Supernowoczesny, energooszczędny biurowiec Q22 to jeden z najciekawszych projektów architektonicznych powstających obecnie w Warszawie. Budynek ma przypominać wyglądem kryształ kwarcu górskiego. Do wykonania niezwykle oryginalnej, szklanej fasady obiektu wybrano produkty firmy GUARDIAN – produkowane w częstochowskiej hucie szkło SunGuard SN 70/41 oraz ClimaGuard Premium.

 

Biurowiec Q22, zlokalizowany w Warszawie przy Alei Jana Pawła II, to największa, a zarazem najbardziej spektakularna inwestycja spółki Echo Investment S.A. Wszystko za sprawą niezwykle ambitnego projektu, który powstał w pracowni Kuryłowicz & Associates. Zgodnie z założeniami, budynek ma się bowiem nie tylko efektownie prezentować, lecz spełniać też wysokie standardy energooszczędności i jednocześnie stanowić doskonałą przestrzeń dla biznesu. W efekcie powstał projekt 155-metrowego drapacza chmur o oryginalnej, przypominającej kryształ kwarcu bryle, który oferować ma aż 50 000 m2 powierzchni biurowej. Ważnym punktem budynku Q22 będzie bez wątpienia 30-metrowe, w pełni przeszklone lobby z recepcją, kawiarnią i pasażem handlowym, a także górna strefa, z wielopoziomowymi biurami i przeszklonym dachem. Planowany termin oddania do użytku biurowca Q22 to I kwartał 2016 roku. Natomiast w październiku bieżącego roku zakończyła się budowa jego podziemnej części.

 

 

2015 01 14 1

 

 

Szkło firmy GUARDIAN dla komfortu termicznego

 

Projekt biurowca Q22 zakłada wykorzystanie najlepszych z dostępnych na rynku surowców. Cała fasada, a także część dachu budynku, wykonane będą ze szkła. Wybór inwestora padł na wytwarzane w częstochowskiej hucie firmy GUARDIAN szkło SunGuard SN 70/41 oraz ClimaGuard Premium. Produkty te wyróżniają się bardzo wysoką przejrzystością i selektywnością, znakomitą ochroną przeciwsłoneczną oraz termiczną, a do tego zapewnią wnętrzu budynku doskonały dostęp światła dziennego. Jest to niezwykle istotne w przypadku pomieszczeń biurowych, ponieważ światło ma znaczący wpływ na zdrowie, komfort i jakość pracy przebywających w nim ludzi. Warto podkreślić, że do stworzenia przeszklonej elewacji biurowca Q22 wykorzystane zostaną zestawy trzyszybowe, które zagwarantują budynkowi bardzo dobrą izolacją termiczną. Nawet w przypadku największych przeszkleń wartość współczynnika przenikania ciepła utrzymana zostanie na doskonałym poziomie Ug=0,5 W/(m2K). Co więcej, zastosowanie szkła Sun- Guard oraz ClimaGuard Premium przyczyni się do zmniejszenia ryzyka przegrzewania się pomieszczeń biurowych, ponieważ szyby te w dużym stopniu blokują przepuszczanie energii z promieniowania słonecznego. Ważne jest, że wartość współczynnika g (tzw. solar factor) nie przekroczy 0,35, zatem będzie ona zgodna z najnowszymi, polskimi przepisami.

 

 

2015 01 15 1

 

2015 01 15 2

 

2015 01 15 3

 

(...) 

 

Przejrzystość na najwyższym poziomie

 

Przypominający kryształ górski budynek Q22 ma szansę stać się jednym z najpiękniejszych punktów na mapie Warszawy. Elegancki wygląd zewnętrzny to jednak nie wszystko. Doskonała lokalizacja biurowca oraz zastosowanie wielkopowierzchniowych przeszkleń sprawi, że przebywający w nim ludzie będą mogli podziwiać panoramę biznesowej części stolicy. Widok z górnych pięter budynku będzie nie tylko niezapomniany, ale również niczym niezakłócony. Przeszklenia wykonane ze szkła SunGuard i ClimaGuard wyróżniają się bowiem niezwykle czystą barwą, doskonałą przejrzystością i wysokim stopniem oddania kolorów. Dodatkowo, dla jeszcze większej neutralności i lepszego oddania barw, wszystkie powłoki nakładane są na szkło bazowe ExtraClear Plus. Jest to szczególnie istotne przy grubych zestawach o dużej masie, a takie właśnie zastosowane zostaną w nowym biurowcu Q22. 

 

 

2015 01 15 4

 

 

Warto zaznaczyć, że wytrzymałość wielkoformatowych fasad szklanych w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku i jego pobliżu. Z uwagi na fakt, że najcięższe zestawy szybowe w biurowcu Q22 będą ważyły blisko 100 kilogramów na każdy metr kwadratowy, wszystkie szklane elementy dostarczone przez firmę GUARDIAN będą hartowane w celu ich wzmocnienia.

 

Monika Makowska-Jarosz

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 1/2015 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.