Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

* Olivia Business Center - gdańska, szklana architektura
Data dodania: 01.04.12

Dużo emocji wzbudza budowa kompleksu biurowo-konferencyjnego Olivia Business Center w Gdańsku.

Doskonale zlokalizowane przy głównym trakcie komunikacyjnym miasta, ul. Grunwaldzkiej i obok innych architektonicznych perełek, jak obiekty Uniwersytetu Gdańskiego tworzy nowoczesną zabudowę miasta. Także pobliska, zabytkowa już Hala Olivii podkreśla upływający czas.

Olivia Business Center – to największe centrum biznesowe w Polsce Północnej. Przytłacza wręcz rozmachem i wielkością. Docelowo będzie tutaj 120 000 tys. m2 powierzchni użytkowej, w tym 108 000 m2 pow. biurowej klasy A (najwyższy standard), i 12 000 m2 pow. handlowych. Powierzchnia zabudowy to 35 000 m2.

 

Koszt budowy stojącego już, siedmiopiętrowego budynku Olivia Gate (OG) to ok. 100 mln zł. Zbudowano go w rekordowym czasie 16 miesięcy, z infrastrukturą podziemną i drogami.

Olivia Business Centre (wizualizacja TPS)

Koszt całości wszystkich obiektów ma wynieść ponad 600 mln zł. Całość kompleksu OBC tworzyć będą 3 budynki. Obok już wybudowanego w pierwszym etapie Olivia Gate (18 tys. m2), powstaną Olivia Point (9 tys. m2) i Olivia Tower (13 tys. m2). Będą one oddawane w kilku etapach do roku 2017. Budowę tego monumentalnego kompleksu rozpoczęto w 2010 r.

Pod całym kompleksem zlokalizowany jest parking podziemny na 420 miejsc. Całość będzie się charakteryzowała ciekawą, szklaną elewacją. Wysokość całkowita kompleksu wyniesie 55 m, a jego obiekty będą miały od 8 do 14 pięter. Dostępne moduły oferowanych powierzchni lokali mają powierzchnię od 250 do 2750 m2 i są przeznaczone do wykorzystania jako otwarta przestrzeń do indywidualnego zaaranżowania przez najemców.

Pierwszy ukończony budynek kompleksu OBC – Olivia Gate 

Projekt powstał w Pracowni Architektonicznej Konior&Partners w Brukseli, która znana jest z podobnych inwestycji w Warszawie.

Ciekawie zaprojektowana jest oryginalna „brama” wjazdowa do wewnętrznej części kompleksu. Te swoiste „szklane wrota” zdumiewają zawieszonym pod sufitem bramy lustrem (największe lustro w Polsce!), które daje niesamowity efekt architektoniczny.

Do innych ciekawostek zastosowanych na obiekcie należą m.in. 3 pędniki wiatrowe, które będą zainstalowane na dachu Olivia Gate i zapewnią oświetlenie części wspólnych i parkingu podziemnego.

Oprócz powierzchni biurowych i handlowych kompleks będzie obejmował: atrium, tereny zielone z dużym atelier z fontanną, patio, powierzchnie usługowe (bank, apteka, restauracje z ogródkami, kiosk, pralnia, śródmiejski park itp.).

Lustrzany sufit bramy budynku Olivia Gate


Właścicielem spółki Olivia Business Center (OBC) jest Maciej Grabski. Za budowę i komercjalizację odpowiedzialna jest firma developerska TPS – Otwarta Przestrzeń (TPS Spółka z o.o.). Generalnym wykonawcą inwestycji jest PEKABEX w koordynacji z gdańską firmą PRZEMBUD.


Edward Poskier

Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji reportażu składam panu Marcinowi Uske PR-BrandScope Sp. z o.o. z Gdyni oraz pani Sylwii Drążkiewicz-Kuczyńskiej inż. budowy – Olivia Business Center w Gdańsku (autor).

Foto: Edward Poskier oraz archiwum TPS.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 3/2012

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik