Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA 2013 (29.01-1.02) swoją ofertę zaprezentowało ponad 1000 wystawców, z czego 1/3 stanowiły firmy zagraniczne z 35 państw z całego świata. W tym roku oferta targowa przeznaczona była dla czterech grup docelowych: architektów, handlowców, deweloperów oraz wykonawców.

 

2-fot2

 

W tym samym czasie odbyły się również trzy wydarzenia ściśle powiązane z branżą budowlaną: Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech, Targi Branży Szklarskiej GLASS oraz CBS – Sport Rekreacja Wellness & SPA. Łącznie te 4 ekspozycje zajmowały niemal cały teren targowy w postaci 60 000 m2.

 

2-fot1

 

Główne tematy ekspozycji podczas targów BUDMA 2013:
- Ściany, stropy, posadzki
- Przestrzeń specjalna: modernizacja i rewitalizacja budynków
- Okna, drzwi, bramy
- Przestrzeń specjalna: automatyka i inteligentne sterowanie
- Dachy
- Zielone budownictwo
- Systemy zabudowy
- Systemy wykończeniowe
- Sprzęt budowlany
- Usługi dla budownictwa

 

2-fot5

 

Przed tegoroczną edycją organizatorzy włożyli więcej wysiłku w promocję targów i przyniosło to efekt w postaci 53 000 zwiedzających, którzy przewinęli się przez hale targowe w ciągu czterech dni. Z naszego, redakcyjnego, subiektywnego punktu widzenia, dało się zauważyć, przynajmniej jeśli chodzi o branżę szklarską i stolarki budowlanej, pewne ożywienie w porównaniu z ubiegłoroczną edycją.

 

2-fot6

 

Wystawców było więcej (w tym zdecydowanie więcej debiutantów) i zwiedzających także. Może nie było wielu nowości produktowych, ale za to zauważyliśmy szybki rozwój innowacyjności – produkty pokazywane w ubiegłym roku premierowo przez jedną firmę, w tym roku miało w swojej ofercie już wielu wystawców.

 

2-fot7

 

Cały czas jednak trudno nam stwierdzić, ilu ze zwiedzających, którzy przewinęli się przez halę nr 5 i sąsiednie, gdzie były zlokalizowane firmy branży szklarskiej, było naprawdę zainteresowanych tą tematyką, a ilu pojawiło się tam przypadkiem. 

 

2-fot9

 

To wynik nieco pokrętnych statystyk organizatorów, którzy raz targi Glass i WinDoorTech traktują jako integralną część Budmy, a raz nie, chociaż wszystkie te imprezy odbywają się w tym samym terminie.

 

2-fot10

 

Najważniejsze wydarzenia targowe 

Forum Architektury – cykl przeznaczony dla architektów, zrealizowany przy współpracy z Izbą Architektów RP. W ramach Forum zaprezentowana została Strada Di Architettura 2.0 – specjalna ścieżka zwiedzania dla architektów i projektantów, służąca do pokazania bezpośredniego powiązania pomiędzy twórcami architektury a przemysłem.

 

2-fot11


Goście targów mieli okazję spotkać się z jednym z najwybitniejszych i najbardziej niekonwencjonalnych współczesnych architektów Renato Rizzi. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w konkursach architektonicznych, twórca m.in. gmachu opery w Tokio, dzielnicy La Viltette w Paryżu, projektant Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku wygłosił wykład „Thought and shape: form of architecture” („Myśl i kształt: forma architektury”).

 

2-fot13


BudShow – w pawilonie 3a od pierwszego dnia targów można było oglądać ekspozycję BudShow – przekrój autonomicznego domu energooszczędnego. Jako jego materiał konstrukcyjny wykorzystano drewno, które daje również ogromne możliwości dekoracyjne - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

 

2-fot3

 

Autorem projektu jest Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design. W piętrowym domu wykorzystano nowoczesne rozwiązania wielu firm, zarówno w fazie budowy domu, jak i tzw. wykończeniówce. Dom autonomiczny będzie również częścią ekspozycji zbliżających się targów Gardenia.

 

2-fot4


Nowością targów BUDMA 2013 była Strefa Testów. W pawilonie 12 zaaranżowano specjalną przestrzeń interaktywnej prezentacji materiałów dla budownictwa, w której każdy mógł wypróbować w działaniu prezentowane produkty pod okiem specjalistów.

 

2-fot8


Zorganizowana w ramach targów WinDoor-tech Fabryka Okien na Żywo, to pełnowymiarowa, zaawansowana linia produkcyjna okien PVC, działająca w czasie rzeczywistym, z użyciem najlepszych komponentów.

 

2-fot1a

 

Powiązane w węzły technologiczne sekcje odzwierciedlały sytuację w prawdziwym zakładzie produkcyjnym okien, gdzie istnieje potrzeba dynamicznej reakcji na zaistniałe zdarzenia. Nad procesem czuwał koordynator oraz technicy.

 

2-fot1b

 

Wyprodukowane podczas targów okna przekazane zostały Placówce Wsparcia Dziennego oraz Stacji Opieki w Wieliczce w ramach akcji charytatywnej Otwórzmy Dzieciom Okno na Świat.

 

2-fot14


Targi Glass, spotkanie branży szklarskiej, przyciąga co roku rzeszę zwiedzających ze względu na coraz szerszy wachlarz możliwości zastosowania szkła w budownictwie i aranżacji wnętrz. Szkło zastosowane w budownictwie może bowiem wpływać na ograniczanie zużycia energii, może zapewniać bezpieczeństwo chroniąc przed włamaniem, może gwarantować komfort przebywania we wnętrzach ograniczając hałas, może też pełnić rolę nowoczesnych, samoczyszczących fasad czy przeszkleń zewnętrznych (dachy, świetliki, ogrody zimowe). Doskonale sprawdza się także we wnętrzach jako ścianki, balustrady, osłony, schody i podłogi.

 

2-fot12


Organizatorzy zapraszają do udziału w kolejnej edycji Targów Branży Szklarskiej Glass w nowym terminie, 11-14 marca 2014 r.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 2/2013 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.