Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-002a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Szkło antybakteryjne AGC – unikatowy produkt pomagający zwalczać bakterie
Data dodania: 09.09.16

Spółka AGC Glass Europe wraz z polskim oddziałem AGC Glass Poland należy do czołówki producentów, przetwórców i dystrybutorów płaskiego szkła w Europie. Aby odnosić sukcesy w ostrej konkurencji na rynku budowlanym, obrała strategię handlową bazującą nie tylko na wysokiej jakości produktów, ale także na innowacjach. Wśród nich dużym zainteresowaniem cieszy się szkło antybakteryjne. Firma opatentowała ten produkt i jest jedynym na świecie wytwórcą mającym go w ofercie. Na czym więc polega wyjątkowość szkła antybakteryjnego?

 

 

2016 09 42 1

 

 

Badania pokazują, iż jedyne 5 sekund kontaktu fizycznego wystarcza, aby ze skażonej powierzchni na człowieka przedostało się 99% obecnych tam bakterii. W związku z rosnącą liczbą odkrywanych gatunków bakterii szkło antybakteryjne (szkło AB) firmy AGC jest przełomowym wynalazkiem w zwalczaniu infekcji wszędzie tam, gdzie w centrum uwagi stoi higiena i jej konsekwentne przestrzeganie. Ten innowacyjny produkt potrafi zniszczyć 99,9% bakterii a dodatkowo zapobiega rozprzestrzenianiu się grzybów, które stanowią poważny problem szczególne w wilgotnych pomieszczeniach.

 

 

2016 09 42 2

 

 

Szkło AB niszczy drobnoustroje natychmiast – w chwili wejścia w kontakt z powierzchnią szkła. Mechanizm działania szkła AB jest bardzo prosty. Bazuje na właściwościach antybakteryjnych srebra, które są dobrze udowodnione już od czasów starożytnego Rzymu. Proces produkcji opracowany i opatentowany przez spółkę AGC Glass Europe obejmuje dyfuzję jonów srebra na zewnętrzne warstwy szkła: jony wchodzą w reakcję z bakteriami, blokują ich metabolizm i naruszają proces podziału komórek, tym samym niszcząc drobnoustroje.

 

Intensywne testy wykazały, iż działanie antybakteryjne szkła nie zmienia się z biegiem czasu i ma charakter trwały. Szkło nadaje się do wszystkich rodzajów zastosowań, począwszy od zwykłego szklenia okien, instalacji ścianek działowych, a kończąc na lustrach i pokryciach ścian. Szkło AB firmy AGC zostało przetestowane w laboratoriach uniwersyteckich a uzyskane wyniki spełniają normy europejskie.

 

 

2016 09 43 1

 

 

(...)

 

Szkło antybakteryjne nie stawia dużych wymagań w zakresie konserwacji i łatwo je czyścić, może więc w istotny sposób wspomóc szpitale i inne zakłady o rygorystycznych wymogach w zakresie higieny w zwalczaniu zakażeń szpitalnych oraz bakterii, które stają się coraz bardziej odporne na środki bakteriobójcze. To właśnie one są czynnikiem, który może powodować przedłużanie się pobytu pacjentów w szpitalu i rosnące koszty leczenia.

 

 

2016 09 43 2

 

 

Pierwsze europejskie szpitale wykorzystujące szkło AB w zwalczaniu bakterii znajdują się w Belgii, we Francji, w Republice Czeskiej, na Węgrzech a nawet w Bułgarii, duże zainteresowanie wzbudziło ono także w szpitalach niemieckich, a w Polsce szykują się pierwsze instalacje. We wszystkich tych szpitalach, dzięki innowacyjnej nanotechnologii, lekarze i pacjenci mają zapewnioną higienę oraz estetyczne i przyjemne otoczenie.

 

 

2016 09 44 1

 

 

– Szczerze cieszę się, że to właśnie nasz szpital należy do pierwszych, które mogą pochwalić się wykorzystywaniem nanotechnologii w walce z drobnoustrojami. Ponadto sala operacyjna z szklanymi pokryciami ścian prezentuje się doskonale – mówi na ten temat lek. med. Jiří Šťastný, ordynator centralnego bloku operacyjnego i sterylizacji prywatnego szpitala w Prostějovie. Na sali operacyjnej w Prostějovie zainstalowano ogółem 72 m2 tafli przezroczystych i lakierowanych Lacobel z wykończeniem antybakteryjnym.

 

 

2016 09 44 2

 

 

– Szkło antybakteryjne na razie jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, ale po doświadczeniach z zastosowań za granicą już teraz możemy powiedzieć, że jest to produkt przyszłości. Nie tylko chroni przed bakteriami i grzybami, ale dodatkowo jest to produkt o wysokich walorach estetycznych, który dzięki szerokiej ofercie kolorystycznej może stanowić element uzupełniający lub ożywiający każde wnętrze, równocześnie obniżając koszty sprzątania – podsumowuje zalety produktu Ivan Zaykov, ekspert i konsultant firmy AGC Flat Glass Czech w dziedzinie szkieł antybakteryjnych.

 

 

2016 09 44 3

 

 


AGC Glass Poland
Tel.: +48 22 87 202 23, polska&eu.agc.com,
www.YourGlass.com 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2016

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także