niski współczynnik U, redukuje ubytki ciepła na zewnątrz do minimum i zapewnia wysoki komfort wewnątrz,
• szkło Sunstop T stanowi wyjątkowo skuteczną formę ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ obniża całkowity współczynnik przenikalności energii (współczynnik g) do wartości poniżej 40% co chroni pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem,
• szkło typu Combi łączy maksymalną przezroczystość i skuteczną gospodarkę energią zimą, zapewniając jednocześnie ochronę przeciwsłoneczną latem. Skuteczność mierzona jest stosunkiem między całkowitym współczynnikiem przenikalności energii a przepuszczalnością światła, zwanym współczynnikiem selektywności S. Współczynnik ten wynosi prawie 2,0 w przypadku materiałów o wysokiej jakości, jak np. szkło typu Combi i 1,4 w przypadku szkła typu SUNSTOP T.

   Nawet materiały wysokiej jakości mają swoje granice fizyczne i nie mogą zastąpić wyważonego projektowania energetycznego. Wybór właściwego oszklenia izolującego jest złożony, zwłaszcza w przypadku dużych, oszklonych fasad. W swoim rozporządzeniu dotyczącym oszczędności energii (EnEV) prawodawca niemiecki narzuca szczególne wymagania, począwszy od 30% oszklonej powierzchni elewacji.

Rozporządzenie to wymaga, by klimatyzowane budynki niemieszkalne wymagały jak najmniej energii do ich schłodzenia latem (norma niemiecka DIN 4108, część 2). Wybór elewacji budynku jest więc szczególnie ważny właśnie w przypadku budynków administracyjnych.

 
 Przy wyborze właściwego oszklenia Convenience Glazing uwzględnia wszystkie ważne parametry, jak na przykład ukierunkowanie budynku czy strefę klimatyczną. Nawet cień sąsiednich budynków albo drzew zmienia wyraźnie sytuację i jest czynnikem do uwzględnienia

 

Czynnik ukierunkowania obiektu

   W średnich szerokościach geograficznych, fasady skierowane ku północy otrzymują jedynie pośrednie promieniowanie słoneczne. Zalecane jest więc użycie oszklenia cechującego się doskonałą izolacją cieplną i maksymalną przepuszczalnością światła. Materiały o zaawansowanej technologii, jak na przykład SILVERSTAR ENplus firmy EUROGLAS, nadają się doskonale, gdyż posiadają współczynniki U wynoszące 1,1 W/ m2K, przezroczystość 80% i efekt doskonałej neutralności barwnej.

Projektowanie fasad skierowanych na południe jest bardziej złożone. Na tych fasadach ostre promieniowanie słoneczne może pociągnąć za sobą przegrzanie cieplne wewnątrz budynku. Jednocześnie słońce jest wysoko na niebie, więc oświetlenie (w luksach) dużych pomieszczeń nie zawsze jest wystarczające.

Często wskazane jest wykorzystanie biernej energii słonecznej, zwłaszcza w czasie chłodniejszych miesięcy. Należy więc wybrać właściwe oszklenie, zależnie od postawionych celów.

Oszklenie SILVERSTAR COMBI Neutral 50/25 pozwala na otrzymanie 50% przepuszczalnosci światła, jak również na zmniejszenie promieniowania cieplnego do 27%, tj. maksymalnej wartości (według DIN EN 410). Poza ochroną przeciwsłoneczną należy wziąć pod uwagę niewygodę jaką stwarza rażące światło. Mechaniczne urządzenia przeciwsłoneczne okazują się bardzo przydatne, zwłaszcza w krajach południowych.

Wybór oszklenia w przypadku pomieszczeń skierowanych na wschód czy na zachód jest jeszcze trudniejszy. Latem – rano i po południu – niższa pozycja oraz dłuższa obecność słońca
powodują maksymalną intensywność promieniowania. Szczególnie fasady skierowane na zachód podlegają podczas gorących letnich dni przedłużonemu promieniowaniu słonecznemu, co dodatkowo pogłębia oddziaływanie wysokiej temperatury zewnętrznej.

Dlatego też w przypadku budynków administracyjnych, zalecane jest zastosowanie mieszanego oszklenia, takiego jak na przykład SILVERSTAR COMBI Neutral 70/35 o wysokiej przepuszczalności światła wynoszącej 70% i o niskim współczynniku całkowitej przpuszczalnosci energii g wynoszącym 37% (DIN EN 410).

 W warunkach skrajnych wysokości, przy opadach śniegu w porze zimowej, wymagane jest nie tylko oszklenie o wysokiej izolacji cieplnej, ale też podstawowa i niezbędna ochrona przeciwsłoneczna z powodu intensywnego odbijania światła od śniegu. Dlatego w tym przypadku doskonałym wyborem okazuje się funkcjonalne oszklenie izolujące, jak np. SILVERSTAR SELEKT.

 

Indywidualne rozwiązania konstrukcyjne

Budynki położone wysoko w Alpach, są skrajnym przykładem niektórych rozwiązań konstrukcyjnych: stały ostry mróz powoduje, że oszklenia ze skuteczną izolacją cieplną są tutaj niezbędne zimą. Jednocześnie promieniowanie słoneczne jest wzmocnione przez dodatkowe odbijanie się światła od śniegu. Z tego punktu widzenia oszklenie zapewniające optymalną ochronę przed przenikaniem energii znajduje tutaj doskonałe zastosowanie.

Innym przykładem są domy pasywne o oszklonych powierzchniach skierowanych w kierunku słońca, gdzie ważny jest wysoki całkowity współczynnik przenikalności energii g. Do tego celu projektanci powinni wybrać oszklenie z izolacją termiczną o niskim współczynniku U i wysoką przenikalnością energii, ponieważ osiąga ono optymalny bilans energetyczny. W tym przypadku nie zaleca się doboru oszklenia o niskim współczynniku g.

Estetyka jako kryterium projektowania

Poza cechami technicznymi szkła, istotny jest wygląd zewnętrzny oszklenia – Street Appeal, który stanowi ważne kryterium w udanym Convenience Glazing. Niegdyś skuteczna ochrona przeciwsłoneczna cechowała się jednocześnie wysokim współczynnikiem odbicia światła, ale dzisiaj intesywny rozwój zaawansowanych technologii pozwala na otrzymanie architektonicznego efektu lekkości i przezroczystości: nowoczesne szkła typu Combi posiadają neutralny Street Appeal. A na przykład kolorystyka szkła z grupy Sunstop T firmy Euroglas zaczyna się od neutralnego, przechodząc przez niebieski aż do koloru jasno-srebrzystego.

W gruncie rzeczy, należy zintegrować wszystkie aspekty projektowania, takie jak estetyka, projektowanie oświetlenia, komfort pomieszczeń czy oszczędność energii. Współpraca  architektów ze specjalistami, projektantami fasad i fachowcami w dziedzinie oszklenia przyczynia się do zastosowania optymalnego, funkcjonalnego i nowoczesnego oszklenia już w momencie szkicowania projektu. Końcowym efektem pracy koncepcyjnej jest komfort zaprojektowanego obiektu.


Marcin Gąsiński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marek Czupkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
EUROGLAS GmbH
www.euroglas.pl
Ilustracje: EUROGLAS GmbH

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.