wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Ściana ze szklanej mozaiki
Data dodania: 24.03.16

Szklana mozaika, jak wszystkie produkty ze szkła, ewoluują wraz z pojawianiem się nowych technologii i stają się coraz tańsze. Dawniej ekskluzywny element zdobniczy, teraz jest łatwiej dostępny nawet dla niezbyt zamożnych obywateli. Elementy pokryte kolorowymi, mieniącymi się kostkami ożywią każde wnętrze, nadając mu oryginalnego charakteru. Ich montaż nie jest trudny, wystarczy precyzja i użycie odpowiednich materiałów do szkła.

 

 

 

Jak powstaje mozaika?

 

Tafla szkła jest rozcinana na odpowiednie rozmiary. Następnie kostki mozaiki wypala się w piecu, w temperaturze powyżej 1000oC. Zabieg ten powoduje, że kostki będą miały nieostre krawędzie. Jeżeli kostki mają być płaskie, wypalanie odbywa się na
płaskiej powierzchni. Jeśli jednak wzór zawiera jakiś relief, szkło układa się na specjalnych, wypukłych formach, które powodują, że gorące, plastyczne szkło
dostosowuje się do ich powierzchni. 

Po kilkugodzinnym wypalaniu odbywa się powolne studzenie – odprężanie szkła. Długotrwałość tego etapu produkcji powoduje, że szkło się nie odkształca i nie hartuje. Dzięki temu może być docinane przed samym zainstalowaniem.

Zimne kostki przyszłej mozaiki można już pomalować, co wykonuje się od spodniej strony. Większe partie są malowane maszynowo. Mniejsze ilości maluje
się ręcznie, przy użyciu pistoletu.

Standardowa paleta barw obejmuje kilkadziesiąt kolorów, jednak można otrzymać dowolny kolor, zgodny z zamówieniem. 

Pomalowane kostki trafiają ponownie do pieca, gdzie barwniki stapiają się ze szkłem. W przypadku większości barw temperatura nie musi być wysoka – wystarcza 180oC.

Oczywiście istnieją również inne sposoby barwienia mozaiki, także w masie.

Wystudzone kostki szklanej mozaiki układa się i przykleja na siatce, a następnie tnie na arkusze (zwykle 30x30 cm) i pakuje do wysyłki.

 

 

 

Nie tylko w łazience

 

Mozaika szklana stanowi oryginalny element dekoracyjny, który daje możliwość tworzenia własnych efektownych kompozycji. Jej sporą zaletą jest to, że pozwala na wykończenie miejsc nietypowych, co w przypadku tradycyjnych płytek ceramicznych na ogół wiąże się z dodatkowymi pracami związanymi z ich docinaniem i, w efekcie, stratami materiału wykończeniowego. Mozaiką obłożymy np. wypukłe przestrzenie, zaokrąglone brzegi wanny, blat umywalki lub powierzchnię wokół lustra. Można nią wydzielić strefy, np. w salonie, pokryć całą wybraną ścianę lub stworzyć z niej ramę obrazu lub lustra. Gra światła na szklanych płytkach rozświetli wnętrze. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności będzie miała również funkcjonalny charakter. W kuchni możemy zastosować mozaikę nad blatem roboczym. W ten sposób nada ona ton całej przestrzeni kuchennej.

 

 

2016 3 32 1

KRZEMIEŃ

 

2016 3 32 2

LAKMA

 

 

Dobry klej to podstawa

 

Mozaikę układa się za pomocą białych lub szarych, elastycznych klejów na bazie mineralnej, wzbogaconych tworzywem sztucznym, przeznaczonych do mozaik szklanych i szklanych płytek. Przy dobrze przygotowanym podłożu najlepiej jednak sprawdzi się klej bezbarwny i o neutralnym systemie utwardzenia, ponieważ nie przebarwi szkła. Dobrym rozwiązaniem jest klej silikonowy, który można stosować na różne rodzaje podłoża typu: szkło, glazura, tynk, beton, metal, drewno czy tworzywa sztuczne. Klej silikonowy bezrozpuszczalnikowy jest neutralny – nie ma ryzyka uszkodzenia powierzchni szkła i można go używać do spoinowania. Charakteryzuje się również doskonałą przyczepnością i elastycznością.

 

 

2016 3 32 3

TOPMOZAIKI.pl

 

 

(...)

Montaż czyli ostatni element układanki

 

Przygotowanie

 

Mozaika szklana jest specyficznym materiałem i wymaga wyjątkowej dokładności podczas prowadzenia prac montażowych. Jej układanie przebiega podobnie, jak w przypadku płytek ceramicznych. Szklane elementy są często sprzedawane w formie plastrów. Na początku warto stworzyć plan rozmieszczenia płytek i ich kompozycji.

 

 

2016 3 33 1

TOPMOZAIKI.pl

Mozaiki szklane, cięte oprawione jak biżuteria, seria Frame Intermatex

 

2016 3 33 2

 

TOPMOZAIKI.pl

Mozaika szklana -dekoracyjna mozaika basenowa ze szkła z recyclingu,seria Aqualuxe

 

 

Trzeba zwrócić uwagę na to, aby plastry mozaiki (czy pojedyncze jej elementy) układać w sposób mieszany, korzystając z różnych paczek tak, aby możliwe było uzyskanie przemieszczania motywu z niewielkimi niuansami, co zapewni całościowo jednorodny wygląd.

 

 

2016 3 33 3

BARWOJF

 

 

ia mozaik szklanych, powinno ono zostać wstępnie zaszpachlowane do lica, co umożliwi uzyskanie jednolitej powierzchni mozaiki oraz dokładne wykonanie fugowania. Aby nierówne podłoże nie powodowało załamywania się światła, miejsce układania mozaiki należy zaszpachlować szpachlą białą lub zagruntować. Powierzchnia przed aplikacją kleju silikonowego powinna być idealnie gładka, a do tego czysta, wolna od kurzu, pyłu, tłuszczu, smaru, rdzy i innych substancji osłabiających przyczepność.

 

 

Innowacyjny klej do luster


Silikonowy klej LAKMA SAT to produkt przeznaczony do 2016 3 33 4klejenia luster i mozaik szklanych. Nie przebarwia powierzchni luster i doskonale mocuje je do podłoża.


Stuprocentowo bezrozpuszczalnikowy klej o bezbarwnym kolorze powstał w wyniku połączenia starannie wyselekcjonowanych, unikalnych komponentów chemicznych, w tym nano-dodatków podnoszących właściwości mechaniczne produktu. Produkt wyróżnia neutralny system utwardzania i duża przyczepność do większości materiałów i podłoży.


Klej nadaje się do klejenia powierzchni lustrzanych, a także bezpośredniego mocowania luster dekoracyjnych na różnych podłożach: glazurze, szkle, tynkach, betonie, w ramach metalowych, drewnianych lub z tworzyw sztucznych. Uszczelnia również obrzeża luster, nie pozostawiając nieestetycznych przebarwień na ich powierzchni.

Kolor: neutralny
Pojemność: 300 ml
Cena: 14,70 zł netto

 

Dane techniczne:
System utwardzania: jednokomponentowy – sieciuje wilgocią z powietrza
Typ utwardzania: neutralny alkoksy
Czas obróbki: ok 10 min
Czas pełnego utwardzenia: 2 mm/24 h przy zachowaniu wilgotności względnej 55%
Temperatura aplikacji (stosowania): +5° do +40°C
Odporność termiczna (utwardzonego produktu): -40° do +180°C
Poprzeczny moduł rozciągający w temp.: 23°C 0,29-0,30 N/mm²
Twardość Shore: A 19°Sh
Gęstość: 1,00-1,05 g/cm3
Wydłużenie przy zerwaniu wg ISO 8339: 200%
Wydajność: z kartusza 300 ml uzyskuje się ok. 18 mb spoiny o wymiarach 4x4 mm
Przechowywanie i transport: w oryginalnie zamkniętych opakowaniach, w suchych
i chłodnych pomieszczeniach przez okres 12 miesięcy od dnia produkcji, w temperaturach od +5°C do +35°C


Więcej informacji na: www.lakma.pl 

 

 

2016 3 34 1

TOPMOZAIKI.pl

Mozaika szklana heksagonalna, seria Texturas

 

 

2016 3 34 2 

TOPMOZAIKI.pl

Mozaika szklana cięta wypalana na strukturze, seria Rustic S

 

 

Układanie

 

Zalecana temperatura podczas układania mozaiki to 20°C. Klej należy nanieść pacą zębatą (4 do 6 mm) i od razu wygładzić. Pozwala to na ułożenie mozaiki bez pęcherzyków powietrza. Klej silikonowy nakłada się za pomocą pistoletu ręcznego równoległymi, pionowymi pasmami. Trzeba pamiętać o dokładnym i równym układaniu sąsiadujących ze sobą fragmentów i sprawdzaniu poziomu i pionu za pomocą poziomnicy. Mozaikę można dociskać do podłoża gumową pacą, tak aby klej dobrze wiązał z podłożem. Przy układaniu łuków z mozaiki trzeba pamiętać, że z przyczyn technicznych zawsze powstaną niewielkie niedokładności w wyglądzie spoin. To pożądana cecha mozaik z małych elementów, nadająca im naturalny wygląd. Klej, który dostał się w przestrzenie przeznaczone na fugi, należy usunąć, aby fuga była jednolita. W obszarach narażonych na intensywne działanie wilgoci zalecane jest przyklejenie i zafugowanie mozaiki zaprawą klejową na bazie żywicy reaktywnej.

 

 

2016 3 34 3

KRZEMIEŃ

Wzór Storm Gold

 

2016 3 34 4

KRZEMIEŃ

Umywalka Xeno 120 plus na ścianie z mozaiką Flora

 

 

 

Hiszpańska mozaika samoprzylepna SmartMosaic

 

To wariant dla mniej uzdolnionych manualnie. Szklane kostki są w dwóch rozmiarach: 2,3×2,3 lub 1×1 cm. Przyklejone są do arkusza tworzywa piankowego, z dwustronnie naniesionym klejem. Strona od strony podłoża zabezpieczona jest papierem. Arkusz ma wymiary: 300×300×4 mm.

 

2016 3 34 5

 

Po docięciu arkusza na odpowiedni wymiar odrywa się papier zabezpieczający klej i uważnie przykleja arkusz w wybranym miejscu. Arkusz przyklejony w niewłaściwym miejscu można oderwać jedynie natychmiast po przyklejeniu, jednak nie da się oderwanego elementu użyć ponownie. Po przyklejeniu i dociśnięciu do podłoża mozaikę można zafugować, używając najlepiej fugi epoksydowej.


Smart Mosaic można zastosować na powierzchnię, która jest sucha i czysta. Podłoże zbyt szorstkie lub porowate należy zagruntować.


Mozaika nie przyklei się do powierzchni zawierających lateks, winyl lub octan winylu oraz w miejscach, gdzie jest stały kontakt z wodą. W związku z tym nie można jej stosować na zewnątrz.

 

 

Fugowanie

 

Fugowanie można rozpocząć najwcześniej po 48 godzinach. Do fugowania należy używać elastycznych spoin z dodanym tworzywem sztucznym, zalecanym dla mozaik i płytek szklanych. Wybierając kolor fugi należy pamiętać, że jej jasne kolory podkreślą kontrast i połysk mozaiki. Niezbędnym narzędziem będzie też szpachelka do silikonów. W przypadku użycia niewłaściwych narzędzi spoiny z zawartością piasku kwarcowego mogą zadrapać powierzchnię. Po utwardzeniu kleju i usunięciu jego resztek z przestrzeni na fugi mozaikę można zafugować przy użyciu gumowej pacy. Nadmiar materiału usuwa się za pomocą pacy z gąbką lub zwykłej gąbki. Należy dopilnować, aby szczeliny były całkowicie wypełnione, dla uniknnięcia niepożądanego załamywania się światła. Ułożywszy klasyczną mozaikę szklaną o nierównej powierzchni można oczyścić ją po ok. 20 minutach. Mozaikę należy czyścić na wilgotno, ukośnie do przebiegu fug. Do końcowego czyszczenia można użyć szmatki z włókniny. 

 

 

2016 3 35 1

PARADYŻ

 

 

Cięcie płytek mozaiki szklanej

Należy używać diamentowego noża do szkła. Nóż zanurza się w niewielkiej ilości oleju lub terpentyny. Cięcie rozpoczyna się od wierzchniej strony szkła. Rozcięte części rozdziela się, lekko stukając w wierzchnią stronę.

 

2016 3 35 2

TOPMOZAIKI.pl

Mozaika szklana w wersji mini: kostki 12x12mm, seria Mikros

 

 

Czyszczenie mozaiki

Przed zastosowaniem wybranego środka czyszczącego należy zaznajomić się z jego instrukcją użytkowania i ostrzeżeniami podawanymi w niej przez producenta. Można używać dostępnych w sklepach środków do czyszczenia szkła oraz czystej, miękkiej szmatki. Nie należy używać alkalicznych środków czyszczących o właściwościach ścierających (np. mleczek do szorowania), ani wysokociśnieniowych urządzeń do czyszczenia.

 

2016 3 35 3

TOPMOZAIKI.pl

Nadruk cyfrowy na powierzchni mozaiki szklanej, mozaika HD

 

 

Wiercenie w mozaice

Wiercenie należy wykonać przed ułożeniem mozaiki. Używa się do tego odpowiedniego do szkła wiertła diamentowego. Nawierca się najpierw od spodu, a następnie kończy wiercenie otworu od wierzchniej strony elementu. Po przewierceniu trzeba oszlifować i fazować krawędzie.

 

2016 3 35 4

 

 

M.K.
Na podstawie materiałów firm:
LAKMA, BAERWOLF

 

 

WARTO WIEDZIEĆ!

Informacje o odpowiednich klejach i fugach można otrzymać np. w firmach: PCI, ARDEX, MAPEI, SOPRO, WEBER. Należy jednak pamiętać, aby pracować na produktach jednego producenta.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 03/2016