Doświetla z płyt trapezowych i falistych z PCW ONDEX HR®



Niewielu architektów i inwestorów w Polsce wykazuje zainteresowanie nowymi technikami doświetlania budynków przy pomocy płyt i paneli z tworzyw sztucznych. Od wielu lat w Europie Zachodniej stosuje się do doświetlania magazynów i hal zimnych płyty faliste i trapezowe z twardego PCW, których profile i wymiary dopasowane są do popularnych profili blach produkowanych na danym rynku.


 Doświetla z płyt z twardego PCW są bardzo ekonomiczną opcją zapewnienia odpowiedniego doświetlenia budynków. Koszt tego typu świetlika jest trzykrotnie niższy niż analogicznego świetlika z poliwęglanu lub akrylu.

Podstawową zaletą płyt trapezowych i falistych z PCW jest fakt, że profil tej płyty jest identyczny z profilem blachy już leżącej na dachu. Montaż nie wymaga żadnych obróbek. Po prostu kładziemy płytę na dachu i przykręcamy do płatwi.

Płyty z twardego PCW francuskiej firmy ONDEX produkowane są w unikalnej technologii dwuosiowego orientowania, co znacznie zwiększa ich wytrzymałość w stosunku do płyt ze standardowego PCW. Płyty te nadają się do zastosowania zarówno na dachy, jak i na ściany, w celu zapewnienia maksymalnego dostępu światła naturalnego do budynku za rozsądną cenę.

 Przezroczystość płyt z twardego PCW dochodzi do 90% i nie zmienia się przez wiele lat. Występują one w trzech grubościach: Ecolux – 0,8 mm, Sollux – 1 mm i Super HR – 1,2 mm.
Firma Plastics Group ma w swojej ofercie płyty faliste i trapezowe o profilach dopasowanych do profili blach najczęściej występujących na polskim rynku. Są to między innymi profile trapezowe dopasowane do blach Pruszyńskiego 130/20 i 210/35, do blach Haironville 3.333/39, 183/40, 250/43, do blach Ruukki 250/50, 137,5/20 i 207/35, jak również płyty pasujące do blach firm Metalex, Kolbis, Huta Florian, Hoesch, Fischer i Balexmetal.

Należy również wziąć pod uwagę bardzo wysoką odporność płyt z PCW na czynniki zewnętrzne, w tym zarówno na korozję i agresywne związki chemiczne, jak i na czynniki biologiczne. Płyty te stosuje się więc wszędzie tam, gdzie materiały tradycjne (blachy stalowe) narażone są na ryzyko korozji atmosferycznej lub chemicznej. Przykładem takiego zastosowania płyt są okładziny ścienne zakładów chemicznych, wytwórni nawozów sztucznych, oczyszczalni ścieków czy też ubojni. Coraz popularniejsze staje się użycie płyt z twardego PCW w budynkach rolniczych, które nie wymagają dodatkowego ogrzewania, ze względu na ciepło generowane przez zwierzęta przebywające w pomieszczeniu. Pasma doświetlające umieszczone na dachu znacznie zmniejszają koszta energii niezbędnej do oświetlenia budynków gospodarczych i magazynów.

 Prawidłowy dobór profilu związany jest ze spadkiem dachu, odległością okapu od kalenicy, oraz rozstawem podpór (wynikającym ze statyki konstrukcji i funkcji przewidzianych dla budynku). Uwzględniając te parametry należy dobrać taki profil płyty, który pozwoli na odpowiednio szybkie odprowadzenie wody deszczowej, wykluczając możliwość przelewania się wody przez grzbiety fal płyt nawet w czasie gwałtownej ulewy.
Zaletą dachów i elewacji z twardego PCW jest także ich wyjątkowo łatwy i przede wszystkim tani montaż. Płyty te przymocowuje się do płatwi dachowych przy pomocy wkrętów do drewna lub metalu z uszczelką z EPDM. Istnieje oczywiście kilka zasad montażu, których należy bezwzględnie przestrzegać, lecz nawet amator jest w stanie go wykonać Płyty na dachu przykręca się zawsze na szczycie fali lub trapezu stosując podkładki dystansowe z tworzywa sztucznego, natomiast na ścianie można mocować płyty przykręcając je w dolinie fali.

 Cięcie płyt można wykonywać ręczną piłką do metalu lub piłą mechaniczną o drobnych zębach. Płytę podczas cięcia należy unieruchomić, aby uniknąć wibracji.

Płyty faliste i trapezowe układa się zawsze kolejno rzędami w kierunku przeciwnym do przeważającego na danym terenie kierunku wiatru, kładąc je stroną zabezpieczoną przed działaniem promieniowania UV ku górze.

Nie należy chodzić bezpośrednio po płytach. Trzeba posłużyć się deską co najmniej 3 razy dłuższą niż szerokość płyty i oprzeć ją o elementy konstrukcyjne.
Płyty z PCW ulegają dylatacjom cieplnym, więc otwory wiercone pod śruby powinny być o 3 mm szersze od trzpienia śruby. Otwory należy wiercić zwykłymi wiertłami do metalu, które można lekko stępić przy pomocy papieru ściernego. Odległość otworu montażowego od brzegu płyty nie może być mniejsza niż 40 mm.

 Elementy konstrukcji stykające się z płytą należy pomalować na biało. Nie wolno kłaść płyt na czarnych lub ciemnych dachach, np. na papie.

Płyt z PCW nie należy stosować na dachach o nachyleniu mniejszym niż 6o. Spadek dachu większy niż 10° zapewnia samozmywalność.

W czasie składowania płyty należy chronić przed bezpośrednim działaniem słońca i wody. Najlepiej jest przykryć je jasną, odbijającą światło, nieprzemakalną folią. Nie wolno kłaść ich na rozgrzanych powierzchniach. Stos składowanych płyt nie powinien przekraczać 50 cm.

Wojciech Szeleszyński
PLASTICS GROUP


  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.