Aktualne wydanie

2020 01 okladka

Świat Szkła 01/2020

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

* O sole mio ...
Data dodania: 06.03.11

Nawet w naszym chłodnym klimacie świetnie rozumiemy, że każdemu właścicielowi domu w regionie Veneto potrzebny jest dach przeciwsłoneczny. Ale nie chodzi o zwykły dach, który po prostu ogranicza dopływ światła słonecznego. Odpowiedni dach ma pozostawać w symbiozie z włoskim słońcem, filtrować jego promienie, jednak czyniąc to w bardzo kokieteryjny sposób. Krótko mówiąc, musi być wykonany z blachy perforowanej.

Ponieważ problem dotyczy przede wszystkim mieszkańców Veneto, architekt Marzio Piaser zaprojektował w położonej 60 kilometrów od Wenecji miejscowości Oderzo dom, który łączy wiele przeciwieństw.

Nieruchomość, znajdująca się w pobliżu centrum Oderzo stoi na działce o kształcie trójkąta, co nie ułatwiało zabudowy. Architekt zadecydował wspólnie z inwestorem, że do tego tradycyjnego otoczenia warto wprowadzić innowacyjne rozwiązania.

Miały one połączyć estetyczną przestrzeń architektoniczną i najnowocześniejszą technikę, nie zapominając o ekologicznym aspekcie całego projektu.

W ten sposób obok olbrzymiej szklanej fasady pojawiła się również blacha perforowana MEVACO. Nasuwało się pytanie: jaki rodzaj dachu przeciwsłonecznego należy skonstruować w tym przypadku.

Projektant nie chciał instalować niczego, co byłoby wyłącznie mechanicznym rozwiązaniem, jak na przykład żaluzje lub rolety i dlatego zdecydował się na aluminiowy dach o długości 5 metrów, wykonany z blachy perforowanej MEVACO. Jest transparentny, a mimo to filtruje promienie słoneczne. Oprócz tego, w zależności od położenia słońca wprowadza do wnętrza domu niezwykłą grę światła. Zimą dach służy wraz z olbrzymią szklaną fasadą do zatrzymywania ciepła.

Idea połączenia szkła z blachą perforowaną znalazła zastosowanie w strefie wejściowej. Zastosowano tam drzwi z 2 szybami przedzielonymi blachą perforowaną. Tak jak w przypadku dachu przeciwsłonecznego, tutaj również wybór padł na perforację EVH 8x32-50x50. To kolejny przykład gry światła: wewnątrz korzysta się ze światła dziennego, z zewnątrz nie można zobaczyć, co dzieje się w środku.

  

perforacje EVH 8x32-50x50 firmy MEVACO

Kwestie związane z bezpieczeństwem były dla równie istotne. Osoba znajdująca się wewnątrz domu może zorientować się, czy ktoś stoi przed drzwiami.

Poważne podejście do problematyki bezpieczeństwa podkreśla również malowanie proszkowe w kolorze Zirconio: metaliczny odcień kojarzy się z wytrzymałością i solidnością.

Blacha perforowana daje niezliczone możliwości aranżacji przestrzeni. Nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także w obszarze architektury przemysłowej. Również w tym kontekście Veneto ma coś do zaoferowania: należy przecież nie tylko do najpiękniejszych, ale również do najbardziej prężnych pod względem ekonomicznym regionów Włoch. Kto wie, może także do najbardziej słonecznych.

Jolanta Gatzanis, Joanna Pacan
Gatzanis GmbH

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 3/2011