Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

* Energooszczędne rozwiązania w budownictwie sportowym
Data dodania: 30.01.11

Nowoczesne budownictwo sportowe kładzie nacisk na obniżenie kosztów eksploatacji i podniesienie walorów funkcjonalnych tego typu realizacji.

Trudność może stanowić zrównoważenie kosztów budowy i korzyści płynących z zastosowania energooszczędnych technologii. Firma SCHÜCO dostarcza kompletnych rozwiązań systemowych dla obiektów różnej skali, różnicowanych także pod względem cenowym.

Budownictwo sportowe obejmuje zarówno szkolne baseny, niewielkie hale sportowe, jak i wielkie stadiony. Budowane obiekty różnią się wielkością i funkcjami, jakie będą pełnić, jednak łączy je priorytet ekonomiczny.

Planując obiekt rekreacyjno-sportowy inwestor powinien brać pod uwagę koszty jego utrzymania oraz przychody uzyskiwane z tytułu jego prowadzenia. Zakładając, że taki obiekt ma służyć społeczeństwu przez kilkadziesiąt lat, nie warto stosować tanich materiałów i technologii. Aż 1/3 wydatków stanowią opłaty za ogrzewanie i prąd elektryczny.

Inwestycja w energooszczędne technologie budowlane może początkowo obciążyć budżet przedsięwzięcia, jednak zwraca się w postaci obniżonych kosztów utrzymania. Szanse na generowanie przychodów mają obiekty funkcjonalne, przyjazne i komfortowe dla klienta.

Stadiony jutra
Ze względu na swój rozmiar ciekawe wyzwanie pod kątem architektonicznym stanowią stadiony. Poza oryginalną formą, dąży się do obniżenia kosztów eksploatacji tego typu obiektów, zwłaszcza, że często pełnią on także funkcje pozasportowe.

Modernizacja stadionu Weserstadion w Bremie to doskonały przykład na to, jak wykorzystanie technologii jutra wpływa na prestiż i funkcjonalność obiektu. W ramach rozpoczętej w 2008 roku modernizacji zmieniono między innymi wygląd zewnętrzny obiektu a także zwiększono jego pojemność do 42 334 miejsc. Weserstadion jest obiektem nowoczesnym i unikatowym ze względu na skalę wykorzystania energii solarnej.

Na fasadach i w pokryciu dachu o powierzchni 16 tys. m2 rozmieszczono moduły fotowoltaiczne z ponad 200 tys. ogniw solarnych SCHÜCO, które konwertują promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Wartość wytworzonej energii o mocy 1 MWp z powierzchni porównywalnej do dwóch boisk piłkarskich ma docelowo wynosić 840 tys. kilowatogodzin rocznie. Produkcja energii odnawialnej w takiej ilości przełoży się na ograniczenie emisji CO2 o 450 ton w skali roku.

Widok fasady stadionu Weserstadion w Bremie z modułami fotowoltaicznymi SCHÜCO [fot. SCHÜCO]

Inną, nowoczesną inwestycją stadionową, ukierunkowaną na podniesienie walorów użytkowych obiektu jest renowacja BayArena, gdzie na co dzień gra zespół Bayern Leverkusen. W ramach remontu wyburzono zachodnią część stadionu, aby w jej miejsce wybudować nowy główny budynek, który ma stanowić dodatkowy punkt widokowy.

Wkomponowane w trybuny stadionu pomieszczenia loży dla VIP-ów zostały zaplanowane z myślą o widzach, którzy wolą oglądać mecz na stojąco. W przejściach wstawiono izolowane termicznie drzwi z serii SCHÜCO ADS 70 HI, które zapobiegają stratom energii. W zachodniej części z przestrzenią komercyjną wstawiono innowacyjną fasadę słupoworyglową w systemie SCHÜCO FW 50+.HI. Takie rozwiązanie pozwoli na maksymalne doświetlenie tej części budynku oraz nada obiektowi nowoczesny wygląd.

Ciepła konstrukcja fasadowa została uzupełniona o okna aluminiowe SCHÜCO AWS 70 BS.HI, estetycznie spójne z wyglądem konstrukcji słupowo-ryglowej oraz system zewnętrznych żaluzji przeciwsłonecznych BEB 80.

Widok stadionu BayArena z loży dla VIP-ów wykonanej w systemach SCHÜCO [fot. SCHÜCO]

Skocznia narciarska Bergisel w Austrii z systemem fasadowym SCHÜCO FW 50+ [fot. SCHÜCO]

Duży sukces małym kosztem
Stosowanie rozwiązań gwarantujących zmniejszenie kosztów eksploatacji jest szczególnie ważne w małych obiektach sportowych. Trwałe i sprawdzone systemy okienne SCHÜCO pozwalają uzyskać przewidywane rezultaty modernizacji przy niewielkich nakładach finansowych. Inwestycja w niesprawdzone, najtańsze materiały nie wchodzi w grę, gdyż kolejne remonty obiektu to niepotrzebny wydatek.

Renowacja pływalni w Philippsburgu w Niemczech pokazuje, jak można podnieść konkurencyjność obiektu sportowego wprowadzając niedrogie rozwiązania o dobrych parametrach jakościowych.

Wnętrze pływalni Pfinzbad Philippsburg z zastosowaniem systemów aluminiowych SCHÜCO [fot. SCHÜCO]

W celu zapewnienia maksymalnego dostępu światła dziennego, pomieszczenie basenowe podczas budowy zostało wyposażone w ściany osłonowe w systemie aluminiowym. Jednak duże powierzchnie szyb generowały straty ciepła. Wymiana starej stolarki okiennej na wykonaną w systemie SCHÜCO AWS 75 SI, o najwyższej izolacyjności termicznej, pozwoliło zapewnić użytkownikom pływalni maksymalny komfort cieplny, zapobiec stratom energii oraz poprawić estetykę obiektu.

Standard użytkowania pomieszczeń sportowychzdecydowała się podnieść także szkoła Donau-Bussen-Schule w Unlingen przeprowadzając remont starej hali sportowej. Odnowiony obiekt wyposażono w nowe okna aluminiowe SCHÜCO AWS 75 SI.

Hala sportowa w Unlingen z nowymi oknami w systemie AWS 75 SI [fot. SCHÜCO]

Szerokie możliwości dostosowania koloru i kształtu okien pozwoliło na odtworzenie poprzednich, nietypowych rozwiązań. W fasadzie zamontowano okna o różnym podziale szyby, przepuszczające maksymalną ilość światła przez wielkoformatowe, transparentne przeszklenia.

Ciepły system ze zoptymalizowanym uszczelnieniem środkowym pozwolił na znaczne oszczędności energii na ogrzewanie obiektu o tak dużej kubaturze oraz zapewnienie komfortowego klimatu bez powstawania przeciągów.

dr inż. Andrzej Polijaniuk
SCHÜCO

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

więcej informacji: Świat Szkła 1/2011

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik