Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Pogięta architektura
Data dodania: 06.03.09

"Nie przeginaj" tak wielokrotnie mówimy lub myślimy, gdy któryś z naszych zleceniodawców, inwestorów pyta, czy możemy wykonać szkło gięte do elewacji.

Odpowiedź przez lata była zawsze jednakowa, ależ oczywiście, tylko czy Pan to na pewno przemyślał? ...bo koszty, ...a czas oczekiwania ...i dziesiątki innych powodów, by skutecznie projektanta lub inwestora zniechęcić do tego pomysłu.

A przecież szkło gięte jest obecnie wszędzie wokół nas. Jest taką samą formą fizyczną, jak normalne szkło płaskie i powszedniejsze rzeczywiste stosowanie go jest wyłącznie sprawą zwiększonych kosztów dostawy i dłuższego czasu realizacji projektu.

Pogięta architektura
Jak nieuchronne jest coraz częstsze stosowanie szkła giętego w architekturze, niech służy przykład motoryzacji. Branża ta, jak wiadomo, najwcześniej wykorzystuje powszechnie wszystkie możliwości technologiczne. Czy możemy podać przykład jeżdżącego obecnie po naszych drogach auta, które ma boczne szyby hartowane płaskie? To PF 126p. Ale... to już historia. Jego następca ma wszystkie szyby gięte. To bardzo dobra ilustracja tezy, że jeśli tylko będą możliwości, to projektanci coraz częściej i śmielej będą z nich korzystać.

Zgodnie z tą tezą spółka GLASPO uruchomiła w Grzegorzowie nowoczesną linię technologiczną do gięcia i hartowania szkła. Inwestycja ta, wykonana w 2004 roku, jest unikalna w skali naszego kraju.
Szkło gięte w wykonaniu ESG może być dostarczone w rozmiarach 2000 x 2400 mm, w rozwinięciu arkusza przy gięciu dłuższej krawędzi. Grubość tafli poddawanej obróbce mieści się w zakresie od 3 do 10 mm. Strzałka ugięcia szyby jest zależna od promienia gięcia, który może być zadany w zakresie od 400 do 20000 mm.

Wykonując zlecenie na szyby zespolone gięte, należy zachować szczególną staranność przy ustalaniu z zamawiającym parametrów fizycznych pakietu giętego. Nie możemy bowiem wykonywać operacji technologicznej gięcia dla pewnych określonych rodzajów szkieł powlekanych. Projektując budowę szyby zespolonej, musimy pamiętać, że powłoka na szybie musi znajdować się zawsze na powierzchni wewnętrznej walca opisanego na giętej formatce. Dla szkieł funkcyjnych wykonać można gięcie wyłącznie na szkle, które ma powłokę odpowiednią do hartowania np. Sun-Guard.

Z uwagi na proces rozciągania, ściskania powierzchni szkła, podczas gięcia warstwa funkcyjna np. „refleksu", która jest naniesiona na płaskim szkle float, jest poddana silnym naprężeniom. Naprężenia te są oczywiście odwrotnie proporcjonalne do promienia zadanego w procesie. Dlatego należy się liczyć z tym, że im promień gięcia jest mniejszy, tym częściej wystąpić mogą różne wady powierzchniowe, np.: pęknięcie powłoki, ubytki itp. Zachęcamy w tej materii do konsultacji i wykonania niezbędnych testów przed podjęciem zobowiązań wobec klientów.

Na schematach pokazaliśmy dwa zasadnicze rodzaje gięcia szkła:

• rys. 1. sferyczne, wraz z przykładowymi zastosowaniami,

• rys. 2. cylindryczne,

• rys. 3. przedstawia budowę szyby zespolonej giętej cylindrycznie i możliwe do uzyskania minimalne promienie gięcia.

Szkło gięte hartowane jest szkłem bezpiecznym o szerokim zastosowaniu np.: w barierach schodów, szklenia szybów windowych, kabinach prysznicowych, dachach i zadaszeniach, a w wykonaniu jako szyby zespolone, w elewacjach fasadowych budynków.

Na szkło gięte możemy nanieść warstwę silikonu i otrzymać produkt odpowiadający tradycyjnym płaskim spandrelom lub uszlachetniony naniesionym sitodrukiem.

Szyby zespolone możemy wykonać zarówno w standardzie tradycyjnym z zastosowaniem tiokolu, jak też użyć do zespolenia silikonów odpornych na UV. Czas wykonania zlecenia jest tylko nieco dłuższy od czasu wykonania tradycyjnych zleceń obiektowych.

Michał Kolczyński, GLASPO

więcej informacji: Świat Szkla 4/2005

 Fot. 1. Przykład szkła z gięciem cylindrycznym

Rys. 1 Gięcie sferyczne

Rys. 2. Gięcie cylindryczne

Rys. 3. Budowa szyby zespolonej giętej

Uszczelnienie

- butyl/polisiarczek

- butyl/silikon

- butyl/poliuretan

Przestrzeń międzyszybowa

- 6, 9, 12, 15 lub 18 mm

Wypełnienie gazowe

- powietrze

- gaz: argon

Rys. 3a. Minimalny promień gięcia w zależności od grubości szkła


Fot. 2. Przykład szkła z gięciem cylindrycznym

r - promień

b - obwód

l - wysokość szklą

c - długość cięciwy

h - długość cięciwy

α - kąt zagięcia/kąt otwarcia


r - promień (A-A)

b - obwód (A-A)

11 - wysokość szkła

e - długość przekątnej

α - kąt zagięcia/kąt otwarcia

ln - uniesienie (mm)

Fot. 3. Przykład szkła z gięciem sferycznym

butyl

polisiarczek

poliuretan lub silikon

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik