Termomodernizacja stała się koniecznością w przypadku większości obiektów budowlanych z lat 60., 70. i 80. Wpływają na to nie tylko unormowania w zakresie energooszczędności budynków lecz także kwestie ekonomiczne. Wzrost cen energii w ostatnich dekadach stał się impulsem do poszukiwania nowych technologii, które znacznie ułatwią dostosowywanie energochłonnych budowli do obowiązujących, a nawet przyszłych standardów.

Fasada modernizacyjna SCHÜCO ERC 50 to kompletne rozwiązanie, łączące funkcje termomodernizacji, wentylacji i zacieniania, które umożliwia przeprowadzenie prac na funkcjonującym budynku.

Modernizacja starannie zaplanowana
Koszty termomodernizacji to nie tylko wartość materiałów i robocizny. Wyłączenie z użytku wielu pomieszczeń lub całości obiektu powoduje niedogodności dla jego użytkowników, a w przypadku działalności komercyjnej, straty związane z przestojami i utratą najemców. System SCHÜCO ERC 50 został starannie przemyślany pod kątem logistyki remontu i uzyskania optymalnych rezultatów termomodernizacji.

Niemal wszystkie prace są prowadzone na zewnątrz budynku przy wykorzystaniu konstrukcji aluminiowej, mocowanej do stropów.

W tak utworzoną strukturę wstawiane są nowe okna aluminiowe, mocowane za pomocą specjalnych profili montażowych, które uszczelniają przestrzeń pomiędzy otworem okiennym a nowym oknem. Następnie montowana jest termoizolacja a potem panele fasadowe. W przypadku obszarów nieizolowanych cieplnie, wentylowanych od tyłu, można zastosować różne grubości izolacji, osiągając nawet standard domów pasywnych.

Demontaż starej stolarki okiennej następuje dopiero po zakończeniu montażu całego systemu. Tego rodzaju prace można wykonać poza godzinami użytkowania budynku, w sposób całkowicie nieinwazyjny. Z konstrukcją mogą być zintegrowane nie tylko tradycyjne okna i panele, ale też inne aktywne elementy powłoki, istotnie podnoszące standard energetyczny obiektu.

Zaawansowana architektura energii
Zastosowanie fasady modernizacyjnej SCHÜCO ERC 50 umożliwia przekształcenie starych, energochłonnych budynków w nowoczesne obiekty, które nie tylko oszczędzają energię, lecz także są zdolne do jej pozyskiwania i magazynowania. Konstrukcja zewnętrzna pełni rolę struktury podstawowej, z którą integrowane są moduły realizujące różnorodne funkcje. Zadanie ochrony przeciwsłonecznej realizują ukryte żaluzje zewnętrzne.

Fasada może przetwarzać promieniowanie słoneczne na darmową energię elektryczną do zasilania urządzeń w budynku dzięki zintegrowanym panelom fotowoltaicznym SCHÜCO ProSol TF.

Fasada modernizacyjna SCHÜCO ERC 50 umożliwia również zastosowanie wydajnych i energooszczędnych systemów zdecentralizowanej wentylacji z odzyskiem ciepła. Komfortową, automatyczną obsługę okien umożliwiają mechatroniczne okucia SCHÜCO TipTronic. Wszystkie aktywne elementy mogą być bezprzewodowo zintegrowane z automatyką budynku. Skomplikowane i żmudne prowadzenie przewodów wewnątrz budynku zostało w ten sposób wyeliminowane.

dr inż. Andrzej Polijaniuk
SCHÜCO
więcej informacji: www.schueco.pl

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 7-8/2011

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.