Przedstawiciele II Oddziału ZUS w Warszawie w dniu 17 czerwca 2015 br. uczestniczyli w ogólnopolskiej konferencji dla branży szklarskiej pod tytułem „Widok na bezpieczeństwo. Bezpieczna praca w branży szklarskiej”, która była zorganizowana m.in. przez miesięcznik „Świat Szkła” w warszawskiej Wyższej Szkole Menadżerskiej. Tematyka spotkania dotyczyła między innymi wypadków przy pracy i związanych z nimi świadczeń przysługujących pracownikom. 

 

 

Zakład pracy bywa miejscem niebezpiecznym. Zapewnienie ochrony zdrowia i życia pracowników należy do najważniejszych obowiązków pracodawcy. Jednak pomimo dbałości o właściwe i zgodne z prawem warunki pracy, może dojść do nieszczęśliwego zdarzenia, jakim jest wypadek przy pracy. Rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób zostaje poszkodowanych w różnych zdarzeniach zakwalifikowanych jako wypadki przy pracy. Pracownik, którego zdrowie pogorszyło się na skutek wypadku przy pracy, jest traktowany w szczególny sposób i korzysta z wielu świadczeń. Poniżej prezentujemy najważniejsze zagadnienia związane z tematyką wypadków przy pracy, m.in.: definicję wypadku przy pracy, wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy, rodzaje świadczeń przysługujących poszkodowanemu.

 

 

Definicja wypadku przy pracy

 

 

Pojęcie wypadku przy pracy określone zostało w przepisach ustawy z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych1. Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

 

W definicji wypadku występują cztery elementy, które muszą zaistnieć łącznie, aby zdarzenie mogło być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. Omawiamy je poniżej.

 

 

Nagłość zdarzenia

 

 

Aby dane zdarzenie uznać za wypadek przy pracy, musi ono być zdarzeniem nagłym. Ścisłe rozumienie nagłości oznacza co do zasady krótkie, momentalne, jednorazowe, gwałtowne zadziałanie przyczyny zewnętrznej. Zdarzenie będące istotnym zewnętrznym czynnikiem wywołującym negatywną reakcję organizmu i stanowiące przyczynę wypadku przy pracy, posiada cechę nagłości tylko wtedy, gdy przebiega w czasie nie dłuższym niż trwanie dnia pracy (Wyrok SN z dnia 30 czerwca 1999r., II UKN 24/99). 

 

 

Przyczyna zewnętrzna

 

 

Drugą niezbędną przesłanką uznania danego zdarzenia za wypadek przy pracy jest fakt, że zostało ono wywołane przyczyną zewnętrzną. Najprościej rzecz ujmując, przyczyna wypadku musi istnieć poza pracownikiem, a nie wynikać z indywidualnych cech jego organizmu, chorób czy schorzeń. Przyczyną zewnętrzną może być każdy czynnik zewnętrzny zdolny wywołać w istniejących warunkach szkodliwe skutki na osobie ubezpieczonego (Uchwała SN z dnia 11 lutego 1963 r., III PO 15/62). Do typowych czynników zewnętrznych możemy zaliczyć: hałas, promieniowanie, działanie maszyn, urządzeń, porażenie prądem, wybuch, działanie niskiej lub wysokiej temperatury.

 

 

Związek z pracą

 

 

Między wypadkiem a pracą musi zachodzić ścisły związek przyczynowy, czasowy, miejscowy i funkcjonalny. Przede wszystkim przepisy ustawy wypadkowej wymagają, by dane zdarzenie nastąpiło podczas wykonywania przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. Przez zwykłe czynności należy rozumieć wszelkie czynności niezbędne do wykonywania umówionego rodzaju pracy – zarówno objęte samym procesem pracy, jak i związane z przygotowaniem i zakończeniem pracy – np. oliwienie maszyny, czyszczenie i przechowywanie narzędzi pracy. Natomiast przez polecenie przełożonych rozumie się wszelkie polecenia zwierzchnika, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Są to zatem polecenia dotyczące miejsca, czasu i sposobów świadczenia pracy.

 

 

Uraz

 

 

Definicja urazu określona została dla potrzeb ustawy wypadkowej. Uważa się, że ubezpieczony doznał urazu, jeżeli wskutek działania przyczyny zewnętrznej nastąpiło uszkodzenie tkanek jego ciała lub uszkodzenie narządów bądź jednoczesne uszkodzenie tkanek i narządów. Rodzaj i rozległość uszkodzenia, a także czas jego trwania nie mają znaczenia dla uznania faktu zaistnienia urazu. Wypadkiem przy pracy jest tylko takie zdarzenie, które powoduje uraz lub śmierć – eliminuje to tzw. wypadki bezurazowe.

 

 

Wypadki zrównane z wypadkami przy pracy

 

 

Na równi z wypadkiem przy pracy w zakresie uprawnień do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

  • w czasie podróży służbowej, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;
  • podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
  • przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

 

W czasie podróży służbowej ochroną prawną objęty jest nie tylko czas faktycznego wykonywania przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, lecz także czas odbywania drogi do pracy i z pracy oraz szereg czynności ze sfery spraw prywatnych.

 

(...)

 

Ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy

 

 

W razie wypadku przy pracy pracodawca obowiązany jest ustalić okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy dla osób zatrudnionych na umowę o pracę następuje w trybie określonym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1.07.2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy2. O każdym wypadku śmiertelnym, ciężkim, zbiorowym lub innym wypadku, który wywołał wymienione skutki i ma związek z pracą, pracodawca powiadamia właściwego inspektora pracy oraz prokuratora (art. 234 Kodeksu pracy). Okoliczności i przyczyny wypadków ustala zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz oddziałowy (wydziałowy) społeczny inspektor pracy. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza – nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku – protokół powypadkowy, według wzoru ustalonego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16.09.2004 r.3

 

Poszkodowany pracownik ma prawo do:

  • zapoznania się z treścią protokołu powypadkowego przed podpisaniem,
  • zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w tym protokole,
  • wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów oraz kopii.

 

Pracodawca zatwierdza protokół powypadkowy nie później niż w ciągu 5 dni od dnia jego sporządzenia. Jeżeli wniesione były uwagi i zastrzeżenia do protokołu lub nie odpowiadał on warunkom określonym w przepisach, pracodawca zwraca protokół do wyjaśnienia i uzupełnienia. Zespół powypadkowy ma obowiązek w ciągu 5 dni sporządzić nowy protokół. Poszkodowany pracownik otrzymuje zatwierdzony protokół. W razie wypadku śmiertelnego protokół jest przekazywany członkom rodziny. Roszczenie o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy nie ulega przedawnieniu.

 

 

Wypadek przy pracy osób nie będących pracownikami

 

 

Wypadek przy pracy może dotyczyć również osób nie będących pracownikami, m.in.:

  • osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia;
  • osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli w ramach takiej umowy wykonują one pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy.

 

Uwaga! Należy podkreślić, że wyłącznie osoby zgłoszone do ubezpieczenia wypadkowego będą mogły wystąpić o świadczenia przewidziane w ustawie wypadkowej.

 

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy dokonują podmioty wymienione w art. 5 ustawy wypadkowej – w karcie wypadku. Tryb postępowania i wzór karty wypadku określony został w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia4

 

 

Podstawowe przyczyny zagrożenia wypadkowego

 

Zagrożenie wypadkowe może być spowodowane czynnikami wynikającymi z uwarunkowań środowiska pracy, a w szczególności wywodzącymi się z:

  • techniki, technologii, maszyn i urządzeń, narzędzi pracy i surowców, stosowanych materiałów i produktów;
  • organizacji i metod pracy; 
  • działalności człowieka i jego błędów w wykonywaniu pracy.

 

Do najczęściej występujących przyczyn wypadków przy pracy w branży szklarskiej należą między innymi:

  • kontakt z wysoką temperaturą, np. przy obsłudze pieca szklarskiego lub wskutek pożaru spowodowanego stosowaniem łatwopalnych materiałów;
  • kontakt z substancjami drażniącymi i uczulającymi, np. przy zdobieniu szkła;
  • ruchome elementy urządzeń technicznych;
  • stłuczka szklana, powodująca skaleczenia zarówno w produkcji, jak i w transporcie;
  • poruszanie się po śliskiej lub nierównej nawierzchni, co może spowodować potknięcie lub poślizgnięcie się.

 

Rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy

  • zasiłek chorobowy do 182 dni z ubezpieczenia wypadkowego; 
  • świadczenie rehabilitacyjne na okres do 12 miesięcy po wykorzystaniu 182 dni zasiłku chorobowego – uzyskanie prawa do świadczenia wymaga orzeczenia lekarza orzecznika ZUS;
  • zasiłek wyrównawczy – dla ubezpieczonego będącego pracownikiem, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu;
  • jednorazowe odszkodowanie dla ubezpieczonego lub uprawnionych członków rodziny zmarłego ubezpieczonego wskutek wypadku przy pracy.

 

Uwaga! Jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci ubezpieczonego lub rencisty, który zmarł wskutek wypadku przy pracy, pomniejsza się o kwotę jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, wypłaconego temu ubezpieczonemu lub renciście.

  • renta z tytułu niezdolności do pracy; 
  • renta rodzinna z tytułu wypadku przy pracy, zarówno po ubezpieczonym jak i po renciście;
  • dodatek pielęgnacyjny,
  • renta szkoleniowa dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub choroba zawodową,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

 

 

Sposób przygotowania wniosków o jednorazowe odszkodowanie 

 

 

Tryb postępowania reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18.12.2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, tryb postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowanie o wypłatę jednorazowego odszkodowania5. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek zaistniałego wypadku przy pracy. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem dokonuje lekarz orzecznik po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Od orzeczenia lekarza orzecznika w terminie 14 dni ubezpieczony ma prawo wniesienia sprzeciwu do Komisji Lekarskiej Zakładu. Na podstawie wydanego orzeczenia przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w formie decyzji.

 

Odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego dla celów emerytalnych za poprzedni rok, zmienia się ono od II kwartału każdego roku, za każdy procent uszczerbku.

 

Wysokość kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy, ogłaszana jest przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej i publikowana w Monitorze Polskim. W tabeli podane zostały aktualnie obowiązujące kwoty odszkodowań.

 

 

Okoliczności wyłączające prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego

 

 

Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy nie przysługują, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia nie przysługują również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku (art. 21 ustawy wypadkowej).

 

Przez przepisy dotyczące ochrony życia i zdrowia rozumie się nie tylko przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy, ale również wszelkie instrukcje, ustanowione lub przyjęte zasady określające prawidłowy i bezpieczny sposób obsługi urządzeń. Za przepisy takie uważa się też przepisy o ruchu drogowym, o ochronie przeciwpożarowej itp.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odmówić przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w sytuacjach określonych w art. 22 ustawy wypadkowej tj.:

  • w przypadku nieprzedstawienia protokołu wypadku przy pracy lub karty wypadku;
  • nieuznania w protokole lub karcie wypadku zdarzenia za wypadek przy pracy przez płatnika składek;
  • gdy protokół wypadku lub karta wypadku zawierają stwierdzenia bezpodstawne.

 

 

2015 09 56 1

 

 

Wypadki w drodze do pracy i z pracy

 

 

Zgodnie z art. 57b ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych6, za wypadek w drodze z domu do pracy i z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do miejsca i z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Uznaje się, że droga nie została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza. Ustawa wypadkowa nie przewiduje możliwości przyznania świadczeń z tytułu wypadków w drodze do pracy i z pracy zaistniałych po 31.12.2002 r. Z tytułu wypadków w drodze do pracy i z pracy nie przysługują żadne odrębne świadczenia, takie jak zostały przewidziane dla wypadków przy pracy w ustawie wypadkowej. Regulacje dotyczące tego zagadnienia zostały przeniesione do ustawy emerytalnej. Gwarantują one prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy mimo, że nie został spełniony warunek wymaganego stażu pracy, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy oraz wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, jeżeli przyczyną niezdolności do pracy był wypadek w drodze do pracy lub z pracy. Zasiłek chorobowy, w takim przypadku przysługuje bez wymaganego okresu wyczekiwania (tj. podlegania ubezpieczeniu chorobowemu), który może wynosić nawet 90 dni.

 

Na okoliczność zaistnienia wypadku w drodze do lub z pracy właściwy podmiot (płatnik składek) sporządza kartę wypadku w drodze, której wzór określony został w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24.12.2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jej dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzenia7

 

Z prowadzonych statystyk wynika, że najwięcej wypadków przy pracy spowodowanych jest przyczynami leżącymi po stronie człowieka oraz wynikającymi z organizacji pracy. W związku z powyższym bardzo ważne jest prowadzenie działań prewencyjnych. Uczestnictwo pracodawców w szkoleniach, odpowiednie przeszkolenie pracowników, właściwe badania lekarskie, zapoznanie pracowników z zagrożeniami na danym stanowisku – są niezwykle istotne i mogą w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy.

 

Jeżeli jednak zdarzy się wypadek przy pracy, to poszkodowany pracownik powinien mieć świadomość przysługujących mu z tego tytułu świadczeń. Mamy nadzieję, że uczestnicy konferencji wynieśli ze spotkania niezbędną wiedzę w tym zakresie.

 

 

Agnieszka Kryś
ZUS II O / Warszawa

 

 

1 Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.

2 Dz. U. z 2009 r. Nr 870

3 Dz. U. z 2004 r. Nr 227, poz. 2298

4 Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1992

5 Dz. U. z 2013 r. Nr 954

6 Dz. U. z 2015 r. Nr 745

7 Dz. U. z 2013 r. Nr 924

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła  09/2015  

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.